Háhner Petra • 2018. március 1. 11:00
A saját márkás termékek egyre keresettebbek a hazai vásárlók körében, akik a kedvező ár mellett a minőséget is elvárják. De hogyan fér össze egy termékben a jó minőség és az alacsony ár? És kik gyártják valójában a diszkontláncok saját márkás termékeit? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ szakértők segítségével, közben pedig azt is megtudtuk, hogy mitől működnek költséghatékonyabban a diszkontláncok, mint a hipermarketek.
Egyre keresettebbek Magyarországon a saját márkás termékek, amelyek már szinte minden termékkategóriában elérhetőek, a hipermarketek, a diszkontláncok és a drogérialáncok polcain egyaránt. A kereskedelmi márkák részesedése a napi fogyasztási cikkek (FMCG) teljes forgalmából elérte a 25%-ot, súlyuk pedig évek óta a diszkontláncoknál a legjelentősebb, ahol az FMCG-forgalom közel kétharmadát adják - derül ki a GfK 2017-es Kereskedelmi Márkák Analízise című jelentéséből. Ami a termékkategóriákat illeti, régóta kiemelkedő ezeknek a márkáknak a részesedése a fagyasztott élelmiszerek, valamint az állateledelek forgalmából, de más kategóriáknál is növekedés látható. De mi népszerűség oka, és miért jó az áruházaknak, ha minél több saját márkát tartalmaz a kínálatuk?
A gyártás titkai
A saját márkás termékek alatt olyan árucikkeket értünk, amelyeken a kiskereskedők saját védjegyüket, vagy saját, csak náluk kapható márkáikat tüntetik fel. A tapasztalat szerint az olcsóbb, mégis jó minőségű termékek ígérete a hozzájuk tartozó imidzs legfontosabb eleme.
A változásra már a Nielsen2016-os kutatása is rámutatott: bár e szerint a magyar fogyasztók nagyobb része (57%) az alacsony ár miatt választ sajátmárkás terméket, utána a kedvező ár/érték arány következik, 46%-os említéssel. A korábbi évekhez képest pedig többen mondták azt, hogy ugyanolyan jó a minőségük, mint a nagy, ismert márkáknak (42%). A saját márkás termék minősége valóban nem gyengébb a nagy brandekhez képest, ugyanis az áruházláncok többnyire az utóbbiakat előállító gyártókkal szerződnek le. Ez azt jelenti, hogy általában ugyanazon a gyártósoron készül egy-egy lánc saját márkás terméke, ugyanazokkal az eszközökkel, ugyanazzal a szakértelemmel, nem feltétlenül ugyanazokból az alapanyagokból, de erre is van példa. Ami minden esetben különbözik, az a csomagolóanyag és az arculat.
- írja a Saját Márkás Termékek Gyártóinak Egyesülete (Private Label Manufacturers Association, PLMA) nevű nemzetközi szervezet.
A diszkontláncok szortimentjében jelentős a saját márkás termékek aránya, az ALDI elmondta a Pénzcentrumnak, hogy saját márkás termékeinek nagy részét meghatározott specifikáció és minőségi követelmények alapján neves gyártók állítják elő. A német diszkontlánc azért van speciális helyzetben, mert náluk egyértelműen a saját márkák dominálnak - 80%-os aránnyal - az élelmiszer és a non-food termékkategóriában is. Mellette tartanak a márkatermékekből is egy szűkebb választékot, így kitöltve a piaci réseket, de a többi láncnál ennek az ellenkezője jellemző, vagyis a mindenhol kapható márkák mellett van jelen a saját márkák szűkebb köre.
Magyar márkát akar a magyar vásárló
Ahogy az ALDI-tól megtudtuk, a lánc arra törekszik, hogy minél több hazai terméket kínáljon üzletei polcain, ezért már 2008-as piacra lépése óta magyar beszállítóktól vásárolja a termékek nagy részét, különösen a friss tej, a tőkehús és a zöldség-gyümölcs területén. A kezdetek óta beszállító az Alföldi Tej Kft., amely 2015-ben külön tejtermékmárkát fejlesztett kizárólag a diszkontlánc számára. A márka a piros-fehér-zöld kokárdával szimbolizálja, hogy a terméke 100%-ban magyar alapanyagot tartalmaz és Magyarországon, magyar munkaerővel készül.
- mondta el Bernhard Haider, ALDI Magyarország Élelmiszer Bt. ügyvezető igazgatója.
A márka 2017-ben a fogyasztók visszajelzése alapján megkapta az Év Terméke Díjat, az ALDI pedig idén februárban úgy döntött, hogy megvásárolja az Alföldi Tej Kft.-től a márkát és közel kétszeresére növelve tovább bővíti a márka kínálatát. Így a jövőben olyan termékek is megjelennek a márkanév alatt, amelyek gyártására az Alföldinek nincs kapacitása, mint a Túró Rudi és a trappista sajt. Ezek szintén magyar gyártású termékek lesznek, olyan gyártóktól, akik képesek az ALDI által elvárt színvonalat teljesíteni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)