Pénzcentrum • 2024. április 27. 13:03
Ellepték a hazai köztereket a „mézédes magyar epret" kínáló zugárusok. Nem árt azonban ezekkel vigyázni, mert van esélye annak, hogy a hangzatos szlogen valójában ellenőrizetlen forrásból származó, jellemzően spanyol vagy görög szamócát takar. Mutatjuk, honnan ismerheted fel az átverős bódésokat.
Ismét megjelentek a hazai közterületeken a szamócás zugárusok, tábláikon jellemzően a „mézédes magyar eper” szlogennel kínálják portákájukat. Egy valóban magyar termelő szerint azonban nem árt vigyázni, mert jellemzően nem azt kapjuk, amit ígérnek. Az Organikus Farm csatorna arca, egy a TikTok-ra feltölttött videóban úgy fogalmaz, ezen termékek „80%-a az spanyol vagy görög eper, amit behoznak és lajosmizsei magyar eperként adnak el”.
Persze szerinte vannak árulkodó jelek és mi magunk is tehetünk azért, hogy biztosra menjünk, hogy valóban magyar őstermelővel van-e dolgunk. A vásárlóknak azt javasolja, hogy egyrészt kérjenek áfás számlát, másrészt kérjék meg az eladót, hogy mutassák meg az őstermelői engedélyüket, vagy legalább egy fotót az eperföldről, ahonnan az áru származik. Íme a TikTok-ra feltöltött videó:
A rendőrség is tehetetlen a zugárusokkal szemben
Már-már hagyomány, hogy minden évben ellepik a közterületeket a különböző zugárusok, legyen szó hóvirágot vagy épp valamilyen szezonális gyümölcsöt árusító kereskedőkről. A Pénzcentrum is hosszú évek óta beszámol a jelenségről, legutóbb például azt is megtudtuk, hogy sem a rendőrök, sem a közterület-felügyelők nem tudnak fellépni az alkalmi kofákkal szemben.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) például arról tájékoztatta lapunkat, hogy a - most is hatályban lévő - 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről alapján a rendőrségnek nincs jogszabályi felhatalmazása az illegális árusokkal szembeni fellépésre. Hozzátették ugyanakkor, hogy amennyiben a rendőrség bármilyen hatáskörébe tartozó szabálysértést vagy bűncselekményt észlel, megteszi a szükséges intézkedéseket.
Mi kell a legális áruláshoz?
Természetesen senkiről sem állítjuk, hogy az éppen folyamatban lévő, utcai kereskedése illegális lenne, hiszen mi ezt nem tudhatjuk. Azt viszont tudjuk, mi kell ahhoz, hogy valaki legálisan árulhassa portékáit az utcán, elkerülve a szankciókat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az utcán, illetve az aluljáróban történő értékesítés a kereskedelemről szóló törvény, illetve a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló Korm. rendeletben foglaltak alapján végezhető, mozgóbolt és mozgóárusítási működési engedély birtokában.
Budapest esetében ez azt jelenti, hogy a fővárosi kerületi önkormányzat jegyzője, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott területeknél pedig a fővárosi főjegyző állítja ki ezt az engedélyt. A mozgó árusításnál ráadásul az is fontos szabály, hogy valahol fel legyen tüntetve a vállalkozásunk neve és címe. Továbbá csak olyan termékeket árusíthatunk, ami a működési engedélyünkben is szerepel.
Ha valaki tehát az olcsó árak, és a „mézédes magyar eper” szlogen láttán mégis elcsábulna, annak jusson eszébe, nem biztos, hogy megéri akár annyi pénzt is kiadni valamiért, amiről gyakorlatilag semmit nem tudunk, és a minőségére senki, semmilyen garanciát nem vállal.