Pénzcentrum • 2024. március 22. 19:00
A francia parlament alsóháza egyhangúlag jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely a környezetre káros hatást gyakorló fast fashion óriások, például a Temu vagy a Shein, tevékenységét szabályozná, valamint a termékeik környezeti hatásainak feltüntetésére kötelezné őket. Ezzel is csökkentve az impulzusvásárlást és elősegítve a fenntarthatóságot.
A francia parlament alsóháza egyhangúlag jóváhagyta a fast fashion iparág elleni törvényjavaslatot, amely Shein és Temuhoz hasonló cégeket célozza. Az intézkedés a környezeti hatások ellensúlyozására irányul, komoly reklámtilalmat és büntetéseket vezet be.
A francia törvényjavaslat összességében hasonlít a korábbi, cigarettareklám-tilalomhoz, és külön kihangsúlyozza a fast fashion fogyasztói szokásokra gyakorolt hatását. Célja, hogy felhívja a fogyasztók figyelmét a túlfogyasztásra, változtatásra ösztönözze, illetve korlátozza az egyes márkák tevékenységéből fakadó környezeti hatásokat.
Azonban a tervezett szabályozásnak akadnak olyan bírálói is, akik szerint az új törvények nem foglalkoznak majd azokkal, akiket a fast fashion a leginkább érint: a ruhagyártó és textilhulladék-kezelő közösségek dolgozóival.
Márpedig - ahogyan azt korábban a Pénzcentrum többször is megírta - az olcsó webáruházak esetebén, mint amilyen a Temu és a Shein, többször felmerült, hogy az ilyen üzemekben munkát vállalók gyakran kényszermunkát végeznek.
Persze a webáruházak állítják, hogy ellenzik a kényszermunkát, ugyanakkor azt már nem ellenőrzik, hogy partnereik ténylegesen milyen körülményeket biztosítanak munkavállalóiknak.
Ráadásul mint az köztudott, a Temu egy globális piactérként működik, nem gyárt saját termékeket, ugyanakkor működése felvet környezetvédelmi aggályokat. Annak ellenére is, hogy a cég állítja: üzleti tevékenysége nem termel annyi hulladékot, mint a hagyományos modellek.
Mindenesetre az online piactér fast fashion termékeket is árul, aminek legfőbb tulajdonságai közé tartozik, hogy alacsony minőségűek, a gyorsan változó trendeket követő ruházatot jelentenek, melyek alacsony áron vásárolhatók meg. Ami a textilgyári munkások, valamint a környezet rovására megy.
Mennyire biztonságos a Temuról Magyarországra rendelni?
A Temu ugyanakkor az elmúlt években alacsony áraival és a hirdetésekre költött milliárdokkal letarolta az európai, azon belül a hazai online kereskedelmi piacot. A vásárlói visszajelzések vegyesek, vannak akik elégedettek vele, de akadnak olyan hangok is, akik nagyon fel vannak háborodva a webshop tevékenységét illetően.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Emellett bombaként robbant a hír, hogy versenyfelügyeleti eljárást indít a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az online piactér európai működtetőjével, a Whaleco Technology Limiteddel szemben.
A hatóság szerint ugyanis a cég feltételezhetően megtéveszti a fogyasztókat azzal, hogy az általa értékesített termékek esetében gyakran azt kommunikálja, hogy a vásárló "akár 95 százalék" (vagy magasabb) mértékű kedvezményeket kaphat, azonban ilyen mértékű kedvezmény a kategóriára történő kattintással nem lelhető fel a találatok között.
Emellett a honlapon a "Temuról" szóló linken közzétett, és vallott értékek között a "Társadalmilag felelősségteljes - Jót tenni a világgal" kijelentés szerepeltetésével valószínűsíthetően megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytat a termékek lényeges jellemzőivel kapcsolatban, különösen azok környezeti hatásai szempontjából.
Végül a vállalkozás az általa népszerűsített, és forgalmazott termékek esetében azt a hamis benyomást kelti, hogy az árucikkek jogszerűen értékesíthetők, holott nem rendelkeznek "CE" megfelelőségi jelöléssel.
A Pénzcentrum videoblogja, a CashTag az egyik adásában szakértők segítségével a Temuval kapcsolatos problémákat fejtette ki. Ezt most újra megnézheted ide kattintva: