Pénzcentrum • 2019. április 4. 14:45
Mit csináljunk, ha találunk egy bankkártyát? Semmiképp ne kezdjünk el vásárolgatni vele, hiszen az lopásnak minősül, ez pedig szabadságvesztéssel sújtható. De akkor hova vigyük? Hívjuk a rendőrséget, keressük meg az illetőt? A válasz ennél egyszerűbb: haladéktalanul adjuk le egy bankfiókban. Videónkban elmagyarázzuk, hogy pontosan mit is kell tenni ilyenkor, illetve milyen veszélyei vannak, ha mi veszítjük el a kártyát.
Mit kell tennünk akkor, ha találunk egy bankkártyát? Sokan megpróbálják ilyenkor közösségi oldalakon hirdetni a megtalált kártyát, így remélve, hogy a tulajdonosa majd jelentkezik. Egyesek akár arra is vetemedhetnek, hogy megpróbálják megtalálni a tulajdonost, és eljuttatni hozzájuk. Nos, a teendőnk ennél sokkal egyszerűbb.
Ne keressük a tulajdonost, ne is hirdessük sehol a kártyát, egyszerűen csak adjuk le a fiókban. Ha ezt elmulasztjuk, és esetleg nálunk marad a kártya, az eltulajdonításnak minősül. Ha vásárolunk is vele, az már a lopás büntetőjogi kategóriáját is kimeríti, amely akár szabadságvesztéssel is sújtható. Ne gondolkodjunk sokat, menjünk be személyesen a bankfiókba, és adjuk le a megtalált kártyát. Mi is találtunk nemrég egy elveszett bankkártyát, bevittük és leadtuk a bankfiókban. Az alábbi videóban elmagyarázzuk, mi történik ilyenkor.
A leadás maga körülbelül két percet vett igénybe. A sorszámok közül egy sima számlaügyintézést kell választanunk, majd a bankfiók munkatársa megkérdezi, hol találtuk a kártyát, mikor, majd felírja az adatainkat. Kapunk a leadásról egy átvételi elismervényt, és kész is a dolog. Mi azért megvártuk a helyszínen, hogy felhívják a kártyatulajdonost, mert kíváncsiak voltunk, mi lesz a kártya sorsa, de sajnos nem vette fel. A bank ekkor egy e-mail üzenetben értesíti a tulajdonost.
Ha mi vagyunk a szerencsétlen fél, és nem találjuk a kártyánkat, nem muszáj azonnal letiltatni azt. Amíg nem vagyunk benne biztosak, hogy elveszett, egyszerűen csak beállíthatjuk a vásárlási limitet nullára - akár az applikáción keresztül is, ezt azonban haladéktalanul tegyük meg. Ha nem találjuk, akkor marad a letiltás: ezt elvégezhetjük a fiókban személyesen, a bank telefonos ügyfélszolgálatán 0-24-ben, valamint a mobilapplikáción keresztül.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ne fizess sokat feleslegesen a bankodnak! Válassz olcsó bankszámlát kalkulátorunkban!
A letiltott bankkártyát már akkor sem tudjuk használni, ha később megtaláljuk. Ha esetleg a becsületes megtaláló még a letiltás előtt átadja nekünk a kártyát, akkor is érdemes azt letiltani, hiszen a hátulján szereplő háromjegyű kóddal és a bankkártya-számmal könnyen vásárolgathat a neten. Ha külföldi kártyát találunk, és nincs a kibocsátó banknak magyarországi fiókhálózata, akkor adjuk le azt a rendőrségen. Ha mi veszítjük el külföldön a kártyát, akkor ugyanúgy le tudjuk azt tiltani az applikációban és a telefonos ügyfélszolgálaton is - ekkor azonban figyeljünk az előhívóra.