Fontos felhívást tett közzé a Revolut: ez minden ügyfelet érint

Pénzcentrum2024. május 22. 11:03

A Revolut arra kéri az Európai Unió kormányait, hogy alkalmazzanak új megközelítést az online csalás mint egyre növekvő probléma elleni küzdelemben, hiszen az adatok azt bizonyítják, hogy az EGT-n belül 2023 második felében a Revolut számára jelentett csalások 77%-a közösségimédia-platformokon kezdődött - olvasható a bank közleményében.

A felhívás azért szükséges, mert a bank 2023-as adatai szerint az EGT-n belül 2023-ban a közösségi médiában kezdődő esetek 61%-a és az ellopott összegek 40%-a Meta-platformokon (Facebook, Instagram, Whatsapp, Messenger) történt. Az online bank azt is megállapította, hogy az ügyfeleket érintő két leggyakoribb csalástípus a vásárlási és a befektetési csalás volt – előbbi a bejelentett esetek 70%-át, utóbbi a 12%-át tette ki.

2023-ban az Európai Bizottság új jogalkotási javaslatokat terjesztett elő, amelyek között szerepel a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló rendelet (Payments Services Regulation, PSR), amelynek célja, hogy a bankok intézkedéseket vezessenek be a banki alkalmazottak megszemélyesítésével elkövetett csalások elleni küzdelem érdekében. Az uniós tagállamok helyi minisztériumai most az Európai Bizottsággal és az Európai Parlamenttel együtt társjogalkotóként eljárva igyekeznek véglegesíteni álláspontjukat a csalások megelőzésére és felderítésére vonatkozó uniós szintű szabályok tekintetében.

A bank ezért arra kéri a nemzeti és az uniós intézményeket, hogy tegyenek többet azért, hogy a csalások ellen a forrásnál, azaz elsősorban a közösségimédia-platformokon lépjenek fel, és ne csak a banki alkalmazottak megszemélyesítésével elkövetett csalásokra összpontosítsanak. A bank adatai azt mutatják, hogy 2023-ban a megszemélyesítő csalások a számlatulajdonos által bármilyen módon jóváhagyott csalási esetek mindössze 4%-át tették ki.

A bank megállapította, hogy az EGT-n belül a 2023-as évben a közösségi médiában kiinduló csalások két fő típusa a következő: 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • befektetési csalások, amelyek esetében a magánszemélyeknek „gyors meggazdagodási lehetőségeket” ígérnek nagy összegű pénz „befektetéséért” cserébe. Annak ellenére, hogy az esetek mindössze 12%-át teszi ki ez a csalástípus, az elvesztett pénz 61%-át ily módon tulajdonították el;
  • vásárlási csalások, amelyek esetében az embereket olyan termék vásárlására veszik rá, amely nem is létezik, vagy nem felel meg a leírtaknak. Az átverések ezen típusa az elvesztett pénzösszegek 18%-ában játszik szerepet, és még ha az ellopott összegek tekintetében nem is ez a legjelentősebb, ez a legelterjedtebb átverési típus. A legtöbb eset olyan piacterekről származik, ahol a felügyelet limitált,  vagy korlátozott módon hívják fel a felhasználók figyelmét arra, hogyan kezelhetik a kockázatokat.

A bank adatai azt bizonyítják, hogy Magyarországon is hasonló a helyzet, mint Európa más országaiban. 2023 második felében a csalások 83%-a közösségimédia-platformokon indult. Meta-fiókokhöz köthető a csalások 71%-a és a csalás miatt elvesztett teljes pénzmennyiség 42%-a.

Címkék:
csalás, bank, európa, európai unió, pénzügy, revolut, csalások, meta,