A Ferrero-klán titkos élete: eurómilliárdok és rejtőzködés

Pénzcentrum2018. szeptember 1. 13:00

Mára szinte mindenki ismeri a Nutellát, és az azt gyártó Ferrero neve is sokaknak cseng ismerősen. Az édességet gyártó vállalkozás mostanra világméretűvé növekedett, így nehéz elképzelni, hogy néhány évtizede még csak egy kis olaszországi családi vállalkozás volt. De mit is lehet tudni a cég mostanra elképesztően gazdag, ugyanakkor visszavonult életet élő tulajdonosairól?

Aligha van Magyarországon olyan ember, aki ne ismerné a Nutellát, illetve az azt gyártó Ferrerót. Az olasz cég 2017-ben 12,5 milliárd dollár értékben adott el édességeket, tulajdonosai pedig a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak. Ennek fényében ma már nehéz elképzelni, hogy a vállalat néhány évtizeddel ezelőtt még csak egy kis családi vállalkozás volt.

A vállalkozást a céget jelenleg irányító Giovanni Ferrero nagyszülei alapították az észak-olaszországi Albában. Nagyapja, Pietro Ferrero szeretett újabb és újabb édességeket kikísérletezni, melyeket aztán el is adott. A második világháború alatt azonban nehezen lehetett beszerezni a csokoládét, illetve a kakaót. A kakaóhiány következtében támadt Pietrónak az az ötlete, hogy a csokoládéhoz mogyorót adjon, így megalkotva egy, a giandujához hasonló édességet.

A gianduja nevű édesség egy mogyorós csokoládékrém volt, melyet még a napóleoni háborúk idején találtak fel ugyancsak Észak-Olaszországban. Ezt az édességet annak idején ugyancsak a kényszer szülte: a 19. század eleji háborúk következtében szintén nehezen hozzáférhetővé vált a csokoládé Európában, így az olasz cukrászok kénytelenek voltak kísérletezgetni.

A Pietro által piacra dobott édesség neve még Pasta Gianduja volt, melyet később - a recept módosítását követően - Supercrema néven értékesítettek. A második világháborút követően azonban újra hozzáférhetővé vált a kakaó, illetve a növekvő jólét is lehetővé tette, hogy több csokoládét adjanak hozzá a termékhez, így a receptet ismét megváltoztatták, illetve a termék is új nevet kapott: ekkor született meg a ma is ismert Nutella, melyet 1964 óta gyártanak.

Óriásira nőtt családi biznisz

Pietro Ferrero 1949-ben meghalt, ettől kezdve a családi vállalkozást fia, Michele Ferrero vitte tovább. A cég az ő irányítása alatt vált Európa-szerte ismertté. A háború utáni években megindult az európai piac egységesülése, amit Michele igyekezett is kihasználni: két fiát, Pietrót és Giovannit egy belga nevelőintézetbe járatta, amivel azt akarta elérni, hogy későbbi örökösei otthonosan mozogjanak Olaszországon kívül is.

Ez így is lett: a családi vállalkozás valóban világméretűvé növekedett, mostanra Nyugat-Európán kívül vannak gyáraik Oroszországban, Észak- és Dél-Amerikában és Ausztráliában is. A Ferrero 2017-ben már 12,5 milliárd dollár értékben értékesített édességeket, míg a családi vagyont 31 milliárd dollárra becslik. Michele 2015-ben bekövetkezett haláláig vezette a családi vállalkozást, azóta fia, Giovanni áll a cég élén. Másik fia, Pietro 2011-ben, 47 évesen halt meg: éppen Dél-Afrikában biciklizett, amikor szívrohamot kapott.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ők sem kerülték el a botrányt

A Ferrero család híres arról, hogy ritkán mutatkoznak nyilvánosan, így meglehetősen keveset lehet tudni róluk. Ennek ellenére nemrég kínos botrányba keveredett a világméretű csokigyártó: a brit The Sun írta meg korábban, hogy romániai gyerekmunkások teszik be a szintén a Ferrero által gyártott Kinder tojásokba az ajándékokat. A cikk szerint a szóban forgó munkát a Ferrero romániai alvállalkozóknak adta ki, melyek azt továbbadták további al-alvállalkozóknak, akik a munkát saját otthonukban végezték el.

Sőt, volt olyan eset, amikor az al-alvállalkozó gyerekei is az ajándékok becsomagolásán dolgoztak, akár napi 13 órán keresztül. Mindezért ráadásul rendkívül kevés pénzt kerestek: 1 000 darab összerakott tojásért kaptak 20 román lejt, amely nagyjából 1 400 forintot jelent.

Több lábon állnak

A Ferrerónak a Nutella az egyik legismertebb, ám korántsem az egyetlen terméke. A kenhető mogyorókrémen kívül ugyanis ők gyártják a már említett Kinder tojásokat, a Ferrero Roschert, de többek között övék a Tic Tac és a Mon Chéri is. A családi vállalkozás méretét jól érzékelteti egyébként, hogy a világ mogyorótermelésének nagyjából a negyedét vásárolja fel a Ferrero.

Címkék:
vásárlás, vállalkozás, nutella, penzcentrum,