Ez a csalók legújabb trükkje: chatszobákban vadásznak az áldozatokra

Világgazdaság2019. november 22. 09:31

Szinte már nincs olyan online áruház, amely nem kínál ajándékkártyákat. Főként az ünnepek közeledtével nő meg ezeknek a forgalma, mivel sokan ötlet híján - vagy mert azt szeretnék, hogy a megajándékozott maga választhassa ki, amit a leginkább szeretne - az ajándékozásnak ezt a formát választják. Viszont rengeteg buktatót rejt ez a fizetési mód, amelyet a trükkös csalók ki is használnak. 

Az online kuponok működése talán szándék nélkül rejt buktatókat magában, ám ezekre a kiberbűnözők előszeretettel csapnak le - írja a Világgazdaság. Az iTunes, a Google Play, az Amazon kuponjait egyaránt felhasználják pénzszerzésre: akár úgy, hogy adathalászat céljából elirányítják a nem kellően éber felhasználót egy oldalra, ahol személyes adatok megadását kérik, vagy sms-t kérnek az ingyenes kuponért. 

A kifejezetten szöveges alapú, elsősorban okostelefonokra tervezett chatszobákban másfajta ragadozók lesnek a figyelmetlen emberekre, akik társkeresési céllal lépnek be a Random Chat és más hasonló alkalmazásokba. Döntő többségében férfiakra vadásznak az itt tevékenykedő csalók, és miután rövid bemutatkozó szöveg alapján felmérik a szándékaikat, "komoly kapcsolat" ígéretével csábítják át a Google Hangouts vagy WhatsApp alkalmazásaira, ahol meglehetősen sablonos szöveggel igyekeznek minél jobban felkelteni áldozatuk figyelmét. 

Ha valaki bedől ennek, és "virtuális kapcsolatba" bonyolódik, újdonsült barátnője hamarosan előáll egy kéréssel.

Rendszerint arra hivatkozik a csaló, hogy sürgősen fel kell töltenie a telefonját, vagy ajándékot kell vennie, és nem tud kivenni pénzt a bankból. Épp ezért ajándékkártyát kér. Az Amazon- és iTunes-kártyák nagy előnye, hogy lényegében sokkal egyszerűbbé válnak velük a tranzakciók. És - ellentétben például a mobilfeltöltő kártyákkal - nincs szolgáltatótól függő megkötöttség sem, ha például telefonegyenleget akarunk vele feltölteni. Emellett sokkal nehezebb lenyomozni, hiszen az e-mail-fiók a célját teljesítve bármikor törölhető. A kártya pedig nincs kapcsolatban semmilyen, az elkövetőhöz köthető számlával.

Amikor pedig az interneten járatlan felhasználó belemegy egy ilyen feltöltésbe, azzal szembesül, hogy partnere eltűnik, letiltja őt és elérhetetlenné válik. Abban az esetben, ha privát tartalmakat osztott meg, akár zsarolás áldozata is lehet. Mert míg a Random Chat tiltja a képek lementését, a Hangout Messengerében nincs ilyen korlátozás.

Címkék:
vásárlás, csalás, tolvaj, biztonság, kártya, ajándékkártya,