Pénzcentrum • 2022. április 14. 15:04
A pandémia visszaszorulása ellenére is sokan rendelnek élő növényt, palántát, vetőmagot az online piactérről, hiszen ezek a gyors kiszállítás révén országon belül is épen célhoz érnek. Idén tavasszal az örökzöldek, díszfák, bokrok, cserjék és sövények a lekelendőbbek, elég jól fogynak a virághagymák és virágmagok, míg a gyümölcstermők és zöldségmagok forgalma tavalyhoz képest kissé visszaszorult - derül ki a Vatera jelentéséből.
Az élő növények, vetőmagok eladása először tavaly, a pandémia miatti lezárások alatt ugrott meg jelentős mértékben az online piactéren. Annak ellenére, hogy idén már személyesen is korlátozások nélkül lehet vásárolni, az online piactér eladóitól továbbra is sokan rendelnek növényeket, csak márciusban több mint 16 ezer rendelés érkezett ezekre.
A pandémia után is népszerű az online növényvásárlás
Idén márciusban csupán ötödével kevesebb növény fogyott a Vaterán mint tavaly, 2020 márciusához képest idén háromnegyedével több talált gazdára, és a pandémia előtti év számait is felülmúlja a Növények-kertészet termékkategória. Megduplázódott a rendelésenként vásárolt növények száma is: 2019 márciusában egy vásárló átlagosan három növényt rendelt, egy évre rá már négyet, tavaly 6,3-at idén pedig 6,5-öt.
Ezeket a növényeket keresik a magyarok
Jelentősen változott a különböző növénytípusok népszerűsége: tavaly még a díszfák voltak a legnépszerűbbek, míg idén a legtöbben valamilyen kertbe való örökzöldet vásároltak a online piactéren. Tavaly viszont a negyedik legnépszerűbbnek számítottak a gyümölcstermők, ezek idén csak a hatodik helyre futottak be, a virágmagok és -hagymák pedig mindkét időszakban az ötödik legnépszerűbbnek számítottak.
A legnagyobb darabszámban eladott növénytípusok a Vaterán 2022. márciusában:
- örökzöldek
- díszfák
- bokrok, cserjék, sövények
- évelő növények
- virágmagok, virághagymák
- gyümölcstermők
- zöldség és gyümölcs vetőmagok
- dísznövény és díszfa magok
- fűszer és gyógynövény magok
- egyéb vetőmagok, virághagymák
A legdrágábban örökzöldeket (például leandert és tiszafát) rendeltek a vásárlók, egy-egy cserepes növény beszerzésére átlagosan bruttó 1630 forintot fordítva. A bokrok, sövénynövények közül például a berkenye és a kecskerágó népszerű, ezekből egy-egy tövet 1055 forintért rendeltek a felhasználók. Az évelő növények (ezek közül például a hortenzia népszerű) és gyümölcstermők (például eper, szeder vagy paradicsom) egyaránt 600 forint körüli áron keltek el.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A leggazdaságosabb választásnak továbbra is a vetőmagok, virághagymák számítanak, mert ezek olcsók (átlagosan 390 forintért rendeltek egy-egy csomaggal belőlük), de kompakt méretük, csekély tömegük miatt kifejezetten olcsón szállíthatók - nem véletlen, hogy a top 10-es növénylistából öt helyre is ezek kerültek.
Ha ez eladások által generált forgalmat vizsgáljuk, a Növények-kertészet kategóriában idén az örökzöldek, a melegházak/palántanevelők és kiegészítőik, illetve a virágmagok, -hagymák eladása generálta a legtöbb bevételt. Ez jócskán eltér a tavaly tavaszi számokból, akkor ugyanis a gyümölcstermők, zöldség-gyümölcs vetőmagok és a virágmagok, -hagymák forgalma volt a legmagasabb.
Ezekből a régiókból rendelnek a legtöbben online növényt
Az internetes növényrendelés a budapesti és Pest megyei felhasználók körében a legnépszerűbb, utánuk a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, illetve Fejér megyében élők következnek - ám az utóbbi két megyéből idén márciusban csak nagyjából feleannyi rendelés érkezett, mint a fővárosból és környékéről.