Pénzcentrum • 2018. december 16. 07:02
Közelegnek az ünnepek, a legtöbb család számára ez az időszak a rohanásról szól: alig pár nap maradt beszerezni az ajándékokat, elintézni a bevásárlást, és a neheze majd csak karácsonykor jön: elkészíteni a több fogásos ünnepi menüsort. Ha valaki maga szeretné megsütni a bejglit, úgy kell számolnia, hogy nagyjából másfél-két óra az elkészítési idő, ráadásul nem is egyszerű a dolog, könnyű elrontani. Nem meglepő, hogy sokan inkább valamelyik áruházban vásárolják meg az előre csomagolt bejglit: szinte mindenütt 1000 forint körül van az ára, a cukrászdákban, péksésgekben pedig ennél valamivel drágább. Csakhogy jól meg kell gondolni, hol és milyen bejglit vásárol az ember. Ízlés kérdése persze, kinek milyen a jó bejgli, de a szerkesztőség 17 kóstolója arra jutott, érdemes több pénzt rászánni, ha ízletes, gusztusos süteményt szeretnénk vásárolni és nem érdemes a sajátmárkás termékekkel próbálkozni.
Közelegnek az ünnepek, ez sokak számára kifejezetten stresszes időszak: a munkahelyen nagy a nyomás az év végi hajrá miatt, közben ajándékokat kell beszerezni, intézni kell a bevásárlást. Mire mindennel végzünk, és eljön a december 24-e, sokan már kimerültek, ingerlékenyek. Pedig a sütés-főzés még csak akkor kezdődik. A bejgli a karácsony megkerülhetetlen édessége, viszont elkészíteni nem egyszerű, ráadásul időigényes is: recepttől függően másfél-két órát vesz igénybe. Nem csoda, hogy sokan inkább beszerzik a finomságot valamelyik üzletben, pékségben vagy cukrászdában.
Csakhogy nagyon meg kell nézni, mit tesz be az ember a bevásárló kosarába. Az üzletek polcain hatalmas a kínálat, a sajátmárkás termékek kifejezetten jó áron vannak, ezer forint alatt is kaphatunk már egy rúd bejglit vagy tekercset. Merthogy nincs jelentős anyagi különbség a sajátmárkás bejglik és tekercsek között. De vajon jobb a bejgli, mint a tekercs? Melyik előrecsomagolt terméket érdemes hazavinni karácsonyra? Egyáltalán milyen a jó bejgli? Vaktesztünkön ezekre kerestük a választ. A kóstolón 17 kolléga 7 terméket értékelt íz, állag és külső megjelenés alapján. A teszt tehát teljesen szubjektív értékelésen alapul.
Bejgli vagy tekercs? Nem mindegy?
A beszerzés során ügyeltünk arra, hogy ne csak bejgliket, hanem tekercseket is vásároljunk. Nem titkolt célunk volt felmérni, tudják-e a potenciális vásárlók, mi a különbség a bejgli és tekercs néven forgalomba hozott diós sütemény között. A tesztlapon feltettük azt a kérdést, mit gondolnak a kóstolók: bejglit vagy diós tekercset kóstolnak-e éppen? Szinte mindenki visszakérdezett: miért, van egyáltalán különbség, az elnevezésen kívül? A válasz az, van bizony!
A Magyar Élelmiszerkönyv leírása szerint ugyanis a bejgli búzaőrleményből (főleg búzafinomlisztből BL55), élesztő, étkezési só, étkezési zsiradék, cukor, tej vagy tejpor, liszt kg-ként 1 db tojásnak megfelelő tojáskészítmény, víz és szükség szerint dúsító- és adalékanyag felhasználásával, jellegzetes omlós-élesztős tésztakészítési technológiával, lappá nyújtás utáni egyenletesen elkent töltelékterítéssel, feltekerő, hengergető alakítással, száraz légtérben történő kelesztéssel, közben tojásozással, majd száraz légterű kemencében történő sütéssel előállított termék.
