Biró Attila • 2020. december 8. 11:02
Egy esztendő leforgása alatt százalékosan az alma drágult legjobban Magyarországon, de foghatják a fejüket a narancs kedvelői is. Sőt, olykor nem is kell egy év a drasztikus árnövekedéshez, van ugyanis két zöldség is, aminek a kilós átlagára egyetlen hónap alatt, 2020. október-november között is bődületesen emelkedett. Mutatjuk, mely termékek árának a láttán esik le leginkább az ember álla a boltokban.
A KSH legfrissebb statisztikái szerint a fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,7 százalékra lassult 2020. novemberben. Ezzel együtt azért bőven akadtak olyan termékek, amiknek a drágulásra egyáltalán nem volt ilyen mérsékelt. Az élelmiszerek ára, ami például a legtöbb embert érint, 6,2 százalékkal nőtt 2019 novemberéhez képest, ezen belül ráadásul az idényáras élelmiszereké, mint
De több mint 10 százalékos áremelkedést mértek a párizsi-kolbász tengelyen, az étolajnál, a lisztnél és a cukornál. A munkahelyi étkezés is magasabb lett 9,7 százalékkal, de a szeszesitalok és dohányáruk is 10 százalékkal drágultak.
Egy év legjei
Ennél, illetve ezeken belül is vannak azonban még kirívóbb drágulások. A KSH ugyanis közzétette részletesen csoportosítva is az egyes termékek, illetve szolgáltatások árváltozását, amiből kiderül például, hogy egy esztendő leforgása alatt a csúcsdrágulás
Ez a termék kör 2019 novemberéhez képest 2020 novemberében nem kevesebb, mint 31 (!) százalékkal lett drágább. Ugyancsak magas, 20 százalékos drágulást mutatott ugyanezen az időtávon az ékszerek csoportja is.
A boltban leesik az állad!
A KSH rendes havi adatközlésében közzéteszi továbbá mintegy száz termék, illetve szolgáltatás árváltozását is. Itt tehát már nem csak a nagy termékkategóriákat lehet vizsgálni, hanem kifejezetten a konkrét termékek átlagárát is megnézhetjük, összehasonlíthatjuk. Ezek alapján 2020 novemberére, összehasonlítva 2019 novemberéhez képest, a hazai boltokban, a KSH mindenki által elérhető listája szerint
Ezt követte narancs kilója a maga 33 százalékos áremelkedésével, ami mögött a dobogón az uborka futott be 26,5 százalékos drágulással. A TOP10 drágulás a következőképpen nézett ki a fent említett időszak alatt:
A listán látható, hogy az alma átlag kilós ára 153 forinttal lett több egy év leforgása alatt, míg a narancsnál a kilós áremelkedés 189 forint volt. Az uborka esetében a drágulás 160 forintos volt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A teljes KSH listát böngészve a TOP10 legjobban dráguló termék mögött még további 9 olyan termék volt, aminek az átlagára több mint 10 százalékkal emelkedett 1 év alatt, ezek a következők voltak sorrendben:
- Sertészsír, 400-500 g
- Olasz felvágott, kg
- Félbarna kenyér, kg
- Nemzeti Sport, 1 db
- Finomliszt, kg
- Napi menü, 2 fogásos, adag
- Szabványméretű levél belföldre, db
- Kristálycukor, kg
- Symphonia cigaretta, 20 db, csomag
Egy hónap alatt is nagyot fordul a világ
A KSH összesített terméklistáján azt is megvizsgálhatjuk, hogy egy hónap alatt mennyit változik az egyes termékek fogyasztói átlagára. Ezek alapján 2020. október - november között a legtöbb termék, szolgáltatás esetében nem történt nagy elmozdulás. A vizsgált árak sokasága stagnált vagy maximum néhány százalékos kilengést mutatott.
Volt azonban két olyan élelmiszer, ami egy hónap alatt is óriási dráguláson ment keresztül. Októberről novemberre, a KSH több mint 100 termékből álló listája szerint, a legjobban
A többi termékhez képest szintén igencsak növekedett a paradicsom kilójának átlagára is, 1 hónap alatt, októberről novemberre 17,9 százalékos emelkedést mért a KSH.