Pénzcentrum • 2018. március 6. 16:30
2017-ben bő ezer milliárd forinttal nőtt a családok költekezése. A munkaerő hiánya nagyot dobott a kereseteken, a bérnövekedés le is körözte a gazdaság bővülését, nem is kicsit, hanem nagyon: kétszeresen. Így jócskán volt miből költeni: öt év alatt már háromezer milliárddal több ment el a pénztárcánkból.
2017-ben bő ezer milliárd forinttal nőtt a családok költekezése. A munkaerő hiánya nagyot dobott a kereseteken, a bérnövekedés le is körözte a gazdaság bővülését, nem is kicsit, hanem nagyon: kétszeresen. Így jócskán volt miből költeni: öt év alatt már háromezer milliárddal több ment el a pénztárcánkból - írja közleményében a blokkk.com.
2017-ben a havi bruttó átlagkeresetek a nemzetgazdaságban megközelítették a 300 ezer forintot (297 ezer forint volt az átlag), a növekedés 12,9 százalék volt. Több pénz jutott a zsebekbe. De hogyan is?
Miből is van a kosztpénz
A gazdaság csak 4 százalékkal erősödött, így a bérnövekmény nagyobb részét a munkaerőhiány dolgozta össze. A munkaerő piaca is piac, így ha kevesebb van belőle, felmegy az ára, pontosabban a bére. A reálkeresetek és a gazdaság növekedési ütemének nagyságában 2015-ben fordult a kocka, ettől kezdve a munkaerő hiánya szinte féktelen béremelésre kényszerítette a vállalkozásokat, már aki bírta a tempót.
Ebben a három esztendőben, 2015-2017 között a gazdaság teljesítménye együttesen 10 százalékkal emelkedett, a reálkeresetek növekedési üteme viszont 20 százalék fölé kúszott. Ez azért a versenyképesség, termelékenység oldaláról kemény kényszerpálya is egyidejűleg, hiszen az átadási, vagy éppen a fogyasztói árakat csak úgy emelgetni nem lehet, így a technológiai fejlesztési kényszer is erős.
Persze, az is ugyanúgy pénzbe kerül, mint a munkaerő és mindkettő hiánya lemaradáshoz, leszakadáshoz vezet. A boltos piacon például 2-3 ezer bolt zár be végleg, ennyivel csökken már hosszú ideje a kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma.
Költekeztünk is rendesen
Az elmúlt fél évtizedben folyamatos volt a béremelkedés, így volt miből költekezni, legalábbis az átlagot tekintve. Nőtt is a családok költekezése, öt esztendő alatt a háztartások fogyasztási kiadása 16 százalékkal emelkedett. 2017-ben ráadásul gyorsult is a tempó, a növekedés üteme utolérte a költekezés legnagyobb szeletének, a boltos vásárlásoknak az emelkedését. A boltos kiskereskedelem azonban az elmúlt öt esztendőben azért összességében nagyobbat ugrott, negyedével bővült, ami nem kevés.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
2017-ben közel ezerkétszáz milliárd forinttal nőtt a családi költekezések értéke, öt év alatt pedig több mint háromezer milliárd forinttal. A családi kasszákból a boltos kiskereskedelemben folyt el a legtöbb pénz.
Mire költünk még a boltok mellett: rendezkedik a pénztárcánk
Sok dologra, például vendéglátásra, több mint ezer milliárd forintot, belföldi utazgatásra több mint háromszáz milliárd forintot, vagy éppen jármű vásárlására több mint 600 milliárd forintot költöttünk el 2017-ben.
A háztartások fogyasztási kiadásainak erősödő üteme bizonyos szerkezeti változásokat is takar. A boltok melletti költekezés súlya, ha lassan is, de emelkedik. És a családi költekezésnek van még egy olyan szelete, ami egyre jobban viszi a pénzt, ez pedig a lakásberuházás.
Emelkednek is a lakásárak, főleg a kisebbeké a használt lakáspiacon, de az új építésű lakáspiac is húzni fogja ezeket a kiadásokat. És feltehetően a lakásvásárláshoz kapcsolódó egyéb kiadások is emelkedni fognak, így például az eddiginél nagyobb bővülés is várható a lakberendezések, lakásfelszerelések piacán is. Bár a lakás árát is ki kell heverni, de előbb-utóbb jöhet bele új lakfelszerelés is.