Pénzcentrum • 2020. február 8. 07:00
Alapvetően két csoportra oszthatóak a magyar lottójátékosok: vannak, akiket csak a komolyabb nyeremények hoznak lázba - mint a mostani 4,444 milliárd forint -, és van egy többmilliós keménymag, amelyik akkor is hű marad az Ötöslottóhoz, amikor csak pár tízmilliót lehet nyerni a halmozódás elején. Ezek a fanatikusok könnyen áteshetnek a ló túloldalára, a pszichológus szerint súlyosabb esetekben egyfelől valamelyest elrugaszkodnak a valóságtól, és egész életükben a nyereményt hajkúrásszák. Mások szimplán beleragadtak a megszokásba, és nem merik kihagyni a lottózást, mert mi van, ha éppen most húzzák ki a számaikat.
Már 4,444 milliárd forint a főnyeremény az Ötöslottón, ami az egész országot megmozgatja. A korábbi értékesítési adatokból is kitűnik, hogy minél magasabb a tét, annál több lottójátékot értékesít a Szerencsejáték Zrt. Az ilyen giganyeremények idején nem ritka, hogy 5 millió fölé megy az eladott játékok száma, gyakorlatilag a fél ország várja remegve a szombat esti lottósorsolást.
Az állami lottócég adataiból azonban az is leszűrhető, hogy rengeteg magyar akkor sem pártol el az Ötöslottótól, ha netán kihúzzák a súlyos milliárdokat érő nyerőszámokat: kb. 3-3,5 millió játékot még akkor is elad a Szerencsejáték Zrt., ha újraindul a halmozódás, és még a százmilliót is alig-alig karcolgatja a főnyeremény. Mai cikkünkben annak jártunk utána, hogy mi motiválhatja ezeket a fanatikusokat, ha nem a milliárdos nyeremény.
Kétféle ember van
Ahogy fentebb is írtuk, rengetegen számítanak csak alkalmi lottózónak: ők akkor rakják meg a számaikat, ha kellőképpen nagy a nyeremény. Erről a csoportról Makai Gábor klinikai szakpszichológus azt mondta, ők racionálisabban gondolkodnak:
- vázolta a szakember, aki szerint ugyanakkor a vágyakozás mindenkiben ott van: ilyenkor az ember megáll, és elképzeli, mihez lehetne kezdeni ezzel a rengeteg pénzzel, elkezd álmodozni. Ennek a hajtóereje vezet el odáig, hogy az illető vegyen egy szelvényt. Azonban, ahogy eltelik 1-2 sikertelen hét, vagy valaki más viszi el a giganyereményt, a lelkesedés és a nyeremény iránti vágy alábbhagy, az illető visszatér a realitások talajára, és nem vesz több lottót egy ideig. A több százezer, vagy akár több millió magyar lottómániás viszont nem látja ennyire reálisan a helyzetet Makai Gábor szerint.
- hívta fel a figyelmet a szakember. Hozzátette, a túlzottan fanatikusoknál az már problémás eset, ha valakinek a megélhetését, mindennapi életét nehezítik meg a szerencsejátékok, és megjelennek az addikció tünetei is.
A klinikai szakpszichológus elmondása szerint a súlyosan fanatikusoknak van egy feltételezésük, hogy ők nyerhetnek, és ez ragasztja bele őket ebbe a megszokásba. Ebben a rutinban van némi kényszeresség is: "félek attól, hogy ha most nem játszom, akkor pont kihúzzák az én számaimat", és ezért nem tudnak ezek az emberek kiugrani a fanatizmusból. Másrészt a félelem mellett ott van az a hamis megerősítés, hogy "bár ezen a héten nem húzták ki a számaimat, de akkor jövő héten már nagyobb eséllyel sorsolják ki őket". Ez persze nem így van, de a fanatikusokkal nehéz megértetni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Csak ésszel!
Lehet játszani, csak nem mindegy, hogyan - vallja Makai Gábor, aki azt tanácsolja a lottózóknak, hogy alapvetően tudatosítsák magukban, hogy ez egy játék, kicsi az esélye annak, hogy a főnyereményt megnyerjük. Szerinte az a jó, ha az ember tudatosítja magában, hogy havonta X összeget szán a lottóra, vagy más szerencsejátékra, nem titokban, mások és önmaga előtt is rejtegetve játszik, hanem tudatában van annak, hogy mennyibe is kerül a szerencsejáték.
A klinikai szakpszichológus szerint egyáltalán nem érdemes kiszámolni hogy mennyit költöttünk lottóra az életünk során, az nem fogja eltántorítani a fanatikusokat, másoknak pedig szimplán rossz érzése lesz tőle, de attól még néha-néha becsúszik egy lottó:
- jelentette ki Makai Gábor.