Egyre több titkos sarccal húzzák le a magyarokat: erre feltétlenül figyelj vásárláskor, tankoláskor

Gosztola Judit2022. november 13. 16:00

Aki szokott az interneten vásárolni, annak feltűnhetett már, hogy néha nem annyit fizet, mint amennyi az áru értéke, hanem pár száz forinttal többet, ez az ún kényelmi díj, ami sok néha csak 80-100 forint, de adott esetben több száz, vagy több ezer forint is lehet. Összeszedtük a legidegesítőbb sarcokat, amikkel a mindennapi költéseink során találkozhatunk.

Az, hogy élelmiszerrendelésnél az ingyenes lehetőség már régóta nem opció, hozzászoktunk, de ahhoz még nem, hogy úton-útfélen, rendeléskor, vásárlásokkor, parkolásnál lecsippantanak tőlünk pár száz forintot.

A kényelmi díjak vagy a kezelési költségek számítása sok esetben egészen megdöbbentő: több ezer forint lehet például a jegyvásárlások esetében, a parkolásnál pedig akár a parkolódíj kétszerese is lehet az az összeg, amelyet kényelmi díj címszó alatt kifizettetnek az emberrel

nyilatkozta Essősy Zsombor közgazdász a vg.hu-nak. Színházjegy esetében korábban még a papírjegyet sarcolták meg, mondván, sok a felesleges nyomtatás, a papírhulladék, mostanra megfordult a helyzet.

Iparági szakértők szerint sosem volt még olyan egyszerű árat emelni, mint ezekben a hetekben, igaz, sokan nem jókedvükből, hanem kényszerűségből teszik, ahogy feltehetően a kényelmi djak bevezetésénél is ugyanez a helyzet. Mindenesetre összeszedtük a legidegesítőbb sarcokat:

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

  1. A McDonald’s éttermeiben az elviteles rendelés már 80 forintba kerül
  2. A KFC-ben ugyanez 100 forint
  3. A Foodpanda „a megváltozott gazdasági környezetben szolgáltatásaink színvonalának megőrzése és a további fejlesztések érdekében a jövőben a leadott rendelések után 110 forintos rendszerhasználati díjat számolunk fel” – áll a cég közleményében.
  4. A jegy.hu különböző tarifákkal dolgozik, attól függően, milyen drága jegyet vásárolnunk, de az e-díj jegyenként 3% + 300 Ft
  5. Mint ahogy már fentebb írtuk, a bármilyen összegű élelmiszervásárláskor az ingyenes, vagy nagyon olcsó házhozszállítás ideje lejárt, ma már jellemzően 700-1100 forint körüli összegért hozzák ki a termékeket, a Kiflin 1199 forintért, agglomerációban +100 Ft, a Balaton és Velence térségben + 400 Ft, ám ha valaki 12 ezer és 16 ezer forint között vásárol akkor még +800 forint extra díjat is fizetnie kell.
  6. A kezelési költséget sok pénzváltó azért vezette be, hogy így terhelje át az egyébként törvényileg nem átterhelhető tranzakciós illetéket, ezért ha a pénzváltó felajánlja, hogy elengedik a kezelési költséget, amennyiben nem kérünk nyugtát, akkor ott bizony a tranzakciós illeték elcsalása állhat a háttérben, részletesen itt olvashatsz erről.
  7. Ha online fizetünk a parkolásért, akkor 89 forintot számítanak fel kényelmi díj címén.
  8. Benzinkutas mosdóhasználat: aki gyakran utazik autópályán, az biztos találkozott már az „ingyenes-fizetős” mosdókkal, ami kétszeresen is dühítő, hiszen csak készpénzzel működnek, 100-assal, amiért levásárolható kupont kapunk persze, ami csak további felesleges költésre sarkall.
  9. Több budapesti plázában is fizetni kell a mosdóhasználatért, ami szintén csak extra pénzlehúzásnak tűnik: van, ahol 200 forintot.
  10. Több szórakozóhely is kötelezővé tette a ruhatár használatát, ami érthető, hiszen kabátban bármit, akár veszélyes eszközt is könnyű bevinni, de fizetős: az Akváriumban például már 400 forint.

+1. és akkor még az éjszaka legújabb vámszedőiről, repoharakról még szót sem ejtettünk. Nem csoda, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) vizsgálatot indított az egyik legnagyobb hazai repohár-forgalmazó ellen, mivel valószínűleg agresszív és megtévesztő gyakorlatot folytat a fogyasztókkal szemben.

Címkék:
ingyenes, forint, házhozszállítás, jegy, díj, e-jegy, pénzváltó, költség, díjszabás,