Pénzcentrum • 2020. március 22. 20:30
Milyen a jó matrac? Puha vagy éppen, hogy kemény, latex, hab vagy zsákrugós? Mivel a legolcsóbb termék is pár tízezer forintnál kezdődik és a határ a csillagos ég, matracvásárlás előtt sem úszhatjuk meg, hogy alaposan informálódjunk és a gyakorlatban is teszteljük a kiszemelt darabot. Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) 39 matracot tesztelt laboratóriumban nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt, hogy megállapítsa, melyek a piacon lévő legjobb ár-érték arányú termékek. A hab-, latex és rugós matracoknál többek között ezeket vizsgálták: alátámasztás, nedvességáteresztő képesség, pontrugalmasság, magasságmegőrzés, tartósság. A teszt mellett közölték tippjeiket is a tökéletes matrac kiválasztásához.
Habár matrac vásárlás előtt is fontos a tájékozódás, ennél a terméknél mégis a legfőbb szabály, hogy a gyakorlati tapasztalat legyen a döntő. Lehetőleg ne webáruházban, hanem boltban vásároljunk, hogy ki tudjunk próbálni több típust, és könnyebben megtaláljuk a tökéletes pihenést biztosító darabot.
Mire figyeljünk bolti vásárlásnál?
Próba: Feküdjünk a matracra, forgolódjunk rajta, üljünk fel, és ha minden helyzetben kényelmesnek érezzük, akkor megtaláltuk az igazit.
Keménység: Fontos, hogy a számunkra legmegfelelőbb keménységű matracot válasszuk. A keményebbek általában a nagyobb testsúlyú emberek számára ideálisabbak, de ez nem aranyszabály. Az ideális matrac jól alátámasztja a testet alvás közben, vagyis nem süppedünk bele, de nem is túl kemény, nem nyom a vállnál, deréknál.
Zónák: Sok terméknél a gyártó megadja az ún. zónák számát. Ahhoz a test különböző pontjain megfelelő alátámasztást biztosítson a matrac (pl. vállnál jobban besüllyedhet, deréknál erősebb alátámasztás kell) sok terméket ún. zónákra osztanak.
Nyári-téli oldal: Matracoknál gyakran találkozunk ezzel a jelöléssel, ami azt mutatja, hogy a matrac két oldala nem ugyanazzal az anyaggal van bevonva. Míg a téli oldal melegebb anyaggal borított, a nyári oldalon, jobban szellőző, vékonyabb huzatot találunk.
Fogantyú: Nagyobb méretű, ezért nehezebben mozgatható matracok esetén nagy segítséget jelentenek a fogantyúk.
Matracvédő: Ha lehet, válasszunk olyan terméket, amelyiknek levehető, mosható huzata van. Vagy szerezzünk be külön egy mosható matracvédőt.
Két matrac: Ha kétszemélyes ágyba keresünk matracot, és a partnerünk más típusú matracot kedvel, akkor érdemes két különbözőt vásárolni, különben nem biztos, hogy mindkettőnknek megfelelő lesz a választás, így elkerülhető a pénzkidobás.
Csere, visszatérítés: Ha lehetséges, akkor vásárlás után rögtön érdemes otthon kipróbálni a matracot. Ugyanis csak néhány éjszakát követően derül ki, hogy tényleg a megfelelőt választottuk-e. Vásárlás előtt alaposan tájékozódjunk a garancia, csere feltételeiről.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mire figyeljünk online vásárlásnál?
Internetes vásárlás esetén nincs lehetőségünk a matrac tesztelésére, ezért hasznos az Interneten található gyártóktól független matracteszteket áttanulmányozni, és információkat gyűjteni a kiválasztott típussal kapcsolatban.
Online megrendelés esetén általában rugalmasabbak a kereskedők, és több lehetőség van a visszatérítésre, valamint a cserére, ha nem megfelelő a termék. Ezért vásárlás után azonnal próbáljuk ki, teszteljük otthon néhány napig, hogy minél előbb kiderüljön jól választottunk-e.
Milyen főbb típusok vannak?
Rugós matrac
A Bonell-rugós matracok, mivel a tölcsér alakú rugók keresztirányban összekapcsolódnak, nem pontrugalmas, vagyis ha egy ponton benyomjuk, a mellette lévő részek is besüllyednek, nem illeszkedik jól a testhez. Az élettartamot és a komfortérzetet jelentősen befolyásolja, hogy milyen sűrűn helyezkednek el a rugók ill. milyen a rajtuk lévő kényelmi rétegek összetétele és vastagsága.
Az előbbinél magasabb árfekvésű táskarugós matracoknál a kis átmérőjű acélrugók között nincs közvetlen kapcsolat, azokat külön-külön kis textilzsákokba varrják be, így a rugók egymástól függetlenül mozognak. Mivel pontrugalmasak, vagyis csak ott süllyednek be ahol nyomás nehezedik rájuk, nagy előnyük, hogy az egyik oldalon fekvő személy mozgása nem zavarja a mellette pihenőt, mivel az egymástól független rugók nem adják át a hullámzást. A táskarugós matracok jól követik a test vonalát és egyenletes tartást biztosítanak. Minél nagyobb a rugók száma, annál kényelmesebb, mert jobban követi a test vonalát.
Hab matrac
Az ún. hideghab matracok kényelmesek, tökéletes alátámasztást biztosítanak, formakövetők, rugalmasak, tartósak, jó a légáteresztő képességük és könnyen kezelhetők. A hideghab matracok megfelelően alátámasztják a gerincoszlopot, így segíthetnek a hát- és derékfájás megelőzésében.
Ennek továbbfejlesztett és drágább változata a memory hab matrac, amely képes felvenni a test formáját, egyenletesen támasztja alá anélkül, hogy nyomáspontok alakulnának ki, így nyugodt alvást biztosíthat.
Latex matrac
A hideghab matracokat gyakran kombinálják latex réteggel is, ez utóbbi anyaga lehet szintetikus vagy természetes kaucsuk. A latex matrac is jól idomul a testhez, rugalmas, viszont ezeknek a termékeknek a hátránya, hogy nagyon nehezek.