Őrjöng a magyar csúcsinfláció: ez a termék több mint 60 százalékkal kerül többe, mint tavaly

Biró Attila2022. június 8. 13:20

Egészen elképesztő drágulás zajlik Magyarországon. Nem elég, hogy az éves átlagos infláció is átlépte a lélektani 10 százalékot, a Pénzcentrum, hivatalos statisztikákat böngészve is találta olyan terméket, aminek az átlagos ára egyetlen év alatt több mint 60 (!) százalékkal emelkedett. És ez még csak a jéghegy csúcsa, mondjuk a csúcsdráguló hazai termékeket éves, és havi bontásban is.

2022. májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit – derült ki a KSH legfrissebb adatközléséből. A hivataltól megtudtuk azt is, hogy az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább. Igen ám, de az átlagos inflációnál rengeteg termék átlagára növekszik dinamikusabb. A Pénzcentrumon, most azt néztük meg, hogy a statisztikusok által közzétett, majd 180-as termék/szolgáltatás-listáról mely termékek drágulták leginkább az elmúlt egy évben, valamint az elmúlt egy hónapban.

Egészen sokkoló, ami most történik

Nem elég, hogy az átlagos inflációs átlépte a lélektani 10 százalékos határt, jobban a számok mögé nézve ennél sokkal elképesztőbb drágulásokat láthat maga körül az ember. Az éves csúcsdráguló címét például 2021 május és 2022 májusa között a falburkoló fehér csempe négyzetmétere tudhatja magának. Ennek a terméknek ugyanis egyetlen év leforgása alatt

62,3 százalékkal emelkedett az átlagos ára.

Ami tehát tavaly még 2 840 forintba került, idénre már 4 610 forintot kóstál. A csúcsdrágulás dobogóján a második helyet foglalja el a csirkecomb kilója, ami 12 hónap leforgása alatt átlagosan 59,2 százalékkal lett drágább. Ez azt jelenti, hogy míg tavaly májusban átlagosan 691 forintba került egy kiló csirkecomb, addigra most ez már 1 100 forintba kerül. A dobogó harmadik fokára a rétesliszt került, ami a vizsgált időszakban 57,6 százalékkal lett drágább.

Loading...

Ahogy a statisztikából látszik, a negyed legjobban dráguló termék átlagos áremelkedésének a mértéke is 50 százalék fölött van, ezt a tejes margarin tudhatja magáénak. Mint látjuk, a fehér kenyér kilója 47, a trappista sajté 45, a zsemle darabja szintén 45 százalékkal lett drágább egyetlen év leforgása alatt. De ugyancsak 40 százalék feletti drágulást produkált a csirkeszárny, a félbarna kenyér, a bontott csirke és a 20 százalékos tejföl is.

A bővített listát böngészve láthatjuk azonban, hogy a marharostélyos, a vaj, illetve a 4 tojásos spagetti átlagára is 40 százalék fölött emelkedett. Sőt, van további 6 termék, aminek az átlagára 30-40 százalék közötti mértékben nőtt, ilyen a paradicsom, a sertészsír, a 10 darabos tojás, a 12 százalékos tejföl, a laminált parketta négyzetmétere, de a pasztőrözött 1,5 százalékos ESL tej is.

Ha pedig ez nem volna elég, további majd 30 olyan terméket is találtunk a listán, amiknek az átlagára 20-30 százalék közötti mértékben emelkedett. A teljesség igénye nélkül ilyen volt például az őrölt kávé, a papír zsebkendő, a kakaós csiga, az akácméz, a rövidkaraj, a sertés virsli, olasz felvágott, a zöldpaprika, a pulykamellsonka, de még a taxi kilométer díja, a hűtőszekrény, a konyhaszekrény és a diszperziós falfesték is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Egy hónap alatt is vannak meglepetések

Ha az éves átlagos drágulás nagysága nem lenne elég, egyetlen hónap leforgása alatt is történnek durva áremelkedések. A KSH friss statisztikája szerint az átlagos infláció 2022 április és május között 1,7 százalék volt. Ehhez képest azonban bőven találtunk ennél jóval nagyobb mértékbe dráguló termékeket is. A fejes káposzta kilós átlagára például egy hónap alatt

15 százalékkal emelkedett.

De a dobogó második fokán álló legalább 80 százalékos vaj is 13,3 százalékkal lett drágább egyetlen hónap alatt, miközben a Nemzeti Sport a dobogó harmadik fokára fért fel a maga 12 százalékos drágulásával.

Loading...

10 százalék vagy afölött emelkedett még az átlagos ára a taxi díjszabásának, a falburkoló csempe négyzetméterének és a tejfölnek is. Persze a maga 9,8 százalékával ettől az drágulástól a zsemle darabja sem maradt el, ahogy a papír zsebkendő és a pulykamellfilé átlagára is 9 százaléknál jobban emelkedett. A 10-es lista végén pedig hármas holtversenyben a csirkecomb, a gurulós bőrönd és az olaszfelvágott végzett egyaránt 8,9 százalékos átlagos drágulással.

Címkék:
drágulás, infláció, termék, termékek, inflációs adat, árdrágulás, infláció mértéke,