Újabb kegyetlen áremelés jön a magyar boltokban: ezt aligha lehet kivédeni, sokkot kaphatnak a vásárlók

Pénzcentrum2024. október 14. 14:12

A Milton hurrikán súlyos csapást mért Florida narancstermelésére, tovább súlyosbítva az ágazat helyzetét, amely már évek óta küzd a citrusfélék zöldje nevű betegséggel. A természeti katasztrófa jelentős terméskiesést okozott az állam legfontosabb citrusövezeteiben, ami várhatóan globális szinten is érezteti majd hatását a narancslé piacán - jelentette a Market Watch.

Matt Joyner, a Florida Citrus Mutual ügyvezető alelnöke és vezérigazgatója elmondta: "A Milton nagyon nagy hatással volt ránk. Florida állam néhány legjelentősebb citrustermelő megyéjét érte el, ahol a termelés több mint 70%-a folyik." Bár a pontos károk felmérése még folyamatban van, Joyner szerint "jelentős mennyiségű gyümölcs van a földön" az orkán erejű szelek miatt.

A 3-as kategóriájú vihar szerdán késő este érte el Florida partjait, és áthaladt az állam fő narancstermő vidékein. Az időzítés különösen kedvezőtlen volt, mivel a korai narancsszüret éppen a múlt héten kezdődött, így a gyümölcsök nagy része már érett állapotban volt, és különösen érzékenyen reagált a szélre.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) adatai szerint a floridai narancstermelés az elmúlt 20 évben 92%-kal csökkent, amit részben a természeti katasztrófáknak, részben pedig a citrusfélék zöldje nevű betegségnek tulajdonítanak. Ez a probléma nem csak az USA-t érinti: Brazília, a világ legnagyobb narancstermelője is küzd a kórral.

A globális kínálat szűkössége már a tőzsdén is érezteti hatását. Az ICE Futures amerikai tőzsdén a fagyasztott narancslé sűrítmény határidős árai idén eddig mintegy 53%-kal emelkedtek. Pénteken a novemberi kontraktus 4,4%-kal drágult, és fontonként 4.792 dolláron zárt.

Bár az Egyesült Államok csak a globális narancstermelés 5%-át adja, a floridai terméskiesés mégis jelentős hatással lehet a piacra. Brett Friedman, a Winhall Risk Analytics ügyvezető partnere szerint "ha a kínálat szűkös, a floridai termelésnek a szokásosnál nagyobb hatása lehet".

Az USDA pénteken közzétett előrejelzése szerint a 2024-2025-ös szezonban az amerikai narancstermelés 2,62 millió tonna lesz, ami 5%-kal kevesebb az előző szezonhoz képest. A floridai narancsra vonatkozó prognózis még drasztikusabb csökkenést mutat: 16%-os visszaesést jósolnak, 15 millió dobozra, azaz 675 000 tonnára.

JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Joyner hangsúlyozta, hogy ezek a számok még nem tükrözik a Milton hurrikán hatásait, és az USDA várhatóan néhány hónapon belül frissített előrejelzést ad ki.

A floridai citruságazat azonban nem először néz szembe ilyen kihívásokkal. "Az elmúlt hét évben ez lesz a harmadik nagyobb hurrikán, amely Florida termőterületeit sújtja" - mondta Joyner. Hozzátette: "A szülői házban, ahol az emberek nem tudnak a szülői házban élni: "A termelőink rugalmasak. Továbbra is összeszedik a darabokat - kimennek, újjáépítik és továbblépnek -, és meg vagyok győződve arról, hogy az ágazatunk továbbra is összefog és továbblép".

A Milton hurrikánról a Pénzcentrum is bővebben beszámolt, ezeket a cikkeket itt olvashatod el újra:

Címkék:
gyümölcs, drágulás, betegség, citrom, globális, narancs, hurrikán, déligyümölcs, agrárágazat,