MTI • 2021. március 12. 17:57
Tavaly is kiemelt hangsúlyt kapott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih) a csalások, hamisítások, valamint a feketegazdaság elleni küzdelem - hangsúlyozta a 2020-as évet értékelve a hatóság. Pénteki közleményükben ismertették: 567 kiemelt ellenőrzést végeztek, 839 tonna terméket vontak hatósági intézkedés alá, 34 esetben korlátozták vállalkozások tevékenységét és több mint 116 millió forint bírságot szabtak ki.
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek beszállítóival szembeni tisztességtelen forgalmazói magatartás kiszűrése érdekében 87 ellenőrzés történt, amelyből 22 esetben állapítottak meg jogsértést a Nébih ellenőrei, a bírság végösszege mintegy 315 millió forint lett.
A hivatal állategészségügyi, borászati és az élelmiszerlánc további termékeit vizsgáló laboratóriumaiban több mint 1,6 millió mintából mintegy 4,3 millió paraméterre végeztek vizsgálatokat a szakemberek.
Az év végén elindult a kutyaszaporítók ellenőrzése is, állatgyógyászati készítmények lefoglalásával és a jogosulatlan állatorvosi tevékenység felderítésével egybekötve. Egyértelmű siker, hogy a házisertés-állományokat továbbra is sikerült megvédeni az afrikai sertéspestistől, a vadállományban szintén lassult a járvány terjedése, a madárinfluenza-járványt pedig szigorú intézkedésekkel és összehangolt munkával sikerült felszámolni - emelte ki közleményében a Nébih.
Az eredmények között említették egyebek mellett, hogy megalakult az élelmiszerrendész szolgálat, az állategészségügyi járványok hatékony kezelése érdekében pedig önálló szervezeti egységeként létrejött a Nébih-ben az Országos Járványvédelmi Központ.
Tűzifát okosan! néven megnyílt a biztonságos tűzifavásárlást segítő online piactér. Az elkobzott fatermékek közül csaknem 3000 köbméter tűzifát kaphattak meg a rászoruló intézmények, szervezetek.
A Nébih ügyfélszolgálatai több mint 54 ezer telefonhívást fogadtak tavaly. Bővült a Nébih ZöldSzám bejelentőfelületeinek köre, megkönnyítve a közérdekű bejelentéseket alátámasztó fotók, videók csatolását. Az ügyfélprofil rendszerben szintén bővült az elektronikusan bejelenthető, intézhető tevékenységek köre.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A tavaly megkezdett feladatok túlnyomó része 2021-re is áthúzódik. A Nébih előtt áll a többi között az e-Pincekönyvi rendszer adattárházának és gördülékeny adatáramlásának kidolgozása, a Vendéglátás és közétkeztetés jó higiéniai gyakorlata útmutató új fejezeteinek megalkotása, a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyrendszer folyamatos kiterjesztése az újabb termékkörökre - emelték ki.
A Nébih fő célja továbbra is, hogy a termőföldtől az asztalig biztosítsa az élelmiszerlánc biztonságát, mind termelők, előállítók, forgalmazók, mind a fogyasztók érdekében - hangsúlyozta a hivatal. A közleményben jelezték azt is, hogy kilenc éves fennállását ünnepli március 15-én a Nébih, az évfordulóra elkészült a 2020-as év legfontosabb eseményeit, intézkedéseit összefoglaló évértékelő.