Pénzcentrum • 2018. július 28. 14:30
Statisztikák szerint a Szép-kártya nagyját, 70 százalékát a vendéglátóhelyeken költik el, míg a szálláshelyeknek az ötöde jutott eddig. Éppen ezért nem meglepő, hogy 2019-től - az új cafeteria rendszer életbe lépése - is a vendéglősök járhatnak jobban a Szép-kártyával, mint a szállodások.
Az Országgyűlés július 20-án döntött, így egyedül a Szép-kártya maradt meg a kedvezményes cafetéria elemek közül. Indulhat is tehát a számolgatás, mi éri meg jobban majd 2019-ben.
Választási lehetőség kevés van, de éppen ezért van is tétje a most már törvényben rögzített változtatásoknak. A különféle cafetériás juttatásoknál a Szép-kártya kivételével megszűnik az adókedvezmény. Az egyik választási lehetőség a megszűnő adókedvezményes cafetériaelemek béresítése, ahol persze a munkavállaló az eddigi nettó, a munkaadó viszont az eddigi bruttó juttatáshoz fog ragaszkodni. Néhány elemet persze megtarthat adókedvezmény nélkül is a munkáltató, például ha egy cafetériás juttatás nyújtására egy szolgáltatóval hosszabb távra szerződött, de hát ez többe is fog neki kerülni, kérdés, minek a rovására - írja közleményében a blokkk.com.
És mindehhez hozzátartozik az is, amiről kevesebbet hallani - emlékeztet a portál, hogy azért 2019-ben is lesz béremelés, hiszen lesz munkaerőhiány is, amibe beleolvadhat a cafetéria béresítése is, így nem fog a munkavállaló kevesebbet hazavinni hó végén a korábbinál, hanem a várhatónál kisebb lesz a bérnövekmény.
Erre megy a Szép-kártya nagyja
A munkaadók részéről a cafetéria lelke az adókedvezmény, így ha ezzel élni akar, akkor csak a Szép-kártya marad. Szerencsére annak három zsebe van, bár korlátozásokkal, éves keretösszegekkel. Ez azt is jelenti, hogy nem lehet minden régi cafetériát ide átnyomni, de előreláthatóan nőni a fog Szép-kártya juttatások összege - olvasható a közleményben.
És ezzel inkább a vendéglősök járhatnak jól, hiszen nem minden munkavállaló igényli, vagy eleve meg sem engedheti magának, hogy többet, vagy egyáltalán turistáskodjon. Így marad a vendéglő, munkaidőben is persze, ahol van, ott munkahelyi étkezdében.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az eddigi számok ráadásul azt mutatják, hogy ez korábban is így volt, a Szép-kártya pénzek nagyja, 70 százaléka a vendéglátásba folyt. A szálláshelyeknek csak a kisebbik fele jutott.2017-ben egyébként másfél milliónál is több volt a Szép-kártya birtokosok száma. A Magyar Turisztikai Ügynökség adatai szerint a Szép-kártya juttatás alapján öt esztendő alatt összesen legalább 470 milliárd forintot költöttek el a családok.
Ennek a pénznek azonban csak alig több mint ötöde ment el a szálláshelyeken. Ami a szálláshelyek összes bevételének 10 százaléka alatt mozgott. A belföldi turisztikai költekezésben persze már tetemesebb a súlya, 20-25 százalék között hullámzott az elmúlt években.