Leírják azt is, mik a bejgli érzékszeri jellemzői. E szerint a termékre jellemző a hosszúkás, rúd alak, arányosan domborúnak kell lennie, előírás az is, hogy a termék egész hosszában egyenletes vastagságú legyen és ne legyen torz. A felülete vörösesbarna, márványosan fényes, sima, összefüggő felületű, de apró repedések előfordulhatnak az összes felület 10 százalékán. Nem lehet kormos, szennyezett, égett, ázott, átnedvesedett, vagy sérült.
A töltelék mennyisége a késztermékben legalább 40 százalék kell, hogy legyen. Azok a sütemények, amelyek ezen kritériumoknak nem felelnek meg, nem árusíthatóak bejgliként, csak mondjuk tekercsként. Az a teszten kiderült, hogy a kóstolók jó része számára nem volt egyértelmű - az után sem, hogy ismertettük, milyen kritériumoknak kellene megfelelnie a bejglinek - vagyis nem tudták, hogy mi is a bejgli, és mi is a tekercs.
A 7 termék közül három tekercs volt, Az Auchan, a Tesco és a Spar terméke, utóbbi egyébként Nuss Strudel néven fut, de a termék hátoldalán lévő címkén feltüntették, diós tekercsről van szó. Meglepő módon a Tesco termékéről a többség - 11 kóstoló - azt gondolta, az ismeretett követelmények alapján bejglivel van dolga, azonban az Auchan és a Spar süteményénél a kóstolók nagy része eltalálta, hogy tekercset esznek, nem bejglit.
Óriási a különbség az ismert cukrászda és a sajátmárkás termékek között
"Te jó ég! Mi ez?!", "Ez büntet!", "Mi ez a keserű utóíz?""Iszonyat" - csak néhány megjegyzés a pontozó lapokról. Több termék esetén visszatérő megjegyzés volt, hogy ízetlen, száraz, vagy hogy keserű utóíze van. A tesztelőknek 1-től 5-ig kellett értékelni a kóstolt bejgliket külső megjelenés, íz és állag alapján. Egyik bejgli sem kapott maximális pontszámot, egyik kategóriában sem.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A külső megjelenés (mennyire gusztusos, márványos, mekkora a töltelék és a tészta aránya) alapján az első 81 ponttal az Emil Cukrászda Diós bejglije lett, aminek ára 2400 forint. A második holtversenyben a Pennyben kapható Fenséges bejgli (799 forint) és a Tescóban vásárolt Diós tekercs (599 forint) lett. Mind a kettő 62 pontot kapott. Utolsó helyen az Auchanban vásárolt Diós tekercs végzett, ami 649 forint, és mindössze 37 pontot kapott.
Az íz alapján is az Emil cukrászda bejglije a befutó, 82 ponttal, de ennél a tételnél is volt, aki megjegyzete, furcsán citrusos az íze, amit zavarónak talált. A második helyen a Penny Fenséges bejglije végzett, 59 ponttal, a harmadik pedig a Lidl Deluxe diós bejglije lett (utóbbi ára 799 forint). Az utolsó ebben a kategóriában is az Auchan diós tekercse lett, 29 ponttal.
Az állag alapján szintén az Emil cukrászda bejglije lett a nyerő (79 ponttal), a második helyen a Lidl Deluxe diós bejglije végzett (60 ponttal) és a harmadik a Penny Fenséges bejglije lett (59 ponttal). Az utolsó 34 ponttal az Auchanban kapható tekercs lett.
Ha összpontszámot nézünk, a maximálisan kapható 255-ből 242 pontot szerzett az Emil cukrászda bejglije, a második 180 ponttal a Penny Fenséges bejglije lett, és a harmadik helyen a Lidl Deluxe diós bejglije végzett.
Milyen a tökéletes bejgli?
A kóstolás közben rákérdeztünk, mégis milyen lenne a tökéletes bejgli. A legtöbben azt mondták, omlós, a tészta és a töltelék közel azonos arányú, a töltelék nem túl édes. Ez persze ízlés kérdése. Ahogy az is, van-e mazsola a bejgliben vagy nincs. Azt többen megjegyezték, hogy egyik kóstolt bejgli sem veheti fel a versenyt a házi készítésűvel.