Pénzcentrum • 2024. május 12. 15:27
A rendelés 5 és 10 százalék közötti borravalót adja a felszolgálóknak vagy a kiszállító futárnak a Pénzcentrum olvasóinak többsége - derült ki felmérésünkből. 13,6 százalék viszont úgy nyilatkozott, hogy ha van például kiszállítási díj, akkor nem ad a futárnak külön borravalót. 8,3 százalék pedig egyáltalán nem szokott jattolni senkinek. Kőrössy Zoltán, az Eventrend Group alapító tulajdonosa korábban arról beszélt: nagyon fontos különbség van a szervízdíj és a borravaló között, ezt sokan nem tudják.
Eléggé megoszlanak a vélemények arról, hogy mikor és mennyi borravalót illik adni egy vendéglátóhelyen, vagy ha kiszállítással rendelünk valamit, akkor a futárnak. Egy korábbi kutatás szerint minden negyedik megkérdezett magyar mindig és szívesen ad borravalót bárhol, ha elégedett a szolgáltatással.
Minden ötödik válaszadót a szokás vezérli (20%), közel minden harmadik (30%) ugyan szokásalapon dönt, de csak akkor ad, ha elégedett a szolgáltatással. A megkérdezettek 13 százaléka egyáltalán nem ad jattot, egytizedük pedig az aktuális hangulata alapján dönt.
A Pénzcentrum is megkérdezte olvasóitól, hogy ők mennyi borravalót szoktak adni egy étteremben, vagy a futároknak. Mint kiderült, a majdnem 4500 válaszadó többsége (42 százalék) a rendelés 5 és 10 százalék közötti borravalót adja a felszolgálóknak vagy a kiszállító futárnak. A második legnépesebb csoport (21,8%) azoké, akik még ennél is bőkezűbbek, 10-15% közötti összeget adnak.
13,6 százalék viszont úgy nyilatkozott, hogy ha van például kiszállítási díj, akkor nem ad a futárnak külön borravalót. 8,3 százalék pedig egyáltalán nem szokott jattolni senkinek.
Hogy az olvasók bővebben is kifejthessék véleményüket, a Facebook-oldalunkon is feltettünk egy borravalóval kapcsolatos kérdést. A kommentelők között többségben olyanok voltak, akik valamennyit azért szoktak adni, de ez nem mindenkinél automatikus.
Ha van külön szállítási díj, akkor nem szoktam a futárnak. Az étteremben, ha nincs eleve szervizdíj beszámítva akkor 10-15% borravalót szoktunk adni, amennyiben minden rendben volt
- írta például egyikük. Más pedig azt mondta,
magyar éttermekben erről már nem a vendég dönt. A kierőszakolt, un. szervizdíjon felül semmit nem adok.
A futárok kapcsán is eltérő vélemények voltak: a legtöbben párszáz forinttal szokták megköszönni a munkát, de akinek korábban rossz tapasztalatai voltak a kiszállítókkal, az nem jattol semennyit. Más pedig a szállítási díjon felül nem szeretne még külön is pénzt adni. Egy kommentelő pedig levezette, hogy összességében mennyi borravalót is szedhet össze egy futár:
Ha egy futárnak egy nap 50 csomagja van és mindenhol kap 200Ft-ot az 20 munkanappal számolva 200 000Ft plusz, ami adómentes. Ez szerintem alap, ha nehéz vagy nagy a csomag adunk többet. Étteremben az elfogyasztott étel 10%-át illik adni, ha nincs benne a végösszegben a szervízdíj.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezt mondják a vendéglátósok
Korábban a CashTag is foglalkozott a borravaló kérdésével. Akkor Kőrössy Zoltán, az Eventrend Group alapító tulajdonosa lapunk kérdésére elmondta, hogy még mindig sok a félreértés a két tétellel kapcsolatban. Pedig nagyon fontos különbség van a szervízdíj és a borravaló között.
A szervízdíj ugyanis másként adózik, az így befizetett összegek munkabérként kerülnek kifizetésre, amely után járulékokat is vonnak. A szervízdíjból ráadásul nemcsak a felszolgálók, hanem a vendéglátóhely egész csapata részesülhet.
A borravaló ezzel szemben a bevételt duzzasztja, és többnyire csak a felszolgálók között kerül kiosztásra. 1000 forint borravalóból kártyás fizetés esetén viszont mindössze nagyjából 500 forint jut a pincérnek, azért a dolgozók inkább a készpénzes jattot szeretik, mert azt egy az egyben megkapják - magyarázta.
A vendég szavaz a lábával meg szavaz a borravalóval is
- mondta el Kőrössy Zoltán, aki szerint Magyarországon 10 százalékos borravalót illik adni. A borravaló nem csak egy gesztus lehet a felszolgáló felé, amellyel a vendég az elégedettségét jelzi, hanem motiváló erő is. A szakértő szerint ezért, aki megteheti, mindenképp fontolja meg a borravaló adást.
Sokan nem nagyon tudják elkülöníteni, hogy mit is jelent maga a szervizdíj meg a borravaló, és aki meglátja már, hogy van benne szervízdíj az akár már nem is ad, tehát kicsit úgy érzi, hogy be lenne csapva, szóval ez kicsit a köztudatban kellene egyértelműsíteni
- mondta el a vidónkban a Centrál kávéház dolgozója.