Pénzcentrum • 2018. július 3. 14:42
A bankjegysorozat utolsó elemeként megújul az 500 forintos címlet is, ezzel pedig végéhez közeledik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2014-ben elkezdett bankjegycsere programja - derült ki a jegybank által tartott mai sajtótájékoztatón.
2018. július 4-től a kibocsátási rendelettel törvényes fizetőeszközzé válik a megújított 500 forintos bankjegy. Ezt követően megkezdődik a készpénzforgalom kiemelt szereplőinek felkészítése az új bankjegyek forgalomba kerülésére. Az elkövetkező hónapokban az lesz a legfontosabb feladat, hogy a bankjegyelfogadó és feldolgozó gépeket, automatákat alkalmassá tegyék az új bankjegyek kezelésére.
Ennek jegyében a jegybank felhívja a parkoló-, menetjegy-, ital- és áruautomata üzemeltetők figyelmét, hogy készítsék fel a berendezéseiket az új fizetőeszköz kezelésére. A felkészítési időszak lezárását követően, 2019. február 1-től fizethetünk majd az új 500 forintos címletekkel. A mostani, régi címleteket 2019. október 31-ig használhatjuk majd, ezt követően az MNB bevonja azokat.
Fontos azonban tudni, hogy a régi címletek is még hosszú ideig megőrzik értéküket. A bevonás határnapját követően a hitelintézetek és a posta 3 évig, a központi bank pedig 20 évig, tehát 2039. október 31-ig díjmentesen váltja át azonos címletű törvényes fizetőeszközre.
A régi bankjegyek leváltása egyébként jól halad - mondta el Pataki Tibor, az MNB készpénzlogisztikai igazgatója. A jelenleg forgalomban lévő bankjegyek 83 százaléka már az új sorozathoz tartozik, a régi címletek aránya már csak 17 százalékot tesz ki. Szintén előrehaladott állapotban van az idén tavasszal megújított 1000 forintos bankjegy cseréje: ennél a címletnél a forgalomban lévő bankjegyek 70 százaléka már új.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A régi 10 000 forintos címletek bevonásáról még mindig nem született döntés, de várhatóan ez 2019 második felében fog megtörténni. Ezzel a címlettel kapcsolatban Pataki Tibor még elmondta, hogy a kivezetés elhúzódását készletoptimalizációs szempontok indokolták. Elmondása szerint az új bankjegy bevezetésekor még olyan mértékű, jó minőségű készlete volt az MNB-nek a régi 10 000-es bankjegyekből, hogy azokat nem érte volna meg megsemmisíteni.