Pénzcentrum • 2024. október 16. 17:29
A Lidl a szelídgesztenyét, az Aldi a kökényt árazza le brutálisan a 42. héten. Az akciók mindkét esetben nagyok, de csak 1-2 napig lesznek elérhetők.
Ahogy azt már megszokhattuk a diszkontok kevéssé ülnek a babérjaikon. Ezúttal két nagy versenytárs, a Lidl és az Aldi akciós szóróanyagában is találtunk egy-egy exkluzív, kifejezetten az évszakhoz méltó akciót. A Lild akciós ajánlata nem más mint a szelídgesztenye, amit október 19-20-án 3990 forint helyett 2990 forintos kilós áron lehet majd megvásárolni. Viszont csak Lidl Plus kártyával.
Ezzel párhuzamosan az Aldi a kökénnyel száll be a különleges termékek csatájába, ők ugyanis ezt a terméket akciózták le brutálisan. Egészen pontosan a diszkont hálózatában október 19-én, szombaton egy 150 grammos csomag 699 forint helyett 399 forintba fog kerülni. A kökény ráadásul hazai termés és frissen szállítják.
Mit érdemes tudni a szóban forgó termésekről?
Jó, ha tudod a gesztenyéről
A szelídgesztenye (Castanea sativa) a Földközi-tenger térségében gyakran termesztett makktermésű növény, valószínűleg Délkelet-Európa hegyvidékeiről származik. A rómaiak terjesztették el a Kárpát-medencében és a Brit-szigeteken is. Termése, az édeskés gesztenye, egy tüskés burokban, a kupacsban fejlődik, amelyet eltávolítva hozzáférünk a kemény héjú makkhoz, amely téli csemegének számít.
A rómaiak a gesztenyét a görög Kasztanaia városáról nevezték el, és tartós táplálékként nagyra becsülték, különösen a légiók hadjáratain. A „gesztenye” magyar szó valószínűleg a török „k’estane” kifejezésből ered, és egészen a 17. századig a szelídgesztenyére utalt, míg a vadgesztenye később érkezett Magyarországra. A szelídgesztenye fák egy része elvadult, de néhány római kori gesztenyeliget ma is megtalálható például a Börzsönyben és az Alpokalján. Az érett gesztenyét szeptember végétől október végéig szüretelik, és a boltokban február végéig kapható.
Mi a különbség a vadgesztenye és a szelídgesztenye között?
A tévhitekkel ellentétben a vadgesztenye nem a szelídgesztenye „elvadult” verziója, egy teljesen különálló növényről van szó. Míg a szelídgesztenye a bükkfafélék családjába tartozik, addig a vadgesztenyét a szappanfafélék családjába soroljuk. A vadgesztenyék az egész északi félgömbön elterjedt növények, itthon, a Kárpát-medence térségében általában a közönséges vadgesztenyével és a hússzínű vadgesztenyével találkozhatunk. A szelídgesztenye közkedvelt, ízletes csemege, a vadgesztenye termése viszont mérgező, emberi fogyasztásra nem alkalmas – ellenben árnyékot adó díszfaként az egyik legnépszerűbb kerti- és parknövényként tartjuk számon.
Mit érdemes tudni a kökényről?
A kökény termése sötétkék, gömbölyű bogyó, nagy magja a gyümölcshússal van összenőve. Szeptember végétől novemberig lehet gyűjteni. Csak néhány fagyos éjszaka után veszíti el fanyar és savanyú ízét. Ha azonban erre várunk, lemaradhatunk róla, mert a madarak is imádják, ezért érdemes az érett gyümölcsöket minél hamarabb leszedni, és otthon a mélyhűtőbe eltéve biztosíthatjuk a faggyal járó teljes érettséget.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nyersen is fogyaszthatjuk, de készíthetünk belőle gyümölcslevet, chutney-t vagy akár pálinkát is. A szárított kökényt gyógyteának is használják. Bimbójából vértisztító, fogyást elősegítő teát főznek. A virágzata teaként hashajtó, a terméséből készült lekvár viszont hasfogó. Népi gyógyászatban vérnyomáscsökkentőként is használják.
Kutatás az előrehozott szezonális akciókról
Évek óta megfogyelhető trend, hogy egyre korábbra hozzák a kereskedelmi láncok a szezonális ajánlataikat. Így egyre gyakoribb, hogy már szeptember végén megjelennek a boltok polcain a karácsonyi desszertek, a puszedlik, a fahéjas kekszek, egy-egy divatos karácsonyi manó, sőt akár a püspökkenyér is. A bátrabb kerekedők pedig már augusztus végén ledobják a karácsonyi bombát. Te mit gondolsz erről a kereskedelmi gyakorlatról? A Pézcentrum és a Debreceni Egyetem friss kutatásában arra keressük a választ, mit gondolnak a vásárlók arról, hogy enyire siet a kereskedők órája. Kérjük, töltsd ki az alábbi kérdőívet!