Pénzcentrum • 2021. december 12. 14:40
Az elektromos fogkefe a modern ember alapvető higiéniai felszerelése. De hogyan tájékozódjunk az elérhető elektromos modellek változatos kínálatában? Van-e jelentősége annak, hogy milyen típusút választunk? A Tudatos Vásárlók Egyesülete 39 elektromos fogkefét tesztelt laboratóriumban, nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel közösen, hogy választ találjon ezekre a kérdésekre.
Az elektromos fogkeféknek két alapvető típusa elérhető, a szónikus és a forgófejes. Utóbbi lehet oszcilláló, oszcilláló-forgó, sőt, oszcilláló-forgó-pulzáló is. De megjelentek már ezt kiegészítő extra technológia megoldások is, mint az ultrahangos vagy mágneses iO fogkefék.
Minden típusból akadt képviselő a vizsgált termékek között, melyeket
- a Curaprox,
- Dr.Mayer,
- Emmi-dent,
- Eta,
- Megasonex,
- Philips
- Sonicare,
- Sencor,
- Silk’n,
- TrueLife
- és Oral-B márkákból válogattak össze.
Az egyes modellek árai között nagy eltérések lehetnek, ezért arra a kérdésre is választ kerestek, hogy az ár és a minőség kéz a kézben járnak-e.
Ha már fogkefe, akkor egyértelműen a legfontosabb tényező, hogy mennyire hatékonyan tisztítja a fogainkat. Ezért természetesen vizsgálták, hogy a fogkefék mennyire alaposan távolítják el a fogakról a lepedéket. A legalapvetőbb szempont az volt, hogy a tesztalanyok plakkindexe 8 órával az utolsó fogmosás után minimum 1,5 legyen, ami az átlagos mértékű lepedékképződést reprezentálja.
A vizsgálat során az alanyok két percig mostak fogat a tesztelt fogkefékkel, egy órával az utolsó étkezés, italfogyasztás után. Ezt követően ismételten meghatározták a lepedék mennyiségét plakkfestés segítségével, a kapott index pedig a fogkefe hatékonyságát mutatja. Jó hír, hogy az eredmények azt mutatták, hogy a tesztelt termékek többsége – 33 termék – 80 százalék feletti hatékonysággal távolítja el a lepedéket.
Mivel ez egy mindennap, sőt naponta többször használatos eszköz fontos, hogy mennyire kényelmes vele ügyködni. Ezért azt is vizsgálták, hogy a fogkefék mennyire esnek kézre, milyen nehéz vagy milyen könnyű őket használni (nem okoz-e kellemetlen rezgéseket), illetve könnyű-e a fejeket cserélni. A használati utasításokat is értékelték közérthetőség, teljesség és olvashatóság szempontjából.
Az olyan hasznos funkciók megléte vagy éppen hiánya, mint az időzítő vagy a nyomásérzékelő, szintén befolyásolták a végső eredményt. Értékelték a fogkefék zajszintjét is, tesztalanyok bevonásával, hogy ne csupán a zaj mérhető értékéről, de annak jellegéről és annak esetleges zavaró mivoltáról is rendelkezésre álljon információ.
A mindennapi használat során, ugyanis akár egy kevésbé hangos, de furcsa frekvenciát megütő hang, sokkal zavaróbb lehet, mint önmagában a hangosság. Ami még fontos egy-egy ilyen készüléknél, hogy mennyi ideig bírja az akkumulátora töltés nélkül – kifejezetten érdekes lehet ez, ha sokat utazunk – illetve, hogy milyen gyorsan tudjuk újratölteni, ha már egyszer lemerült. Ezt is mérték és értékelték a tesztelés során, aminek az eredménye beleszámított a végső sorrendbe.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mennyit kell fizetnünk a dobogós termékekért?
Az Oral-B termékek különböző termékcsaládjainak (iO™, Genius, Smart, Pro) egyes képviselőit mind megtalálhatjuk az élmezőnyben. Mondhatnánk, hogy egy Oral-B termék garancia a jó választásra, s valóban nagy eséllyel nem nyúlunk mellé, de a 34. helyen is egy Oral-B termék végzett, ezért még akkor is, ha egy ilyen megbízható márkát választunk, alaposan érdemes utánajárnunk, hogy pontosan melyik terméküket választjuk, hogy az számunkra biztosan a legmegfelelőbb legyen.
Közvetlenül az Oral-B termékek után a Philips Sonicare termékcsalád egyes fogkeféi végeztek. Azonban itt sem a termékcsalád összes terméke szerepelt kiválóan, egyesek a lista kevésbé előkelő részén foglaltak helyet, mert a tesztek során kevésbé tisztítottak hatékonyan, vagy éppen zajosnak és nehezen kezelhetőnek bizonyultak.
Amit még mindenképp érdemes megemlíteni, hogy bizony a tesztelt termékek közül a legdrágább végzett a legutolsó helyen. Összesítésben 40 százalékos eredményt sikerült elérnie a Silk'n ToothWave nevű terméknek, mindezt, 132 000 forintos átlagáron.
Miközben már 19 ezerért is találhatunk kiváló eredményt produkáló termékeket az élmezőnyben. Bőven tudunk válogatni tehát a jól teljesítő termékek között, melyek árban nagy szórást mutatnak.
Ha pedig nem csak magunknak vásárolunk és fontos, hogy ne legyen közös a fogkefe markolata, melyen csak a fejeket cseréljük sajátra, ráadásul még árban kedvező megoldást is keresünk érdemes a Duo (két elektromos fogkefe csomagban) termékeket keresni, melyekhez jellemzően olcsóbban juthatunk hozzá, mint ha külön vásárolunk meg két azonos adottságokkal bíró elektromos fogkefét.