Pénzcentrum • 2020. április 11. 09:26
Több önkormányzat is hozott olyan döntést, mely befolyásolja az üzletek ünnepi nyitvatartását - hívta fel a figyelmet a kereskedelmi szövetség (OKSZ). A kereskedők minden esetben együttműködésre törekednek az önkormányzatokkal, hiszen a döntések az egyes települések sajátosságainak és járványhelyzetének figyelembevételével az ott élők egészségének védelmére irányulnak.
Szükséges ugyanakkor felhívni a vásárlók figyelmét arra, hogy az önkormányzatok egyes döntései a hatályos jogszabályokban lehetővé tett ésszerű és megalapozott szigorítások mellett több településen megnehezíthetik a családok ünnepi bevásárlását a szombati napon az üzletek működését meghatározó helyi és a központi kormányzati előírások összhangjának hiánya miatt. Ez az áruellátás biztonságát is veszélyeztetheti egyes településeken.
A kereskedelmi vállalkozások a helyi és a központi előírások ütközése esetén megkísérelnek a hétvégi időszak ellenére együttműködést kezdeményezni az érintett települések vezetőivel, és úgy eljárni, hogy az áruellátás biztonságát, a vásárlókat a lehető legkisebb sérelem érje.
Mindez azért is fontos, mivel az április 10-13-i négynapos ünnepi időszakban a központi szabályozás szerint eleve kizárólag április 11-én, szombaton lehetnek nyitva az üzletek, a kijárási korlátozásra vonatkozó előírásokkal összhangban. Ekkor a szokásosnál nagyobb forgalomra kell számítani.
Április 11-én szombaton a központi előírások szerint csak az alapvető árucikkeket és a munkavégzéshez szükséges termékeket árusító üzletek lehetnek nyitva (élelmiszerüzletek, drogériák, gyógyszertárak, benzinkutak a szokásos nyitva tartás szerint, dohányboltok, állateledel boltok, munkaeszközöket árusító boltok legfeljebb 15 óráig, és a piacok).
Nem változott az az előírás, hogy a 65 éven felüliek kizárólag 9-12 óra között vásárolhatnak az alapvető létfontosságú cikkeket árusító üzletekben (élelmiszerboltokban, drogériákban, gyógyszertárakban), kivéve a piacokat.
A piacok nyitvatartásáról április 10-től a helyi önkormányzatok döntenek, arról is ezen belül, hogy a 65 éven felüliek mikor vásárolhatnak ott.
Akadályozhatja a biztonságos áruellátást egyes önkormányzati döntés
Előfordult, hogy az önkormányzat megtiltotta a húsvéti időszakban a 65 évnél idősebb lakosoknak otthonaik elhagyását. Ez azt jelenti, hogy az élelmiszerüzlet, drogéria és a gyógyszertár 9-12 óra között üresen fog tátongani, hiszen a központi országos előírás szerint ebben az időszakban 65 év alattiak nem tartózkodhatnak ott, de a helyi előírás miatt 65 év felettiek sem.
Több település megtiltotta helyi rendeletében az élelmiszerboltok, drogériák, gyógyszertárak, dohányboltok és a benzinkutak kivételével más üzletek nyitvatartását a teljes négynapos ünnepi időszakban, miközben ezek nagyobb része a munkaszüneti napokon nem is nyithat ki (pénteken, vasárnap és hétfőn az élelmiszeráruházak, drogériák és az ügyeletesek kivételével a gyógyszertárak is zárva vannak).
Így ezek a döntések döntő részben a munkavégzéshez, például meghibásodások javításához szükséges eszközöket, alkatrészeket árusító műszaki, építőanyag, vagy más alkatrészeket, valamint egyes mezőgazdasági cikkeket, továbbá az állateledelt kínáló üzleteket érinti, a szombati napon.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A vásárlók mellett az üzemeltetők is munkaszüneti napon, április 10-én értesültek a települések döntéséről és a kereskedőknek érdemi egyeztetésre nem adódott lehetőségük. Az önkormányzatok egyébként a kijárási korlátozásra vonatkozó kormányrendelet alapján a település lakói számára otthonaik elhagyásának feltételeit ugyan szigoríthatják, de közvetlenül a nyitvatartást nem korlátozhatják, az már más joganyaghoz kapcsolódik. (A kijárási korlátozásra vonatkozó kormányrendelet is csak a lakóhely, tartózkodási hely elhagyását megengedő célokat sorolja fel.)
Egyes önkormányzatok az üzletek dolgozóinak írják elő védőeszközök, arcvédő maszk és gumikesztyű használatát. Ezt központi előírás jelenleg nem teszi kötelezővé, így ez a helyi előírás ezekben az esetekben a legjobb szándék ellenére sem kérhető számon az üzlet üzemeltetőjétől. (Ezeknek a védőeszközöknek a beszerzése egyébként akadályokba is ütközik, ezért ebben a kérdésben az egészségügyi intézmények ellátása köti le döntő részben a beszerzési lehetőségek kereteit.)
Önkormányzati döntés irányul továbbá például az üzletben tartózkodó vásárlók számának korlátozására is. A gyógyszertárak kivételével ilyen irányú központi előírás jelenleg nincs érvényben, az üzletek működése ezen a területen csak a kereskedő önkéntes vállalásával, vagy ajánlással terelhető.
Több önkormányzat ajánlás formájában tett közzé az üzletek működését is érintő felhívásokat lakósaik egészségének védelmében. Ezekben a kereskedelmi vállalkozások a lehetséges mértékig együttműködésre törekednek, a rendelkezésükre álló erőforrások, eszközök erejéig.
Ünnepnapi kivételek
A vendéglátóhelyeknek munkaszüneti napokon is zárva kell lenniük, csak elvitelre szolgálhatnak ki.
A munkaszüneti napokon a benzinkutak nyitva lehetnek. Az ügyeletes gyógyszertárak a szokásos gyakorlat szerint működhetnek.
Azok a kereskedők, akik nem foglakoztatnak alkalmazottat, kizárólag a kijárási korlátozásra vonatkozó rendeletben meghatározott esetekben tarthatnak nyitva (például nonstop kis élelmiszerüzletek), a helyi önkormányzatoknak a központi szabályozással összhangban hozott döntéseit is figyelembe véve. (Élelmiszerbolt pályaudvarokon is nyitva lehet).