MTI • 2020. május 29. 15:02
A vártnál kevésbé, de így is közel négy éve nem látott alacsony szintre lassult a fogyasztói árak emelkedésének éves összevetésű üteme az euróövezetben májusban az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) gyorsbecslése szerint. A pénteken közzétett előzetes adatok szerint májusban 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a 19 uniós országot tömörítő eurózónában, ami 2016 júniusa óta a leggyengébb érték.
Elemzők valamivel kedvezőbb adatra, 0,2 százalékos növekedésre számítottak, miután áprilisban 0,3, márciusban 0,7, februárban 1,2, januárban pedig 1,4 százalékos emelkedést mértek. Májusban az energiaárak húzták lefelé az euróövezeti inflációt. Éves összevetésben 12 százalékkal csökkentek az energiaárak az áprilisi 9,7, illetve a márciusi 4,5 százalékos mínusz után.
Az energiaárakat nem számolva 1,4 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak májusban, a gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció 0,9 százalék volt. Elemzők 0,8 százalékos maginflációra számítottak az áprilisban mért 0,9 százalék után.
Havi összevetésben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az euróövezetben májusban. Elemzők nulla százalékra számítottak az áprilisi 0,3 százalékos emelkedés után. Az energiaárakat nem számolva változatlan maradt a fogyasztói árak szintje, de stagnált az energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat sem tartalmazó maginfláció is májusban. Az energiárak 1,7 százalékkal csökkentek áprilishoz képest.
Az Európai Központi Bank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon. Tavaly egy hónapban sem érte el a 2 százalékot a fogyasztói árak éves összevetésű emelkedésének üteme, a legmagasabb értéket, 1,7 százalékot áprilisban mérték. Legutóbb 2018 októberében állt 2 százalék fölött az éves infláció az euróövezetben.