Pénzcentrum • 2019. augusztus 29. 11:38
Egy friss hűtőszekrény és fagyasztó teszt szerint egy jó minőségű, 150-250 literes kombinált hűtőszekrényhez már 150 ezer forint körüli áron is hozzájuthatunk, nem kell több százezret kiadnunk érte. Ha még arra is odafigyelünk, hogy A+++ energiaosztályba tartozót válasszunk, hosszú távon akár 20-25 százalékkal kisebb lesz az áramfogyasztásunk egy ugyanolyan A++ készülékhez képest.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete rendszeresen teszteli a hazai piacon kapható termékeket. A napokban publikálták legfrissebb eredményeiket: 60 kombinált hűtőt teszteltek a nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt. Így a korábbi termékekkel együtt 21 márkától összesen 221 hűtő és fagyasztó adatlapja segíti a fogyasztókat a vásárlásban. Laboratóriumban vizsgálták, hogy a készülékek milyen gyorsan hűtik ill. fagyasztják az ételt, mennyire tartják stabilan a belső hőmérsékletet, ha a konyha túlmelegszik, áramszünet esetén mennyi ideig marad fagyott az étel és azt is, mennyire hangosak és mekkora a készülékek energiafogyasztása.
A leggyakoribb, 150-250 literes méretkategóriában közel két tucat kombinált hűtő végzett jó eredménnyel, mivel 75-85 százalékot kaptak az összes szempont alapján. A legjobbak között van Bosch, Gorenje, LG, Liebherr, Miele és Whirpool készülék is.
Vásárlóként nem könnyű a helyzetünk, hiszen, mint a fogyasztóvédők szinte minden korábbi tesztjéből, itt is az derült ki, hogy az egyes márkákon belül is van minőségi különbség. Ez azt jelenti, hogy nem érdemes szimplán a márka alapján döntenünk. Hiába volt egy bizonyos márkájú készülékünk, amely bevált, nem biztos, hogy egy másik típus is ugyanattól a gyártótól ugyanazt a szintet hozza majd.
A listavezető készülékek előnye, hogy viszonylag gyorsan hűtenek, fagyasztanak és stabilan tartják a belső hőmérsékletet, akkor is, ha túlmelegszik a konyha. Szintén mellettük szól, hogy mindegyik A++ vagy A+++ kategóriába tartozik, így kevesebb áramot fogyaszt. A döntési szempontoknál érdemes előtérbe helyezni az energiaosztályt, ugyanis egy-egy energiaosztály között (pl. A+++ és A++) ugyanolyan paraméterű készülékek esetén 20-25% fogyasztási különbség is lehet.
A fagyasztóknál fontos szempont, hogy a hosszabb időre lefagyasztott étel áramszünet esetén ne olvadjon ki. Jó hír, hogy a tesztben vizsgált kombinált hűtők a legrosszabb esetben is legalább 10 órán keresztül tartják az optimális belső hőmérsékletet áramszünet esetén, a legjobbak pedig akár 16-20 órán keresztül is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A 150-250 literes kombinált hűtők között a lista végén egyértelműen az olcsóbb, 100 ezer forint körüli készülékek végeztek. Ezek viszonylag lassabban hűtik, fagyasztják le az ételt, és igazi energiafalók, de itt is kifoghatunk drágább, 300 ezer forintos készüléket is.
A tesztben szereplő fagyasztószekrények és fagyasztóládák zöme 200-300 literes méretű, 170-400 ezer forintos áron kaphatók. Habár a kombinált hűtőkhöz képest jellemzően több időre van szükségük, hogy lefagyasszák az ételt, viszont jobban szigetelnek, vagyis áramszünet esetén a legtöbb készülék egy vagy akár másfél napig is tartja az optimális belső hőmérsékletet.