Pénzcentrum • 2023. november 19. 07:30
Egy frissen végzett laboratóriumi vizsgálat kimutatta, hogy gyakorlatilag hemzsegnek a kórokozók, elsősorban baktériumok és gombák a magyar boltokban és piacokon megvásárolható zöldségeken és gyümölcsökön.
Igencsak erős élelmiszerbiztonsági figyelmeztetést tett közzé nemrég hivatalos TikTok-csatornáján a Plantprotecting Rita néven ismert TikToker, azaz Gyuris Rita. Mint arra egy laboratóriumi vizsgálat után rámutatott, rengeteg baktérium és egyéb potenciális kórokozó, például gombaféle hemzseg a boltokban megvásárolt élelmiszereken.
A laboratóriumi vizsgálat tesztalanyai ezúttal két tv-paprika voltak, egyiket megmosták a mintavétel előtt, míg a másikon rajtahagyták a teljes élelmiszerlánc "porát" (itt az élelmiszerlánc alatt nem a kiskereskedőt értjük, hanem a teljes folyamatot, amíg a földekről a fogyasztóhoz kerül az élelmiszer). A laboreredmények pedig egyértelműek voltak, a mosatlan zöldségen hemzsegtek a potenciális kórokozók, elsősorban baktériumok és gombák. Íme a videó:
A Pénzcentrumot, szakmai munkájával kapcsolatban Gyuris Rita arról tájékoztatta, hogy "videóit edukatív céllal készíti, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a boltban vásárolt zöldségeket és gyümölcsöket érdemes vízzel megmosni, mivel számtalan kézen keresztülmegy."
A mikroorganizmusok jelenléte normális, hiszen az életünk részei, nincs félnivaló
- tette hozzá Gyuris Rita.
Kiderült az igazság a mérgező hazai élelmiszerekről
Mennyire veszélyesek az élelmiszerek, amiket fogyasztunk itthon - tette fel nemrég a kérdést szakértőknek Pitner Gábor, a CashTag szerkesztője. Az élelmiszerbiztonsági szakemberek a Netflixen futó, Megmérgezve című dokusorozatra reflektálva elmondták, a jelenkor legnagyobb élelmiszerbiztonsági kihívásai és kockázatai maguk a személyek, akik részt vesznek az élelmiszerláncban.
Ez azt jelenti, hogy mindenki, aki megjelenik az élelmiszerláncban, az kockázatot jelent az élelmiszerre, a fogyasztókra. Éppen ezért is van Magyarországon élelmiszerlánc-felügyeleti bizottság, hiszen nem lehet az egyes szakaszokat külön vizsgálni. Ráadásul az élelmiszerbiztonsági események legnagyobb része az az otthoni háztartásokban történik
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
– fogalmazott a CashTagnek Dr. Süth Miklós. Az Állatorvostudományi Egyetem, Élelmiszerlánc-tudományi Intézetének igazgatója szerint így azt, hogy mennyire van nagy esélye, hogy fertőzött élelmiszert viszünk magunkkal haza, nem lehet megmondani.Meglátása szerint sokkal fontosabb, hogy a fogyasztónak tudnia kell, hogy melyik terméket hogyan kell elfogyasztani.
Mint ahogy a szakértők, és például a fenti TikTok-videó is tanúsítja, lényegében semmi sem garantálja azt, hogy baktérium mentes élelmiszert vásárolunk, annak ellenére sem, hogy Európában, így idehaza is nagyon szigorúak az élelmiszerbiztonsági szabályok, amelyet minden piaci szereplőnek be kell tartania. Ezzel kapcsolatban Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője kiemelte, hogy itt az EU-ban azért lényegesen jobb a helyzet, mert nem csak az élelmiszergyártókat, meg a kereskedőket ellenőrzik, hanem már a mezőgazdasági termelést is.
Tehát mindenkinek tudom javasolni, hogyha úgy gondolja, akkor vágjon bele mezőgazdasági termelésbe vagy élelmiszergyártásba, élelmiszerárusításba, nyisson egy kis lángosos büfét a Balatonon, és észre fogja venni, hogy mennyi előírásnak kell megfelelni, meg milyen higiéniai szabályoknak, és akkor rá fog jönni, hogy egyébként ez mennyire százszorosan is túlbiztosított rendszer
- sommázta Braunmüller Lajos.