Pénzcentrum • 2023. november 16. 07:29
Míg a Lidl drasztikus lépése a kiskereskedelmi szektor legtöbb hazai szereplőjét kihívás elé állította a december 24-i boltzár kapcsán, addig a Pénzcentrum olvasóinak többsége úgy néz ki, támogatja az egységes karácsonyi boltzárat. A többi élelmiszerlánc is elkezdte az egyeztetéseket, így hamarosan pont kerülhet, a gazdasági szempontból is számos kérdést érintő kezdeményezésre.
Mint arról mi is beszámoltunk, november 10-én robbantotta a hírt a Lidl, hogy a diszkontlánc megállapodást kötött a Civil Összefogás Fórummal (CÖF) és az Egyenlő.hu-val, aminek értelmében a Lidl mind a 200 üzlete zárva tart majd Magyarország egyik legnagyobb keresztény ünnepén, december 24-én. A felek szerint ez egy úttörő lépés a kereskedelemben dolgozó magyar munkavállalók és családtagjaik számára, akik így békességben, nyugalomban tölthetik a teljes ünnepet szeretteik körében. Bubenkó Csaba, az Egyenlő.hu szakszervezet elnöke korábban arról beszélt, "a kereskedelemben dolgozók többsége örülne, ha szenteste napján nem kellene dolgozniuk".
A Lidl lépése természetesen a legtöbb hazai szereplőt kihívás elé állította, amely egyértelmű hatást gyakorolhat a piaci versenyre, sőt még a magyar gazdaság teljesítményére is. A Lidl lépése után elsők között szólalt meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, akik szerint a december 24-i zárvatartás gyengítené a gazdaságot. Ezzel a kormány is nagy valószínűséggel egyet ért, legalábbis sokat mondó, hogy a Vállalkozásfejlesztési Bizottság elutasította Balassa Péter képviselő önálló indítványának tárgysorozatba vételét, melynek témája a Szenteste napjának munkaszüneti nappá nyilvánítása volt, ami így nem kerül a Parlament elé.
Na persze a politikai döntés még nem jelenti azt automatikusan, hogy a legismertebb hazai élelmiszerláncok nem húzzák majd le a rolót december 24-én. Sőt! A Pénzcentrum iparági információi szerint más láncok is hajlanak rá, azonban szeretnének valami garanciát arra, hogy egységesen nem nyitnak majd ki az üzletek. Erről a héten meg is indultak az egyeztetések az FMCG-szektorban, de információink szerint mindenhol azt vizsgálják, hogyan hathat a piaci versenyre, ha nem lesz egységes a fellépés.
Arról is tudomást szereztünk, hogy vannak piaci szereplők, akik felmérést is megrendeltek a témában, hogy kiderüljön, miképp reagálna a vásárlóközönség. De természetesen az elmúlt évek forgalmi adatait is alaposan górcső alá veszi a legtöbb menedzsment. Mint forrásaink mondták, prognózisokat állítanak fel, hogyan alakulna a teljes ünnepi árbevétel, ha nem egységesen maradna ki ez az egy nap az utóbbi éveknél gyengébbnek ígérkező karácsonyi szezonban.
A vásárlók szavaztak a kötelező karácsonyi boltzárról
A témában kíváncsiak voltunk olvasóink véleményére is. Ugyan nem reprezentatív a minta, de a szavazásból kiderült, a többség egyértelműen a boltzár mellett teszi le a voksát. A válaszadók háromnegyede szerint ezen a napon mindenkinek jár a pihenés, míg jóval kevesebben gondolják úgy, hogy a december 24-ére is mindenképp szükség van az ünnepi bevásárláshoz. Íme a konkrét eredmények:
Nagy kérdés ugyanakkor, elég lesz-e a láncoknak pusztán a vásárlói visszajelzésekre hagyatkozni, vagy a piaci verseny mást diktál. A verseny szempontjából viszont sokat mondó, és ellene megy a CÖF és az Egyenlő.hu egész kezdeményezésének, hogy a GDP-re hivatkozva még maga a kormányzat sem támogatta korábban a december 24-i boltzár bevezetését a kiskereskedelmi szektorban.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A jelenleg is érvényben lévő munkaszüneti napok számának növelése gyengítené a versenyképességet és GDP kiesést is okozna, érzékenyen érintené a nemzetgazdaság teljesítményét és a költségvetés bevételeit is, és egyébként is, Jézus születését december 25-én ünneplik, nem 24-én
– fogalmazott Schanda Tamás államtitkárként még három évvel ezelőtt, amikor legutóbb előkerült a kérdés, hogy december 24-e miért munkanap.
Végezetül az sem igazán egyértelmű, hogy a kezdeményezés pártolói miért az FMCG-piac szereplőivel foglalkoznak leginkább, hiszen jóval többen dolgoznak a kereskedelemben, mint kizárólag az élelmiszerboltokban. Ha tényleg kiemelt jelentőséggel bír, hogy "a kereskedelemben dolgozó magyar munkavállalók és családtagjaik békességben, nyugalomban tölthessék a teljes ünnepet szeretteik körében", akkor legyen egységes a kiállás - szögezték le iparági forrásaink, akik még ennél is tovább mentek:
Sőt, a nyugalom és békesség ez esetben minden más munkavállalót megillet, akiknek szintúgy - ha nem is ekkora roham mellett - munkanapra eshet december 24-e.