Portfolio • 2024. május 9. 09:32
Megállhatott az infláció csökkenése Magyarországon: a Portfolio által megkérdezett elemzők előrejelzése szerint áprilisban 3,7 százalékos lehetett az egy évre visszatekintő drágulás. Amennyiben a holnap megjelenő hivatalos inflációs adat visszaigazolja a várakozásokat, 14 hónapnyi csökkenés után látunk majd emelkedést. Az év hátralévő részében további kis emelkedés várható, az év végére 5% feletti mutatóval.
A márciusi 3,6% jelenthette egy ideig az inflációs mélypontot Magyarországon. A Portfolio felmérésében részt vevő szakértők közül ketten számítanak arra, hogy minimálisan tovább csökkenhetett a drágulási tempó (3,5%), ketten a mutató stagnálását várják, ám a többiek már kis emelkedést (3,7-4,0%) prognosztizálnak.
Az infláció a 2023 januári 25,7%-os csúcsról kezdett el csökkenni, az esés az év második felére felgyorsult, az idén pedig kisebb tempóban folytatódni tudott. Olyannyira, hogy a mutató már a jegybank inflációs cél körüli, 2-4 százalékos toleranciásávjába is visszatért. Nagyjából egységesnek mondhatók azonban a várakozások, hogy innen az infláció emelkedésnek indul.
A dezinfláció elakadásának közvetlen oka az üzemanyagdrágulás. E nélkül áprilisban akár további tér is lehetett volna a csökkenésre az éves indexben, de így a stagnálás, minimális emelkedés a valószínű - mondja Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. Igaz, májustól már további felhajtó erők (például erősebb bázishatás) jelentkeznek majd, ezért még mérsékelt havi átárazások mellett is emelkedni fog az éves index - teszi hozzá a szakértő. Hozzá hasonlóan Virovácz Péter is megjegyzi, hogy a havi átárazások még igen magasak, főként egyes szolgáltatások visszatekintő infláción alapuló drágító lépései miatt. "A szolgáltatók a jövőben várható költségnövekedéseik helyett a múltban történt általános inflációt veszik kiindulási alapnak és sok esetben a törvényben meghatározott maximum mértékben emelik az áraikat", ez a (gyakran nehezen indokolható) gyakorlat ragadósabbá teszi az inflációt.
Az elemzői előrejelzésekből és kommentárokból a következő hónapok várható tendenciái is egész pontosan kirajzolódnak. Májustól kicsit karakteresebb lehet az infláció emelkedése (ezt tompíthatja az üzemanyagárak elmúlt napokban látott csökkenése - hívja fel a figyelmet Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő elemzője), ezért a mutató a 4-5 százalékos sávba emelkedhet. Béri Zsófia (Vig Alapkezelő) és Nyeste Orsolya szerint nyáron ideiglenesen 5% fölé is ugrik a fogyasztói árindex. A többség szerint azonban erre majd az év utolsó negyedévben (talán csak decemberben) kerül sor, sőt, Kiss Péter (Amundi) szerint még akkor sem.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ezek alapján a következő hónapok kis emelkedése után inkább egy trend nélküli mozgás jellemzi majd az inflációt, többnyire kicsivel 5% alatt. Az év vége azonban felkanyarodást hoz: tavaly a recesszió és néhány egyedi tényező hatására nagyon visszafogottá váltak az átárazások, ami az idén kevésbé várható, ezért az éves indexben erős lesz a bázishatás. A decemberi előrejelzések konszenzusa 5,4%, innen indulhat majd 2025-ben a dezinfláció újabb köre.