Pénzcentrum • 2023. március 23. 15:34
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) folytatja a magyar származású Wolf-díjas matematikusokat, illetve munkásságukat bemutató, 2022-ben indított emlékérme-sorozatát. A sorozat keretében ezúttal két emlékérme jelenik meg, az egyik a Wolf-díjat 40 éve elnyerő Erdős Pál és életműve előtt tiszteleg, a másik a magyar-osztrák származású, ugyancsak Wolf-díjas Raoul Bott születésének 100. évfordulója alkalmából kerül kibocsátásra 2023. március 24-én. Mindkét emlékérme 7500 Ft névértékű ezüst, valamint 3000 Ft névértékű színesfém változatban készül. Az „Erdős Pál” emlékérméket Kovács Zoltán szobrászművész, míg a „Raoul Bott” emlékérméket Holló István iparművész tervezte.
Erdős Pál a 20. század egyik legkiemelkedőbb matematikusa. Csodagyerekként 4 évesen már háromjegyű számokkal szorzott és önállóan felfedezte a negatív számokat. Már fiatal korában világhírre tett szert a Csebisev-tétel (minden egynél nagyobb szám és kétszerese között van prímszám) meglepően egyszerű és elegáns bizonyításával. A kombinatorika kutatásának és alkalmazásának az egyik leginkább elismert egyénisége hazai és nemzetközi szinten is. 1983-ban, életének 70. évében, a számelmélet, kombinatorika, valószínűségszámítás, halmazelmélet és analízis terén elért számos eredményéért, valamint a világ matematikusaira személyesen kifejtett hatásáért matematikai Wolf-díjban részesült. A díj elnyerésének 40. évfordulója apropóján a „Magyar származású Wolf-díjas matematikusok” elnevezésű emlékérme-sorozat második elemeként bocsát ki emlékérméket az MNB - írja közleményében a központi bank.
Raoul Bott magyar-osztrák származású amerikai matematikus, elsősorban a geometria különböző területein elért eredményeinek köszönthetően vált ismertté, több matematikai elv viseli a nevét. 2000-ben, életének 77. évében, mély topológiai és differenciálgeometriai felfedezéseiért matematikai Wolf-díjban részesült. Születésének 100. évfordulója alkalmából az MNB emlékérméket bocsát ki, a „Magyar származású Wolf-díjasok” sorozat harmadik elemeként.
Az Erdős Pál és Raoul Bott tiszteletére megjelenő emlékérmék elsődleges szerepe a figyelemfelhívás, tisztelgés a magyar származású matematikusok munkássága előtt, a készpénzforgalomban nem játszanak szerepet. Az azonos tematikájú ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképei megegyeznek, csak az értékjelzésben térnek el.
Az „Erdős Pál” emlékérmék előlapján a matematikus munkásságára utaló elemek jelennek meg: központi motívumként a Csebisev-tételt (n és n duplája között mindig van prímszám, amennyiben n pozitív egész szám) leíró „n < p < 2n” képlet látható, amelyre a matematikus rövid és elegáns bizonyítást adott. A bizonyítással indult Erdős Pál matematikusi karrierje. A képlet hátterében egy prímspirál ábrázolása látható. Az előoldalon, külső körgyűrűben kerültek elhelyezésre az emlékérmék kötelező alaki kellékei: félköriratban fent a „MAGYARORSZÁG” felirat, lent a “7500”, illetve “3000” értékjelzés és a “FORINT” felirat, bal oldalon a “BP.” verdejel, jobb oldalon a „2023” verési évszám.
Az „Erdős Pál” emlékérmék hátlapján a világhírű matematikus, jellegzetes, félalakos portréja jelenik meg. Az ábrázolástól jobbra olvasható „WOLF-DÍJ • 1983” felirat, ami az emlékérme-sorozat tagjait összeköti, a neves matematikai díj odaítélésének évére utal. Alatta két sorban a matematikus neve, valamint az „1913-1996” születési és halálozási évszámok láthatók. A tervező Kovács Zoltán szobrászművész mesterjegye a portré mellett jobb oldalon került elhelyezésre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A „Raoul Bott” emlékérmék előlapján egy felület differenciálgeometriájára utaló térbeli elem ábrázolása jelenik meg, utalva Raoul Bott ezen területen végzett kutatásaira. Az emlékérmék kötelező alaki kellékei az előoldalon kerültek elhelyezésre: az érme bal felső részén félköriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat, két egymás alatti sorban a „7500”, illetve „3000” értékjelölés és „FORINT” felirat, az érme jobb alsó részén a „2023” verési évszám, alatta pedig a „BP.” verdejel látható. Az emlékérméket tervező Holló István iparművész mesterjegye a verdejel alatt található.
A „Raoul Bott” emlékérmék hátlapján a matematikus időskori portréja látható. A portrétól jobbra Raoul Bott periodicitási tételét leíró „πn(0(∞))≅πn+8(0(∞))” képlet olvasható. A hátlap szélén, fent, köriratban – egymástól egy díszítő ponttal elválasztva – a „RAOUL BOTT”, valamint Raoul Bott matematikai díját és az odaítélés évét jelölő „WOLF-DÍJ 2000” felirat olvasható.
A sorozat részeként megjelenő emlékérmék technikai paraméterei megegyeznek: átmérőjük 30 mm, szélük recézett. A 7500 forintos címletű emlékérmék 925 ezrelék finomságú ezüstből, míg a 3000 forintos címletű színesfém változatok réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készülnek, súlyuk egységesen 12,50 gramm. A most kibocsátásra kerülő „Erdős Pál” és „Raoul Bott” ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 4000-4000 darab készíthető.