Pénzcentrum • 2019. február 25. 15:02
Mi a teendő, ha sérült vagy összefirkált, "graffitis" bankjegy kerül a kezünkbe? Tudunk vele fizetni? Köteles elfogadni a kereskedő vagy a pénzintézet? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána.
Nemrégiben egy "firkált" bankjegy került a szerkesztőségünk egy tagjának kezébe: konkrétan egy ötszázasra írta rá valaki azt a mondatot, hogy "Ha ezzel fizetsz kutya vagy!"
A mondatban van egy vesszőhiba, aminek kijavításától azonban eltekintünk. Ugyan ma már nincs érvényben olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt tiltaná, de a fiztőeszközök gyártása közpénzből történik és a sérült, hibás bankjegyek pótlása az MNB feladata.
Hiába nem mi firkáltuk meg ezt az ötszázast, nem biztos, hogy tudunk vele fizetni legközelebb a boltban vagy a postán, ugyanis
-válaszolta a Pénzcentrum megkeresésére az MNB Kommunikációs és pénzügyi ismeretterjesztési igazgatósága.
A bankjegyek forgalomképességét befolyásoló sérülések lehetséges fajtáit a 11/2011. (IX.6.) MNB rendelet határozza meg, amely szerint nem forgalomképes az a bankjegy, amelyen bármilyen - a kibocsátásáról szóló MNB rendeletben nem szereplő -
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A sérült bankjegyek átválthatók egyes hitelintézeti és postafiókokban, illetve az MNB lakossági pénztárában.
Hova rohanjak?
Bárkivel könnyen megtörténhet, hogy egyszer belefut egy hasonlóan összefirkált bankjegybe. Ezekről azonban érdemes tudnunk, hogy a nehezen felismerhető vagy sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) pénzt senki nem köteles tőlünk elfogadni, ha fizetni szeretnénk vele. Korábban a Pénzcentrum is beszámolt róla, hogy Kőhalmi Zoltán humoristával is megtörtént, hogy "grafitis" bankjegyet adott neki az automata.
Bár a beváltás a fentebb felsorolt intézményeknek kötelező, de a hitelintézetek és a postahivatalok ezt feltételekhez köthetik, akár pénzt is kérhetnek érte, vagy elvárhatják például, hogy legyen az adott bankban bankszámlánk. A sérült pénzt azonban az MNB lakossági pénztárában költségmentesen váltja át ügyfelei számára.