Pénzcentrum • 2021. március 14. 13:01
Svédország is hasonló gondokkal küzd, mint hazánk: az egyre zsugorodó népességű falvakban már nem éri meg élelmiszerüzletet fenntartani, ezért szépen lassan mind lehúzza a rolót. A jellemzően időskorú helyi lakosoknak viszont ezért sokat kell utazniuk, hogy megvásárolják a szükséges mindennapi élelmiszert, ami a pandémia idején pláne nem egyszerű. Erre a problémára kínálnak megoldást az eladó nélküli konténerboltok, arról nem is beszélve, hogy sokkal biztonságosabbak, mint a hagyományos üzletek.
A koronavírus-válság kellős közepén felértékelődik minden olyan szolgáltatás, mely lehetővé teszi, hogy minél kevesebb embertársunkkal kelljen találkoznunk, érintkeznünk. Ezt a célt szolgálják végeredményben a hétfő óta érvényben lévő szigorú korlátozó intézkedések is.
Mit szólnál egy olyan bolthoz, amelyben egyedül lehetsz? Sem eladók, sem vásárlók. A World Economic Forum egy olyan videót tett közzé, melyben egy Svédországban működő élelmiszerüzletet mutatnak be, ahol a vásárló egyedül van. Az ajtót egy applikáción kereszül lehet kinyitni, és a telefonunk segítségével tudjuk beszkennelni a kosarunkba kerülő termékek vonalkódját, ami automatikusan megterheli a vásárló bankkártyáját.
Nagy előnye a boltnak, hogy non-stop, tehát a nap bármely szakában mehetünk, akár még az éjszaka közepén is, ezen felül pedig covid-biztos, hiszen egyszerre maximum 2 vásárló mehet be a boltba.
Ez lehet a multik ellen vívott harc csodafegyvere?
Ahogy Magyarországon, úgy Svédországban is problémát okoz, hogy sok kistelepülésen rengeteg élelmiszerbolt zárt be az elmúlt 20 évben, hiszen kevesen laknak ezeken a helyeken, kicsi a forgalom, nem keletkezik elegendő bevétel és haszon ahhoz, hogy fenntartsa a vállalkozást. Ezért a lakosoknak messzire kell utazniuk ahhoz, hogy el tudják intézni a bevsárlást.
Ezek a konténerboltok azokat a kisebb, főleg idős emberekből álló helyi közösségeket tudják kiszolgálni, amelyek másképp nem tudják megoldani a bevásárlást főleg pandémia idején. Ezeken a településeken ugyanis sorra zárnak be a helyi élelmiszerüzletek. Igény elvileg lenne rájuk, legalábbis a kormány erre (is) hivatkozva indított - Lázár János vezetésével - háborút a hazai élelmiszer-kiskereskedelem megreformálására. Erről itt írtunk részletesen:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Már nyílnak az eladó nélküli boltok
Eladó nélküli boltot nyitott még 2018 januárban a cseh fővárosban az Alza, ahonnan az interneten a magyar vásárlók is rendelhetnek termékeket. A boltban egy képernyőn lehet kiválasztani, hogy milyen terméket szeretnénk vásárolni, majd azt kártyával vagy az interneten tudjuk kifizetni, ekkor pedig beléphetünk egy másik helységbe, ahol egy szekrényből átvehetjük a terméket.
A cég bővítési és létesítményigazgatója ezzel kapcsolatban akkor elmondta, hogy terveznek ilyen üzleteket nyitni hazánkban is, de még nem azonnal. "Egyelőre mi is csak fejlesztjük és teszteljük a koncepciót. Idén még két-három további boltot nyitunk Csehországban, és reméljük, hogy jövőre ugyanezt a koncepciót kínáljuk a magyar ügyfeleknek is - mondta el 2018-ban Jan Moudrík. Azóta viszont nincs hír a bővítésről.