Pénzcentrum • 2018. augusztus 15. 13:03
Közeleg a szeptember, sok család a nyaralásból hazatérve már javában az iskolakezdésre készül. A gyerekek ruháztatása, a tanszercsomagok akár 20-30 ezer forinttal is megterhelhetik a családi költségvetést. Pedig ezek a kiadások az önsegélyező pénztári megtakarításból is fedezhetőek lennének, ráadásul az egyéni befizetések után élhetnek a 20 százalékos személyi jövedelemadó-visszatérítés lehetőségével.
Alig pár hét é kezdődik az iskola. A szülők már nagy erővel készülnek az új tanévre: járják az üzletek és igyekeznek beszerezni mindent, amire gyereküknek szüksége lehet. Az iskolakezdés viszont nem olcsó: akár 20-30 ezer forinttal is megterhelheti a családi kaszsát. Az OVB Magyarország tapasztalatai szerint sok szülő nem is tudja, hogy ezek a ráfordítások az önsegélyező pénztári megtakarításból is fedezhetőek, ráadásul az egyéni befizetések után élhetnek a 20 százalékos személyi jövedelemadó-visszatérítés lehetőségével, amely összeg teljes egészében akár az iskolakezdés finanszírozására is fordítható.
A KSH adatai szerint Magyarországon ma közel másfélmillió diák tanul, a pénztárak pedig tavaly év végén csupán valamivel több mint egymillió tagot tartottak nyilván, akiknek jelentős része ráadásul nem is számít aktívnak. Az egyéni befizetések a 2017-es év végére egy tagra vetítve hozzávetőlegesen 25 ezer forintot tettek ki, ami azt jelenti, hogy számottevő adóvisszatérítésre nem tehettek szert. Az igénybe vett kifizetések 96 százalékát az egészséghez kapcsolódó termékekre és szolgáltatásokra költötték, egyéb célokra, mint például az iskolakezdés, alig 2500 forintot, ami egy iskolatáska árának is csupán körülbelül a harmada.
Mindig jól jöhet egy kis megtakarítás
Az önsegélyező pénztárak által kínált lehetőségek jóval kevésbé ismertek a többi pénztári szolgáltatásnál, pedig a megtakarítások ezen típusa az egyik legsokoldalúbb öngondoskodási forma. A legtöbb egészségpénztár kínálja is portfóliójában ezeket a termékeket. A tagok a saját számlájukon is gyűjtögethetnek, de akár a család többi tagja is hozzájárulhat a nagyobb anyagi veszteségek elkerüléséhez, legyen az egy hirtelen jött betegség, munkanélküliség vagy valamilyen súlyos káresemény.
Az önsegélyező pénztári befizetésünk után igényelhetjük a 20 százalékos személyi jövedelemadó-visszatérítést is, maximum 150 ezer forint értékben. Fontos azonban tudni, hogy ez csak az egyéni befizetések után jár, ha a munkahelyünkön, a béren kívüli juttatások részeként választjuk, akkor a visszatérítés nem igényelhető.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az OVB Magyarország véleménye szerint akkor is érdemes az önsegélyező pénztárak adta lehetőségeket választani, ha a közeljövőben nem tervezünk családot alapítani és iskoláskorú gyermekünk sincs. Már önmagában az adóvisszatérítés lehetősége is kecsegtető, de akár a lakáshitelünk törlesztésére, betegség vagy rokkantság miatt kieső jövedelem pótlására is felhasználható ez az öngondoskodási forma. Az önsegélyező pénztári befizetés utáni térítések többsége csak hat hónap után vehető fel, igaz, akkor viszont akár egy összegben is.