Pénzcentrum • 2020. május 26. 11:12
Újabb forint emlékérmét vezet be az MNB: ezúttal egy magyar származású Nobel-díjas születésének 100. évfordulója az apropó. Az új forintérme méretben is elkülönül a forgalomban lévőktől, 2000 és 10 000 forintos értékben kerül forgalomba.
Folytatódik az MNB emlékérme kibocsátási programja, a következő darabot május 29-én adják ki, az apropó pedig Harsányi János születésének 100. évfordulója. Ahogy azt már megszokhattuk az érmék két különböző névértéken kerülnek forgalomba, az egyik 10 000 forinton a másik 2 000 forinton kerül bevezetésre.
Mindkét értékből ugyanannyit, 5000-5000 darabot vernek, a tízezrest Proof, azaz tükörfényes minőségben, ennek anyaga és finomsága 925 ezrelékes ezüst lesz. Az olcsóbb, kétezer forintos emlékérme anyaga színesfémötvözet lesz, rézből és nikkelből készül, BU, azaz selyemfényes minőségben.
Az érméket Pelcz Balázs tervezte, egyik oldalukon a Nobel-díjas magyar származású tudós, közgazdász látható, akit a játékelmétet továbbfejlesztőjeként emlegetnek, illetve az információ gazdaságtanának megalapozásához ugyancsak hozzájárult. Az érme hátoldalán pedig egy háromszög alakú lépcsőház közepéből felvezető létra látható. A recézett szélű emlékérme elég nagy lesz a forgalmi pénzekhez képest: átmérője 38,61 milliméter. Összevetésképp a legnagyobb forgalomban lévő forintérme, a 200-as átmérője 28,3 milliméteres.
Fizethetünk is vele?
Az emlékérmék törvényes fizetőeszközök, tehát fizethetünk velük, ám kibocsátásuk nem forgalmi célból történik. Az MNB ezt kifejezetten jelzi is, állásfoglalásuk szerint az érmék
Ezen felül már csak azért sem érdemes elkótyavetyélni a már megszerzett érméket, mert azok bizonyos idő után jócskán többet is érhetnek, mint a névértékük, de hogy mennyivel, az rengeteg dologtól függ.
Gyűjtőnek állnál?
- mondta el korábban a Pénzcentrumnak Kovács Péter, érmekereskedő. A szakember azt is hozzátette, hogy a névértéken kiadott érméken gyakorlatilag nem lehet bukni, hiszen ha azokra 20 000 forint van írva, akkor 10 év múlva is annyit fognak érni. Kérdés persze, hogy tíz év múlva mennyit ér 20 000 forint. A szakértő szerint a portfóliónk egy részét érdemes lehet névértékes emlékérmébe tartani, hiszen kellően likvid megtakarításnak minősül, könnyen darabolható és gyakorlatilag kockázatmentes.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A szakértőnek rossz híre van viszont azoknak, akik a nemesfém tartalommal operálnának, elmondása szerint ugyanis
Az emberek egyébként szeretik a különleges mintás érméket, és ha azok nagyobbak is ráadásul, mint a megszokott méretűek, akkor hamar elkapkodják őket. Ilyen nagyobb érme lesz egyébként a himnuszos is. Így egy most 20 000 forintos névértéken bevezetett érme, már akár fél évben belül is pár ezer forinttal többet érhet. A potenciális értéknövekedéshez azonban be kell tartani egy nagyon fontos dolgot, nevezetesen, hogy a tükörfényes (proof) érmét semmi esetre sem szabad kivenni a tároló kapszulájából.
- figyelmeztetett anno a szakértő, aki szerint persze az sem hátrány, ha az ember örömét leli az érmék gyűjtésében, hiszen "ez valahol mégiscsak egy hobbi" is, továbbá érdemes arra is figyelni, hogy aki belevágna a gyűjtésbe, az próbáljon tényleges gyűjteményben gondolkodni. A szakértő szerint azzal nem lehet mellélőni, ha a névértéken kibocsájtott darabokból 1-1 folyamatosan elkezdünk megvásárolni. Persze ezektől a daraboktól nem kell óriási csodát várni, hiszen az MNB emlékérmék többnyire elég nagy példányszámban kerülnek ki a pénzverdéből. Bődületes értékek ezért nem valószínű, hogy valaha is lesz, de azért pénzt is lehet rajtuk fogni, ha ügyes az ember. A többieknek pedig marad a gyűjtés öröme.