Az árstop végével óriási áremelés jöhet: nem bírja már sokáig a magyar baromfiipar

Pénzcentrum2022. június 14. 09:45

Az elmúlt 16 évben nem volt olyan nehéz helyzetben a baromfiipar, mint napjainkban: a szektort az óriási költségnövekedések mellett soha nem látott mértékű madárinfluenza-járvány is sújtja, így lehetetlen megjósolni, hogy mit hoznak a következő hónapok. A Forbs a szektort érintő kihívásokról Bárány Lászlót, a Master Good ügyvezető-tulajdonosát kérdezte.

2006 óta nem volt annyira nehéz helyzetben a baromfiipar, mint jelenleg. A szektornak meg kell küzdenie az inflációval, az egekbe szökő energiaárakkal, a háború okozta szállítási problémákkal, és ha ez még nem lenne elég soha nem látott madárinfluenza-járvány tarolja le a világot.

Az elmúlt három évben bekövetkezett változásokat leginkább a gabonaárak növekedésében lehet tapasztalni. Míg 2019-ben mindössze 44 forint volt a búza ára, addig ez a pandémia első évében 56 forintra emelkedett és ez a tendencia a mai napig folytatódik: tavaly a vételár betakarításkor már 78 forint volt, de év végére már a 100 forintot súrolta. A várakozások alapján pedig nem tűnik irreálisnak a 140-150 forintos búza sem még az idén.

Költségnövekedés szempontjából a legnagyobb hatása jelen pillanatban a takarmánynak van. Ha a gabonaár emelkedése megáll, az hozhat egyfajta stabilitást

– mondta el a Forbsnak Bárány László, aki kiemelte, hogy a másik probléma az, hogy az energiaárak is hatalmasra nőttek, de ezek most beálltak egy szintre, így egy ideje nem történt lényegi energiaköltség-változás. Emellett pusztít egy olyan madárinfluenza járvány, amit az elmúlt 16 évben nem láttunk. Bárány elmondása szerint viszont ezeket a megnövekedett költségeket nem lehet egyik pillanatról a másikra a vásárlókra hárítani, de jövőre mindenképpen szükség lesz egy nagyobb áremelésre.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Ami az inflációs környezetet illeti, amennyire tudjuk, nyilván igyekszünk tovább hárítani a terheket a vevőre, mint ahogy mindenki más. A vevő pedig eldönti, hogy ilyen áron akar-e vásárolni az adott termékből, illetve, hogy ugyanannyit akar-e venni, vagy nem

– vélekedett a Master Good ügyvezető-tulajdonosa, aki leginkább attól tart, hogy túltermelés következik be, ami nagyon fájdalmas lesz a szektornak: amellett, hogy emelkedni fognak a gyártási költségek, túltermelés idején csökken a termékek ára.

Címkék:
forint, járvány, baromfi, infláció, madárinfluenza, túltermelés, búza,