Pénzcentrum • 2018. április 3. 11:38
Egy friss jelentés szerint Angliában 100 internetes bűncselekmény közül mindössze egy végződik gyanúsítással. A londoni rendőrség csalás elleni biztosa szerint lehetetlen mindenkit bíróság elé állítani, a probléma meg olyan mértékű, hogy még a jelentésekre fenntartott rendszer is összedőlne, ha a bankok az összes esetet bejelentenék. Mutatjuk azt is, hogy mi a helyzet Magyarországon.
Súlyos problémára hívta fel a figyelmet Ian Dyson rendőrségi biztos, aki az Egyesült Királyság legmagasabb beosztású csalási ügyekért felelős rendőrhivatalnoka
- mondta a rendőrségi vezető a Daily Mail cikke szerint. A legfrissebb, 2017 márciusát megelőző egy év adatai alapján 735 098 internetes bűncselekményről érkezett bejelentés a brit rendőrséghez, amelyek közül csupán 71 133 ügyben indult eljárás és 8214 esetben végződött az rendőrségi munka gyanúsítással. Ez az esetek csupán 1,1 százaléka.
Ian Dyson, aki önmaga is esett már hitelkártyacsalás áldozatának, további meglepő kijelentéseket is tett:
- Ha a nyomozás elején rájönnek, hogy például egy anonim IP-cím miatt esély sincs a felderítésre, mivel a nyomozás olyan területre vezetne, ahol valószínűleg nincs nyomozati jogkörük, akkor nemigen viszik tovább az ügyet,
- nem kell számítógépes szakembernek lenni a csalásokhoz, elég kihasználni az emberek sebezhetőségét,
- ha a bankok bejelentenék az összes esetet a rendőrségnek, összedőlne az erre kialakított rendszer.
A rendőrségi biztos azt is elmondta, hogy próbaképpen a rendőrség tavaly felállított egy kamu koncertjegyeket árusító oldalt, ahol teltházas koncertekre árultak hamisított jegyeket. 8 óra alatt mintegy 75 ezer fontot (26,8 millió forint) kereshettek volna, 1500 embert sikerült ezzel a módszerrel átejteni.
- figyelmeztetett a szakember.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Mi a helyzet itthon?
Magyarország egyike az internetes bűnözés által legveszélyeztetettebb országoknak az Európai Unióban. Egy ITcafén közölt tavalyi felmérés, amely figyelembe vette
- az előzetes tapasztalatokat az internetes bűnözés terén,
- a rosszindulatú szoftverek terjedési arányát,
- az internetes bűnözés megfékezését célzó kezdeményezésekben való részvételt és
- az országok internethálózatának veszélyezettségét,
megállapította, hogy hazánk a kilencedik legveszélyeztettebb ország az EU-ban.
A konkrét esetekből sincs hiány itthon, március végén és korábban, a hónap közepén is adathalász csalók támadták meg a legnagyobb magyarországi bank ügyfeleit, de a rendőrség weboldalát böngészve találunk olyan esetet is, ahol párkeresőnek adta ki magát egy csaló, aki igazából nem szerelemre, csak banki adatokra vadászott.