Pénzcentrum • 2019. március 31. 12:58
Nem is tudunk róla, de a legtöbb élelmiszerünk tartalmazza az olcsó pálmaolajat, amiért pedig komoly árat fizetünk ha nem is ma, de a jövőben valamikor biztosan. Nem csak a saját egészségünket tesszük kockára, hanem a Földünkét is.
Amikor betérsz egy szupermarketbe, sokféle olaj köszön rád a polcoktól, ám van köztük egy, amelyet valószínűleg sosem választanál sütéshez, főzéshez, ennek ellenére szinte egészen biztosan rendszeresen fogyasztod. Rengeteg mindennapi ételünk tartalmazza: tartós kenyér, csokoládé, margarin, levesek, kekszek, cukrásztermékek, müzliszelet, szószok, leveskocka, mélyhűtött leveles tészta, de még a félkészpizza is. Ez a pálmaolaj.
Arról, hogy ártalmas-e az emberi szervezetre nézve, sok mindent lehet olvasni, ám egy biztos: magas telített zsírsav tartalmánál fogva növeli a szív-érrendszeri betegségek rizikóját.
És persze nem szabad elmenni amellett a tény mellett sem, hogy a mód, ahogy előállítják, nem csak emberekre nézve ártalmas, de a levegőre és a vadállatokra is. A pálmaolaj az egyik legnépszerűbb növényi olaj, melyet rengeteg étel előállításakor használják, olykor elképesztő mennyiségben. - számol be a BBC egy friss videójában.
Eszem? Nem eszem?
Mégsem lehet egyértelműen azonosítani, tartalmazza-e az adott étel, ennek pedig az az oka, hogy az évek alatt számos különböző névvel illették ezt az alapanyagot a gyártók, ezek közül csak néhány, amit az ecolounge.hu gyűjtött össze:
- Palm Kernel (pálmamag)
- Palm Oil Kernel
- Palm Fruit Oil
- Palmate
- Palmitate
- Palmityl Alchohol
- Palmolein
- Glyceryl Stearate
- Stearic Acid
- Elaeis Guineensis
- Palmitic Acid (Palmitinsav)
- Palm Stearine
- Palmitoyl oxostearamide
- Palmitoyl tetrapeptide3
- Sodium Kernelate
- Sodium Palm Kernelate
- Hyrated Palm Glycerides
- Cetyl Palmitate (palmitil-palmitát)
- Octyl Palmitate (oktil-palmitát)
Arról nem is beszélve, hogy a kozmetikai szerek egy jelentős részében is megtalálható: samponokban, tusfürdőkben, fogkrémekben, dezodorokban, de még a szemfestékekben és a rúzsban is. Rengeteg előnyös tulajdonsága mellett a gyártók azért is használják ilyen gyakran, mert kifejezetten olcsó.
Pusztít, amerre jár
A legnagyobb probléma vele, a környezeti katasztrófa, melyet a termesztése maga mögött hagy: az olajpálma alacsonyan fekvő, nedves, trópusi környezetben nő leggyorsabba, azaz az esőerdők helyén, ami számos veszélyeztetett állat otthona, például az orángutáné is. Ők az életterük folyamatos csökkenése miatta mára a kihalás szélére sodródtak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
De nem csak az állatok vannak bajban, az emberek is. Az Amnesty International 2016-os jelentése szerint már a 8 év körüli gyermekeket is alkalmaznak a pálmaolaj termelésével foglalkozó nagyvállalatok, arról nem is beszélve, hogy szinte minden országban komoly konfliktusok vannak a kitermelő vállalatok és a helyi közösségek között, amiből egy alkalommal 2015-ben hatalmas erdőtűz lett, súlyos légszennyeződést okozva a környéken. Arról nem is beszélve, hogy az őserdők kiirtása nagyban hozzájárul az éghajlatváltozáshoz.
Akkor mi a megoldás?
Adja magát, hogy az emberiség egyszerűen hagyjon fel az olajpálmák ültetésével, és adja vissza teret az erdőknek. ám a legtöbb szervezet nem szólít fel egyértelműen bojkottra, mivel a pálmaolaj egy kifejezetten termelékeny növény. Kevesebb talajra és növényvédő szerre van szüksége, mint a napraforgónak, a szójának vagy a repcének, arról nem is beszélve hogy munkahelyet, megélhetést nyújtanak a trópusi népeknek.
A megoldás a pálmaolaj fenntartható termesztése lenne, mely nem ártana sem embernek, sem erdőnek, sem pedig a környezetnek. 2003-ban létre is jött egy csoport ennek népszerűsítésére. 10 évvel később az egyik legnagyobb előállító elkötelezte magát a fenntartható termelés mellett, ám azóta is mindössze a kitermelés 18 százaléka folyik olyan körülmények között, mely megkíméli a Földet.