Pénzcentrum • 2023. október 21. 14:29
Október 21-én van a Javítás Nemzetközi Napja, egy környezettudatossági világnap. A kezdeményezés célja, hogy a Föld védelmének érdekében csökkentsük az elektronikai és más elkerülhető hulladékok keletkezését. Ezen a napon ünnepeljük továbbá a javítással foglalkozó embereket és műhelyeik tevékenységét is. A Tudatos Vásárlók cikke szerint szinte nincs olyan, ami ne lenne javítható.
Évről-évre aggódva figyeljük, hogy Magyarországon egyre korábban köszönt ránk a túlfogyasztás napja. Fogyasztóként inkább lecseréljük, mint megjavíttatjuk tárgyainkat, háztartási gépeinket. Miért? Mert drága a javíttatás, macerás, alig többért már újat vehetünk, ami “többet is tud”, ráadásul tűnnek el a javítóműhelyek, mester emberek. Idén október 21-én ünnepeljük meg a Javíttatás Világnapját! Mi tudunk tenni? A válasz egyszerű.
Ne csak most, egész évben törekedjünk az 5 R betartására!
- Refuse – Ne vedd meg!
- Reduce – Csökkentsd!
- Reuse – Használd újra!
- Repair – Javítsd meg!
- Recycle – Hasznosítsd újra!
A túlfogyasztással nap mint nap szembesülünk: ha folytatjuk a jelenlegi termelési és fogyasztási szokásainkat, 2050-re majdnem három Földre lesz szükségünk, hogy a mai életmódunkat fenn tudjuk tartani. Nem fog menni.
Ausztriában már működik
2022 májusától az osztrák kormány a költségek felével támogatja a hibás elektronikus készülékek javíttatását, mint az okostelefonok, laptopok, kávéfőzők és mosogatógépek – felét fedezik. Hogyan működik ez az osztrák fogyasztók számára? A felhasználó egyszerűen letölti a bónuszutalványt online, majd elviszi a javítandó terméket a bónuszt elfogadó cégek egyikéhez. Minden utalvány a javítási költség 50%-át fedezi, termékjavításonként legfeljebb 200 euróig. Ezenkívül a bónusz támogatja a javítás költségbecslésének 50%-át, legfeljebb 30 euróig.
A bónusz a számla kifizetésekor váltható be, és ezen időpontban érvényesnek kell lennie, függetlenül attól, hogy a megrendelés mikor történt. Az utalvány beváltása után új utalvány igényelhető és felhasználható egy másik készülék javítására.
Az EU egészére kiterjedő “javítási jogról” szóló törvény hamarosan megkönnyítheti az elektronikai eszközök javítását
Az Európai Unióban már megszülettek az első biztató eredmények ezen a területen. Az Európai Bizottság idén március 22-én fogadta el azt a javaslatot, ami a jövőben biztosítja, hogy a fogyasztók könnyebben és olcsóbban javíttathassák a műszakilag menthető termékeiket (például porszívókat, táblagépeket, okostelefonokat stb.), akkor is, ha a garancia idő lejárt, vagy ha az az elhasználódás miatt romlott el.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A javításhoz bizonyos, szűkre szabott körülmények között eddig is jogunk volt, a mostanit helyesebb lenne a tisztességes (méltányos) javításhoz való jognak (fair repair law) nevezni – mutatott rá a Qubit korábbi cikke, amit egyéb infók miatt is érdemes végigolvasni. Tisztességes, mert a gyártó nem gördít fölösleges akadályokat elénk, ha meg szeretnénk javíttatni egy készüléket; és méltányos, amennyiben a gyártó ahhoz sem ragaszkodik, hogy csak ő végezhesse el a javítást, ott, ahol ő akarja, és annyiért, amennyiért nem szégyelli.
Az áruk javítására vonatkozó közös szabályokat márciusban javasolták az EU körforgásos gazdasági rendszerének részeként. Elfogadása esetén a javaslat arra kötelezné a vállalatokat, hogy a fogyasztóknak felajánlják a jogot, hogy a készülékeket és gépeket – akár a gyártón keresztül, akár egy harmadik féllel – megjavíttassák.
A rendszer csökkentené a pazarlást, mivel a fogyasztóknak jogot adna arra, hogy csere helyett javítást kérjenek, valamint azáltal, hogy a javítás egyszerűbbé és költséghatékonyabbá válna. Emellett a rendszer a “tervezett elavulás” ellen is fellépne, amikor az áruk egy bizonyos idő után használhatatlanná válnak, és nincs mód a javításukra. Ez arra ösztönözné a gyártókat, hogy fenntarthatóbb termékeket és üzleti modelleket fejlesszenek ki.
Hogyan működne a javításhoz való jog az EU-ban?
A gyártók a termék törvényes jótállási idején belül kötelesek lennének javítási szolgáltatásokat nyújtani, ha ez nem kerül többe, mint a csere. Öt-tíz évvel a vásárlás után a gyártók szintén kötelesek lennének javítani a termékeket, de a fogyasztó költségére. A rendszer arra is kötelezné a gyártókat, hogy közzétegyék a termékek javításának módjára vonatkozó információkat, megszüntetve ezzel a javítási monopóliumukat. Ez lehetővé tenné a kisebb vállalkozások számára, hogy részt vegyenek a javítási folyamatban, csökkentve ezzel az árakat.