Pénzcentrum • 2018. március 27. 11:10
Aggódhatnak a vanília szerelmesei: miután tavaly hatalmas vihar söpört végig Madagaszkáron, a világ legnagyobb vaníliatermelőjén, odalett a termés nagy része. A vanília ára az egekbe szökött, és nem tudni, hoz-e változást az idei év. A szüret júniusban kezdődik, de valószínűsíthető, hogy az árfolyam jelentősen nem fog változni: tavaly volt, hogy kilogrammonként 600 dollárt kellett érte fizetni.
Hatalmas pusztítást végzett tavaly márciusban az Afrika partjainál pusztító Enawo-ciklo: durván visszavetette a vaníliatermelést, ezzel megnehezítve a beszerzését azon cégek számára, amelyek alapanyagként használják a terméket. Az egyébként, hogy a vanília évről évre drágább, nem újdonság: a nagy élelmiszeripari cégek kereslete ugyanis igencsak megugrott iránta, ahogy elkezdték visszaszorítani a szintetikus alapanyagokat.
A tavalyi pusztítást és az árak növekedését nem csak az édességgyártók, hanem a vásárlók is érezhetik a bőrükön: a Nestlé például a svájci Mövenpick jégkrémek árát 2,5 százalékkal megemelte. A híres londoni Oddono fagylaltozó lánc pedig úgy döntött, ideiglenesen leveszi a kínálatból a vaníliát az alapanyag magas ára miatt - írja a Daily Mail.
Hogy mégis menyni az annyi? Tavaly előfordult, kilogrammonként 600 dollárt kellett fizetni a vaníliáért, de év végére valamelyest mérséklődött az ár: kilóját 550 dollárért lehetett beszerezni. Azt viszont, hogy az idei termés milyen lesz, egyelőre nem lehet tudni. A szüret júniusban kezdődik. Madagaszkáron próbálták menteni a menthetőt, viszont a szigetország adja a világ teljes vaníliatermelésének több mint felét. India és Indonézia szintén termelők, de nem tudják ellentételezni a madagaszkári termeléskiesést.
Hogy mindebből a magyar vásárlók mennyit fognak érezni? Nagyobb pánikra egyelőre nincs ok. Ennek oka az, hogy
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A többi pedig a vanilinmolekula segítségével nyeri el az édeskés ízt, ami kinyerhető például kőszénkátrányból, kőszénből, fából, de rizskorpából és szegfűszegolajból is. Vagyis ahol tényleg minőségi alapanyagokat használnak, cukrászdák, éttermek várhatóan kénytelenek lesznek emelni az áraikat. Azok, akik pedig otthon vaníliarúddal készítik a süteményeket, szintén számíthatnak rá, hogy többet kell majd fizetniük az üzletekben. Aki most, húsvétra szeretne bevásárolni, a 6 grammos vanília őrleményt 499 forintért szerezheti be az Auchanban, a Dr. Oetker Finesse Bourbon Vanília Aromát pedig 199 forintért lehet beszerezni. Az 50 grammos Natur Vanilia Pastát pedig most 600 forinttal olcsóbban, 1599 forintért vásárolhatjuk meg. A Tescóban a Haas vaníliacukor 79 forintba kerül, a Sparban pedig 169 forintért lehet Dr. Oetker vanília aromát vásárolni.
Nem csak a vaníliáért fizetünk többet
Dél-Spanyolországban - amely a zöldségek egyik legjelentősebb exportőre a világon - a fagy és a korábbi szárazság hatására jelentős veszteséget voltak kénytelenek elszenvedni a termesztők idén télen. Ennek hatására a jégsaláta nagykereskedelmi ára 50 százalékot emelkedett mindössze 4 hét alatt. Elemzők szerint az alacsony termés a legtöbb EU-s országban hiányt fog okozni a salátából, és ez azzal is jáőr majd, hogy a termék árának emelkedését Magyarországon is érezni fogjuk.