Pénzcentrum • 2024. május 28. 17:44
A luxusmárkák, mint a Veuve Clicquot és a Louboutin, színeik egyedi jellegzetességének megőrzése érdekében jogi harcokat vívnak, ami rávilágít arra, hogy a szín nem csupán azonosító, hanem a márkaidentitás kulcsfontosságú eleme is - írja a Robb Report.
Az olyan luxusmárkák, mint a Veuve Clicquot és a Louboutin gyakran tesznek jogi lépéseket színei védelme érdekében. A Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) és a Lidl közötti hosszú távú jogi vita például arról szólt, hogy a diszkontlánc által forgalmazott pezsgő csomagolása túlságosan hasonlított a Veuve Clicquot jellegzetes narancsszínére. Az LVMH az 1990-es évek végén szerzett szellemi tulajdonjogot erre az árnyalatra, de 2023 márciusában az Európai Elsőfokú Bíróság (ECFI) elutasította az LVMH kérését, mivel Görögországban és Portugáliában nem tekintették megkülönböztethetetlennek a színt a terméktől.
Ez az eset rávilágít arra, hogy sok luxusmárka úgy véli, egy adott szín kulcsfontosságú része identitásuknak. Példák erre a Tiffany kékje, az Aston Martin versenyzöldje vagy a UPS barnája. A Burberry is próbálkozott egy bizonyos kék árnyalat védjegyeztetésével, bár ez kevésbé volt sikeres.
A Christian Louboutin és az Yves Saint Laurent közötti vitát is említik, amely arról szólt, hogy ki gyárthat skarlátvörös talpú cipőket. Ebben az esetben egy fellebbviteli bíróság döntött úgy, hogy Louboutin védjegyoltalom alatt áll a piros talpért, de más cégek is gyárthatnak hasonló termékeket bizonyos feltételek mellett.
A luxusmárkák gyakran dolgoznak együtt a Pantone Intézettel annak érdekében, hogy sajátos színük legyen. Például egy légitársaság bevezette a Turkish Airlines Red-et, míg a Discover Puerto Rico megbízást adott egy Puerto Rico Sunshine nevű árnyalatra.
Azonban kérdéses lehet egy szín védjegyeztetése. Laurie Pressman szerint bizonyos felhasználásokra lehetséges ez, ha bebizonyítható, hogy a szín minden országban jellegzetes a márkajelzésben. A digitális térben viszont nehezebb fenntartani ezt a koncepciót.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A luxusmárkák néha alternatív módszereket alkalmaznak színeik kihasználására. Például az autópar speciális programokat kínál ügyfeleinek extra díj ellenében különleges színű járművekre.
Mindez azt sugallja, hogy a luxusmárkák számára nem csak marketingeszközök ezek a jellegzetes árnyalatok, hanem valódi identitásuk részei is.