Kevesebb az étterem, drágábban ehetünk

Pénzcentrum2018. június 29. 19:00

Nőtt a vendéglősök forgalma az elmúlt években és emelkedtek az árak, holott az éttermi szolgáltatás áfája 5 százalékra csökkent, a béreket pedig az átlagnál kisebb mértékben emelték a vendéglősök.


2018-ban meglódult a vendéglátóhelyek forgalma, a munkahelyi vendéglátásban viszont kevesebbet eszünk. Várhatóan a helyzet jövőre megváltozik, a cafetéria módosításainak következtében - számolt be a Blokkk.com

Ez év első négy hónapjában 332 milliárd forint bevételt könyvelhettek el a vendéglátóhelyek, ami közel 6 százalékos növekedést jelent. Ez jobb, mint a 2017-es év eredménye, akkor 4 százalék alatt ragadt a növekedés mutatója, miközben akkor első lépcsőben 27 százalékról 18-ra csökkent az áfa, azóta már csupán 5 százalék.

2018 eddig eltelt időszakában 5-6 százalékkal emelkedtek az éttermi étkezés árai,

ami azt jelenti, hogy ha a vendégnek több a pénze, akkor szívesebben és többet jár vendéglőbe (az elmúlt időszakban szépen emelkedtek a bérek a gazdaságban). Az érem másik oldala viszont az, hogy a vendéglősök úgy emeltek árat, hogy közben 2018 elejétől 5 százalék lett az áfa, ami - ha minden más változatlan maradt volna - 11 százalékos árcsökkenést jelenthetne.

Következésképpen tehát maradt a vendéglátósoknak némi haszna az árak emeléséből és az áfakulcs csökkentéséből. Hozzá kell tenni az előbbiekhez azonban, hogy sanyarú pénzügyi helyzetben voltak az áfakulcs csökkentése előtti időszakban, és jelezték előre, hogy ez a pénz nagyon kell nekik bérekre, beruházásra, az elmaradt fejlesztések pótlására. Az elmúlt években azért minden gondjával-bajával együtt lépegetett előre a vendéglátás a KSH adatai szerint.

Loading...

Munkahelyi vendéglátás: padlón

A munkahelyi vendéglátás kisebb szelete a vendéglátóipar egészének, súlya 12 százalék körüli. 2018 rosszul indult: az első négy hónap 43 milliárd forintos forgalma ugyanis 5-6 százalékos visszaesést takar, úgy, hogy egyik hónapban sem volt növekedés. Az árak persze itt is emelkedtek ugyanakkor a munkahelyi vendéglátásban nem volt áfakulcs csökkentés. Ha 2019-től tényleg módosul a cafetéria, akkor annak egyik legnagyobb kárvallottja a szolgáltatók közül a munkahelyi vendéglátás lesz.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Vendéglátóhelyek száma

Kánikula híján is olvadozik a számuk: 2013-ban 50 ezer alá csúszott a kereskedelmi vendéglátóhelyek száma, az elmúlt két esztendőben pedig már csak 45-46 ezer körül mozgott. Az éttermek, büfék, cukrászdák, szórakozóhelyek, kocsmák száma egyaránt lassan, de folyamatosan csökken.

Meglepő módon ugyanakkor éppen a munkahelyi vendéglátóhelyek száma emelkedett az elmúlt években: 2013-ban öt és félezer volt a számuk, ami a tavalyi év végére megközelítette a hatezret.

Pincérek és szakácsok létszáma, béreik

Az éttermi vendéglátásban a fizikai dolgozók létszáma 2018 áprilisában 45 és félezer volt, a havi bruttó átlagkeresetük 177 ezer forint. Egy évvel korábban a pincérek, szakácsok létszáma még csak 41 ezer volt, valamelyest emelkedett a számuk és a fizetésük is. hiszen egy évvel korábban 164 ezer forintot kerestek csupán.

Előbbi azt jelenti, hogy mindent mérlegre téve a nagyobb forgalom, az áfakulcs csökkentés és az áremelés mellett 8 százalékkal nőtt a fizikai dolgozók havi bruttó átlagkeresete. Ez elmarad a nemzetgazdaság 10 százalék feletti bérnövekményétől.

Címkék:
vásárlás, étterem, vendéglátás, áfacsökkentés,