Pénzcentrum • 2018. június 21. 10:28
Három új, ezüst és színesfém emlékérméket bocsájt ki névértéken a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Sorrendben az első a június 22-én megjelenő Egri vár emlékérme lesz, amit rögtön június 23-án követ a Fiumei úti temető, majd a júniusi érmedömpinget a Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulójára kibocsájtott érme zárja.
2018 júniusában újabb emlékérméket bocsájt ki névértéken az MNB. Az első ezek közül a "Magyar várak" sorozat 8. darabja, az Egri vár lesz. Az új érmét Szunyogh László tervezte és az átmérője 38,61 mm lesz. Szokásához híven az MNB ennek az érmének az esetében is követi az eddigi gyakorlatot, nevezetesen, hogy mind tükörfényes (proof), mind selyemfényes (BU) veretet is egyaránt készít. Mindkettőből 5000-5000 darabot egyébként. A gyűjtők számára érdekesebb proof darab 925 ezrelékes ezüst, aminek a névértéke 10 000 forint, míg a BU érme 75 százaléka réz, 25 százaléka pedig nikkelből készült, és 2 000 forintos névértéken kerül bevezetésre.
Az Egri vára érmét a tervek szerint rögvest másnap, azaz június 23-án követi a "Nemzeti emlékhelyek" sorozat 5. darabja, a Fiumei úti temető. Ezt a pénzérmét Csikai Márta tervezte, az átmérője 37 mm lesz, és kétféle színesfém ötvözetéből fog állni, 90 százalékban rézből és 10 százalékban cinkből. Az MNB tájékoztatása szerint ebből a darabból 5 000 bronzpatinázott érme verhető, ami 2 000 forintos névértéke jelent majd.
A csak kizárólag színesfém ötvözetben vert Fiumei úti temetős érme után ugyanakkor nem kell sokat várniuk a gyűjtőknek egy újabb ezüstérmére. A tervek szerint ugyanis június 30-án jelenik meg a Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulójára szánt emlékérme. Ebből - az Egri várashoz hasonlóan - szintén vernek ezüst, illetve színesfém érmét. Az 5 000 darabos tükörfényes (Proof) érme ebben az esetben is 925 ezrelékes ezüst lesz, és 10 000 forintos névértéken kerül bevezetésre, míg az 5 000 darab számban verhető selyemfényes (BU) érme 75 százalékban rézből, és 25 százalékban nikkelből fog állni, és 2 000 forintos névértéken kerül bevezetésre. Az érme tervét pedig Kereszthury Gábor készítette.
Fizethetünk is vele?
Az emlékérmék törvényes fizetőeszközök, tehát fizethetünk velük, ám kibocsátásuk nem forgalmi célból történik. Az MNB ezt kifejezetten jelzi is, állásfoglalásuk szerint az érmék
Ezen felül már csak azért sem érdemes elkótyavetyélni a már megszerzett érméket, mert azok bizonyos idő után jócskán többet is érhetnek, mint a névértékük, de hogy mennyivel, az rengeteg dologtól függ.
Erre figyelj
- mondta el korábban a Pénzcentrumnak Kovás Péter, érmekereskedő. A szakember azt is hozzátette, hogy a névértéken kiadott érméken gyakorlatilag nem lehet bukni, hiszen ha azokra 10 000 forint van írva, akkor 10 év múlva is annyit fognak érni. Kérdés persze, hogy tíz év múlva mennyit ér 10 000 forint. Kovács Péter szerint a portfóliónk egy részét érdemes lehet névértékes emlékérmébe tartani, hiszen kellően likvid megtakarításnak minősül, könnyen darabolható és gyakorlatilag kockázatmentes.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A szakértőnek rossz híre van viszont azoknak, akik a nemesfém tartalommal operálnának, elmondása szerint ugyanis
Az emberek egyébként szeretik a különleges mintás érméket, és ha azok nagyobbak is ráadásul, mint a megszokott méretűek, akkor hamar elkapkodják őket. Így egy most 10 000 forintos névértéken bevezetett érme, már akár fél évben belül is pár ezer forinttal többet érhet. A potenciális értéknövekedéshez azonban be kell tartani egy nagyon fontos dolgot, nevezetesen, hogy a tükörfényes (proof) érmét semmi esetre sem szabad kivenni a tároló kapszulájából.
- figyelmeztetett anno a szakértő, aki szerint persze az sem hátrány, ha az ember örömét leli az érmék gyűjtésében, hiszen "ez valahol mégiscsak egy hobbi" is, továbbá érdemes arra is figyelni, hogy aki belevágna a gyűjtésbe, az próbáljon tényleges gyűjteményben gondolkodni. A szakértő szerint azzal nem lehet mellélőni, ha a névértéken kibocsájtott darabokból 1-1 folyamatosan elkezdünk megvásárolni.