Pénzcentrum • 2022. február 13. 19:06
Egyre elterjedtebb módszer a magyar vendéglátóhelyeken, hogy kétfféle étlappal dolgoznak. Az egyiket a betérő vendégeknek szánják, a másik, emelt árú menüvel pedig a futárszolgálatokon keresztül rendelő vendégek szembesülhetnek. A ravasz trükkről a G7 cikke lebbentette le a fátylat.
Az egyik népszerű (de nem multi gyorskiszolgáló) hamburgerezőben a legolcsóbb hamburger a portál cikkének születésekor 1350 forintba kerül. Ugyanezért a hamburgerért azonban 1590 forintot kell fizetni, ha a Foodpandán keresztül rendelik meg. Egy másik, szintén nevesebb egységben az utcáról betérő vendég 1690 forintért kapja a legolcsóbb hamburgert, a Wolt applikációján keresztül azonban ugyanez 1990 forintba kerül.
Az oldal szerint a mintázat egyértelmű: a futáros applikációkban szereplő bruttó fogyasztói árak mindig minimum 18 százalékkal drágábbak, mint a sima étlapon lévők. Érdemes azonban fordítva, visszafelé számolni a különbözetet: a magasabb áraknak mindig (minimum) 15 százaléka a két ár közötti különbség, ez pedig valószínűleg a ételfutár cégek jutalékának felel meg.
A Wolt és a Foodpanda üzleti titokként kezeli, hogy mekkora jutalékot szed és milyen rendszerben, de az oldal információi szerint jellemzően a bruttó fogyasztói ár 12 százaléka az alap, amelyre bankkártyás fizeésnél további 2,5, SZÉP-kártyás tranzakcióknál pedig 3,6 százalék rakódik.
Az összességében körülbelül 15 százalékos árkülönbözet az éttermek két étlapja között tehát arra utal, hogy a vendéglős sem a banki, sem a futárcéges költségeit nem akarja kigazdálkodni, ezeket teljes egészében áthárítja a fogyasztóra - vonták le a konklúziót. A portál tapasztalatai szerint a nagy nemzetközi gyorskiszolgáló étteremláncok nem dolgoznak dupla étlappal, náluk nem merült fel eddig, hogy ne érné meg kifizetni a futárcégek jutalékát.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Azt viszont fontos kiemelni, hogy az ételrendelés esetén az árat nagyban meghatározza az áfatartalom is, amely önmagában jelentős különbözet. "Míg helyben fogyasztás esetén csak 5 százalékos az áfa, kiszállított rendelésnél 27 százalék" – hívta fel a figyelmet a Wolt.