Mérgező gumicukorra figyelmeztet az NNGYK: bárki megvásárolhatja, de nagyon veszélyes!

MTI2024. július 5. 17:28

Mérgezést okozhatnak az új szintetikus kannabinoidokat tartalmazó gumicukrok - figyelmeztetett a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).

A CBD- és hempboltok kínálatában az utóbbi hónapokban megjelent THCJD jelzésű gumicukrok fogyasztása fokozottan veszélyes az egészségre, ezért a NNGYK arra kéri a lakosságot, hogy kerülje az ilyen jelzéssel ellátott termékek vásárlását és fogyasztását.

A kannabidiol (CBD) a kendernövényben és virágzatában található, néhány táplálékkiegészítő készítmény fő hatóanyaga. A hempboltok kannabisztermékeket, többi között CBD-olajokat és -kozmetikumokat árusítanak. A múlt héten eddig alig ismert, szintetikus kannabinoidokat tartalmazó gumicukorkészletet foglalt le a rendőrség egy belvárosi CBD-termékeket árusító üzletben, miután a termék fogyasztása után több, elsősorban külföldi állampolgár mérgezéses tünetekkel került kórházba - írták.

A Nemzeti Szakértői és Kutató Központban elvégzett vizsgálatok szerint a THCJD jelzéssel ellátott gumicukrok fő hatóanyaga nem kenderből kivont THC, hanem több, ahhoz szerkezetileg hasonló szintetikus vegyületek, melyek a THC-nál sokkal erősebb hatásúak és lassabban fejtik ki hatásukat. Emiatt nő a túladagolás kockázata. A vegyületek fogyasztásának hatására megváltozik az érzékelés, a hangulat, a viselkedés, a túladagolás beszéd- és mozgásképtelenséget okozhat - ismertették.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mérgezés gyanúja esetén folyamatosan elérhető 112-es segélyhívó szám vagy az Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat a +36/80/201-199-es telefonszáma hívható - közölte a NNGYK.

Címkék:
vásárlás, mérgezés, veszély, ételmérgezés, kábítószer, veszélyes, veszélyjelzés, cbd-olaj, cbd, nngyk,