Szuperveszélyes vegyület kínoz temérdek magyart: bőrön át is rém káros, ezt mindenkinek tudnia kell

Pénzcentrum2024. november 13. 16:01

Sokkal nagyobb, és sokkal messzebbre mutató probléma az emberiség számára a biszfenolok veszélyessége, mint azt sokan gondolnák. Ezek a vegyületek ugyanis rendkívül károsak az emberek egészségére, mégis folyamatosan megesszük, belélegezzük, de még a bőrünkön át is felszívjuk őket. A mérgező bugyik tehát csak a jéghegy csúcsát jelentik - ahogy az a Pénzcentrum videóblogjának, a CashTag új részéből ki is derül. A legújabb részben ugyanis szakértőkkel beszélgettünk a biszfenolok sokrétű, káros hatásairól.

Ahogy arról a Pénzcentrumon is beszámoltunk, sokkoló tanulmányt közölt nemrégiben a TVE. Az egyesület ugyanis 166 fehérnemű biszfenol tartalmát vizsgálta, és a vizsgált termékek 10 százaléka tartalmazott ilyen vegyületet. Ez pedig óriási probléma, ugyanis a biszfenolok a tudomány mai állása szerint rendkívül károsak az emberi szervezetre. Főleg úgy, hogy rengeteget eszünk meg belőlük, a bőrünkön keresztül is felszívódnak, és még be is lélegezzük ezeket a káros vegyületeket.

A Pénzcentrum videóblogja, a CashTag most szakértők segítségével ment utána a veszélyes biszfenoloknak. A legújabb videónkból viszont nem sok biztató dolog derült ki, sőt. A biszfenolok ugyanis sokkal jobban behálózzák az ember életét, mint ahogy azt sokan gondolnák. Ráadásul szakemberek egyöntetűen azt mondják, nagyon súlyos betegségek kialakulásában is ludas lehet ez a vegyület.

Nem is gondolnánk, mennyire veszélyesek a biszfenolok

A tudomány ma már sokszor tudja egy adott anyagról, hogy az káros az egészségre, viszont sokszor a szabályozás ettől jóval később lép

- mondta el a CashTag videójában Dr. Dénes Júlia, vegyész, a TVE munkatársa, aki kifejtette, hiába tudjuk, hogy károsak a biszfenolok, olyan tulajdonságai vannak a műanyaggyártásban, ami a gyártóknak éppen kapóra jön. Befolyásolni tudják vele a műanyag keménységét, a színfelvevő képességét, hajlékonyságát, egyszóval univerzalitása miatt sokszor használják.

Az első jelentős áttörés 2011-ben jött el, amikor a sokak által ismert BPA (biszfenol-A) alkalmazását betiltották a műanyag cumisüvegek esetében. Igen ám, csakhogy a BPA úgymond kriminalizálása után a gyártók elkezdtek más biszfenolokat használni, amik gyakorlatilag ugyanolyan veszélyesek

- mondta el a videóban Dr. Dénes Júlia. A vegyész bővebben beszélt legutóbbi, a fehérneműket érintő kutatásukról is. Itt kiemelte, az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogyha műszálas anyagokat hordunk, akkor elég nagy az esélye, hogy a bőrünk érintkezni fog biszfenollal. Ez pedig a kutatások szerint káros az emberi egészségre.

Ezért a szakértő azt javasolja, hordjunk 100%-ban pamut ruhákat. Persze aközött is volt, ahol ki tudták mutatni a biszfenolt, de a vegyész szerint ténylegesen hatalmas a különbség az esélyekben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Brutális betegségek a biszfenol árnyékában

Az endokrin rendszer megzavarása és a különböző receptorok, sejtek génszinten való megzavarása valamilyen módon hatni fog a szervezetre. Valakinek hererákja, valakinek emlődaganata, valakinek PCOS betegség alakulhat ki, akár már fiatalon. A biszfenolok ilyen téren összefüggésbe hozhatók a hormonrendszer tönkretételével

- mondta el a videóban Dr. Krauth Barbara szülész-nőgyógyász szakorvos. A szakember egyetért abban, hogy a probléma olyan nagymértékű, hogy igazán hatékonyan szabályozással, és tiltással lehetne tenni ellene.

Dr. Krauth Barbara azonba azt is kiemelte, nem elég a szabályozói szigor, a vásárlóknak is tudatosabbá kell válni. Hiszen, ha például valaki a Távol-Keletről rendel magának ruhát, mert az  mondjuk nagyon olcsó, akkor lehet bármilyen szabályozás az EU-ban, a mérgező termékek bejönnek. Ez pedig veszélyes az egyénre nézve.

Mit tehetünk?

Dr. Dénes Júlia szerint, ha ruházkodásról van szó, hordjunk lehetőség szerint 100% pamutból készült ruhákat. Az élelmiszerek kapcsán kerüljük a konzerveket, ne együnk nagymértékben feldolgozott, előre műanyagba csomagolt élelmiszereket. És főleg ne mikrózzunk műanyagtálakat .

Címkék:
vásárlás, mérgezés, méreg, műanyag, mérgező, műanyag edények,