Lerázták magukról az inflációt a magyarok kedvenc bútorai: hihetetlen, ami az áruházakban folyik

Pénzcentrum2024. július 6. 13:01

Megállni látszik a drasztikus drágulás a magyar bútorpiacon: a KSH adatai szerint az elmúlt egy évben az ülőgarnitúrákra, a konyhaszekrényekre, illetve az étkezőasztalokra sem hatott az infláció. Megnéztük, mi a helyzet a legnépszerűbb IKEA-termékekkel: kiderült, március óta bevásárlókosarunk legtöbb eleme nem drágult, de nem is lett olcsóbb. Összességében a termékkosaunk valamelyest drágult 3 hónappal ezelőtthöz képest.

Megtorpanni látszik az infláció Magyarországon, legalábbis a KSH májusi adatai szerint a fogyasztói árak átlagosan 4,0%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A statisztikai hivatal jelentése szerint májusban az egy évvel korábbiakhoz képest a tartós fogyasztási cikkekért 1,7%-kal kevesebbet kellett fizetni.

Ugyanakkor ezt az átlagot legfőképpen az autópiac húzta le, ugyanis a használt személygépkocsik ára 9,6%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ellenben az új személygépkocsiké 4,8, a konyha- és egyéb bútoroké 2,5, a fűtő- és főzőberendezéseké 2,4, a szobabútoroké pedig 1,7%-kal nőtt.

A KSH részletes, különféle termékek árát nyomonkövető listájában három bútortípussal foglalkozik - sarok ülőgarnitúra, konyhaszekrény, étkezőasztal - és mint kiderült, ezek árváltozása nem követte le az éves inflációt, az alatt maradt. Az ülőgarnitúra átlagosan 1,5 százalékkal drágább manapság, mint tavaly májusban volt, az étkezőasztal ára 2,1 százalékkal emelkedett. A konyhaszekrény pedig egyenesen olcsóbb lett (0,58%-al)!

Loading...

Ugyanakkor, ha kétéves távlatban nézzük, ma sokkal rosszabbul jár, aki egy lakást rendezne be, mint aki 2022 nyarán tette meg ugyanezt. Az étkezőasztal majdnem 28,5 százalékot drágult 2022 óta, a konyhaszekrény 18,1 százalékkal kerül többe, mint két évvel ezelőtt májusban, az ülőgarnitúráért pedig 14,7 százalékkal kell többet fizetni.

Mi a helyzet az IKEA bútoraival?

Ez a nagy átlag, de vajon mennyire csapódik le ez a legforgalmasabb bútoráruházakban? Párhavonta közölt árfelmérésünk adatai alapján megnéztük, mi a helyzet most a legnépszerűbb IKEA-termékekkel - legutóbb márciusban tettük meg ezt.

Nos, mint kiderült, a 19 terméket tartalmazó bevásárlólistánkból a legtöbb tétel ára nem változott március óta.

Két esetben történt áremelés: a Hemnes kanapéágy 149 900 helyett most 159 900 forintba kerül a bútorlánc honlapja szerint, ami 6,7 százalékos áremelést jelent. Fájdalmas drágulás ment végbe a Brimnes ágykeret esetében (tároló+fejtámla), ami 124 990-be került még tavasszal, ma viszont 168 990 forintba kerül. Ellenben az Ektorp kanapé (-5,6%), és a Hemnes 8 fiókos szekrény (-18,1%) esetében árcsökkenés volt.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
Loading...

Összességében bevásárlókosarunk 1 313 840 forintba kerül ma, 10 920 forinttal többe, mint 3 hónapja, ami 0,8 százalékos áremelést jelent összességében.

Robbantak a bevételek és a profit

Bár a korábbi években sem volt ok panaszra panaszra a hazai IKEA-leányvállalatnál, de a legfrissebb üzleti beszámolójuk szerint a belföldi értékesítésük nettó árbevétele meghaladta a 146 milliárd forintot, ami 12 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban ugyanabban az időszakban, de 33 százalékkal a 2 évvel korábbinál. 2 éves időtávlatban nézve az adózott eredményük 98 százalékkal emelkedett.

Ez azt jelenti, hogy a vállalat 2020-2021-es majd 4 milliárdos adózott eredményéhez képest a 2022-2023-as időszakban 7,9 milliárdot zsebelt be az IKEA

Címlapkép: Jászai Csaba, MTI/MTVA

Címkék:
vásárlás, IKEA, ksh, drágulás, áremelés, infláció, bútor, bútoráruház, bútorvásárlás, termékek, ikea magyarország,