Biró Attila • 2018. február 28. 10:34
Ma délelőtt mutatta be hivatalosan a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a március elsejétől forgalomba kerülő új, ezer forintos bankjegyet. A friss bankón maradt Mátyás, viszont a kép kiegészült egy gyűrűt a csőrében tartó színváltós hollóval, továbbá a már jól megszokott kék szín is más árnyalatban pompázik.
Az MNB 2014-ben kezdte meg a forintbankjegyek megújítását. Azóta már hatból négy címlet megújult, így sor került a régi 20 000, 5 000 és 2 000 forintos bankjegyek bevonására. Azért csak erre a háromra, mert a régi 10 000 forintos bankjegyek bevonásáról eddig még nem született döntés, így azokat bárki bárhol használhatja.
- mondta el Pataki Tibor, az MNB Készpénzlogisztikai igazgatóságának vezetője, aki hozzátette azt is, hogy ezév harmadik negyedévében be fogják mutatni, illetve rendeleti úton ki fogják bocsájtani az új 500 forintost is. Sőt 2019 végére tervezik, hogy az összes régi bankjegyet bevonják a forgalomból.
A bankjegyhamisításokkal kapcsolatban az igazgatósági vezető elmondta azt is, hogy tavaly mindösszesen 700 darab hamis bankjegyre bukkantak Magyarországon. Ez a szám rendkívül alacsonynak mondható, hiszen a szakember említ olyan éveket is, amikor ez a szám 10 ezer fölött is volt. Ezzel az eredménnyel hazánkban
Ez jó eredménynek számít nemzetközi szinten, hiszen más, megmaradt európai nemzeti valutákra nézve ez a szám 20-40, míg az euróra tekintetében átlagosan 100 környékén mozog.
Holló pajtit kapott Mátyás
A forint bankók megújítási láza most érte el az 1 000 forintost, aminek újonnan kiadott verziója 2018. március elsejétől, azaz holnaptól kerül forgalomba.
A leglátványosabb módosítás kétség kívül a Mátyás feje mellett helyet kapó színváltós holló, ami egy gyűrűt tart a csőrében. A motívum különlegessége, hogy mozgatás hatására bíborról zöld színre változik.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A bankjegyek régi verzióival 2018. október 31-ig fizethetünk, de senkinek sem kell megijednie, teljesen ezután a határidő után sem értéktelenedik el a pénz. A bevont ezer forintosokat ugyanis még három évig minden bank- és postafiókban, 20 évig pedig az MNB lakossági pénztárában díjmentesen be lehet váltani.