Ez fájni fog a magyar családoknak: brutális drágulás jön a boltokban

Pénzcentrum2018. július 2. 12:06

Hosszútávon a bolti árakat sem fogja kímélni a forint újabb gyengülési hulláma. Vajon tehetnek valamit a kereskedők annak érdekében, hogy lent tartsák az árakat?


Legtöbb esetben a kereskedők tehetetlenek, ha a beszerzési árat a szállító megemeli: az import iparcikkeknél a közeljövőben, az élelmiszerpiacon legkorábban a késő őszi, tél eleji hónapokban indulhat drágulásnak a külföldről behozott portéka. 320-325 forint közötti euró árfolyam mellett az egyes termékcsoportok között eltérő nagyságú lesz a drágulás - számolt be a Blokkk.com.

A forint-euró árfolyam május 14-én lépte át a 315 forintos határt, azóta folyamatosan gyengül. Június 11-én 320, 21-én pedig a 325 forint fölé csúszott, miközben 2018 korábbi hónapjaiban stabilan 310 forint körül mozgott. Június 29-én pedig járt már 330 forint felett is az árfolyam. Ez egy 20 forintos nagyságrendű sávot jelent, amiben a forint eddig mozgott és gyengült. 2010-ig visszatekintve is gyengült a forint, 2017-ig az éves átlagokat nézve 34 forinttal. Hétfő reggel ismét 330 fölé gyengült a forint az euróval szemben.

Lesz drágulás, de mérsékelt ütemben

Sokféle elemzés látott napvilágot arról, mi várható forint árfolyam terén a jövőben. Egyben az elemzők többsége egyetért: várhatóan gyengébb szinten stabilizálódik a forint, így könnyen lehet, hogy a jövőben 320 forint feletti forint-euró árfolyamhoz kell hozzászoknunk. Ugyan a korábbi években is volt már ehhez hasonló, mérséklődő infláció mellett, most azonban úgy tűnik,

drágulás is várható a forint gyengülés következtében, főként az import és a magas importhányadú termékek körében.

A várható, jelenleg még visszafogottabb mértékűre becsülhető kereskedelmi drágulás oka az, hogy más költségek is emelkedtek, így a beszállítók és a kereskedők mozgástere az árképzésben szűkülhet. Az egyik költségtényező, hogy 2016-tól a gazdaság növekedésénél nagyobb a bérek, keresetek emelkedésének üteme: 2017-ben 10 százalék feletti volt, és 2018-ban is megközelítheti ezt a szintet.

A másik költség, ami emelkedett, a szállítás díja, ráadásul egyes mezőgazdasági termékek, alapanyagok világpiaci ára is elmozdulhat felfelé, ami további bizonytalansághoz vezethet. A gabonatermesztők és a tejtermelők már jeleztek áremelkedést.

Kevés a drágulás elleni recept

A kiskereskedelmi árképzésében a döntő tényező a beszerzési ár. A tízezer milliárdos éves árbevétel mindössze a negyede a kereskedőé, a többi a beszállítóé és az adó. Tehát csak az árréssel (a beszerzési és az eladási ár különbségével) tud számolni, ám ez is szűk mozgásteret jelent, és ha nagyobb a drágulási hullám, azt csillapítani kényszerül.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Egyes fejlesztések is átütemezhetők, elnyújthatók. Ám az egyre drágább munkaerő költségnövekedését ellensúlyozó beruházásokra viszont feltétlenül szükség van (például önkiszolgáló pénztárak beállítása). A technológiafejlesztés, az innováció csak szűk mezsgyén halogatható.

Emellett pedig mindenki keresni fogja az olcsóbb beszerzést. Egy nagyobb forintgyengülésnél az élelmiszerpiacon

előnyhöz jutnak a hazai termékek, ha csak nem exportálnak annyit, hogy kevés marad itthonra,

mert a kivitelnek nagyon is jó a gyenge forint. A láncok erősíthetik a saját márkás kínálatukat, hiszen a drágább import márkák kereslete megtorpanhat. És erősödhet a diszkont minta is, mint egyébként eddig: kisebb készletekkel, szűkebb választékelemekkel kell dolgozni.

Címkék:
vásárlás, euró, forint, drágulás, kiskereskedelem,