Para, ha ezekkel játszik a gyerek: minden pénzed rámehet egy óvatlan klikkre

Pénzcentrum2017. december 23. 13:03

Itt a várva várt téli szünet: a gyerekek végre kipihenhetik az év végi fájdalmakat. Sokan alig várják, hogy mentesülve a minden napi iskolai kötelezettségek alól leülhessenek végre játszani. Akár Xbox, akár Playstation van otthon, a megvásárolt játékok mellett járulékos költségekkel kell számolni. Ha pedig a szülő nem vigyáz, úgy járhat, mint az az ír anyuka, akinek 14 éves fia eljátszotta az egész havi fizetését, anélkül, hogy tudott volna róla.

Néhány héttel karácsony előtt egy írországi nő megpróbált pénzt kivenni az egyik ATM-ből, de nem járt sikerrel. Nem igazán értette a dolgot, aztán kiderült, hogy a fia a FIFA 18 játékkal eljátszotta az egész havi fizetését, és a karácsonyi bónuszt is - adta hírül a The Irish Mirror.

"Nem is fogta fel, hogy minden tíz pontért pénzt vonnak le a kártyámról" - mondta az édesanya, hozzátéve, hogy a fiában valahogy nem tudatosult, hogy ha pontokat vásárol, amik segítségével felturbózhatja a csapatát, az bizony pénzbe kerül. Ha ugyanis valaki nem fizet egy petákot sem, csak nagyon lassan tud haladni, lassan tudja felépíteni a csapatát. A különböző tranzakciókhoz egyébként nem kérte a játék a bankkártya adatokat, az anya szerint a fiú ezért sem gondolta, hogy ebből baj lehet. Arra viszont nem gondoltak, hogy a kártya adatait már akkor megadták, amikor havi online előfizetést rendeltek, hogy a fiú online, másokkal együtt is játszhasson.

A Corkból származó nő és fia esete nem egyedi. Minden családnál előfordulhat ugyanez, ha nem vigyáznak. Márpedig most, hogy itt a szünidő és végre az iskolai kötelezettségek helyett van idő a játékra, egészen biztos sok gyerek telepszik majd le a tévé elé és veszi elő az Xboxot vagy a Playstationt, hogy akár egyedül, akár online, másokkal együtt játszhasson.

Anyagi csődbe vihet a játék

Arról már mi is írtunk, hogy az Xbox vagy a Playstation nem csak önmagában drága, hanem a kiegészítők, az internet előfizetés és a játékon belüli tranzakciók is vagyonokba kerülhetnek. És akkor a játékokról még nem is beszéltünk.

Ha az árakból indulunk ki, akkor mind a két konzolcsalád legolcsóbb (PS 4 Slim, One S), 500 gigás darabja, 60 ezer forint körül mozog.

Egy új játékért nagyjából 20-25 ezret kell fizetni. Ha valaki online szeretne játszani, az minimum 2400 forint havonta (de választhatunk negyedéves előfizetést és éveset is, előbbi 6-7 ezer forint körül van, utóbbi 18-20 ezer). A konzolok mellett persze az irányításra való kontrollerekre is szükség van, mind az Xboxhoz, mind pedig a Playstation-hoz 16 és 22 ezer forint között mozog egy gyári vezeték nélküli kontroller ára. Ezen egyébként lehet spórolni, a vezetékes modell olcsóbb. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy ha nem gyártói kiegészítőt választunk, akkor akár 5 ezer forintért is találhatunk áthidaló opciót.

Már önmagában ez is iszonyú sok pénz, azonban a játékosok játék közben is rengeteget költhetnek, ugyanis különböző, a játékos számára fontos, az előrejutást segítő tárgyak, képességekért is megesik, hogy fizetni kell. Sőt, már vannak úgynevezett kozmetikai mikrotranzakciók, amikor valaki azért költ pénzt, hogy a játékos karaktere/csapata más színű ruhát viselhessen.

Olyan ez, mint bármilyen másik hobbi. Van, aki edzőterembe jár, és fitnesz eszközökre költ: időről időre új edzőruhát vesz, lecseréli a lestrapált edzőcipőjét, vagy táskáját, esetleg beruház egy fitness karpántra, ami mondjuk más színű mint az előző darab

- mondta egyik kollégánk, aki maga is sokat játszik. Bevallotta, ő is költ olyan kiegészítőkre, amelyekkel a játékosának külseje megváltozik. Ez persze egy felnőtt döntése, joggal merül fel a kérdés, mit tehetnek a szülők, ha nem akarják, ha a játék hevében a gyerek lenullázza a bankszámlájukat.

A válasz egyszerű: 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

akár Playstation, akár Xbox van otthon, a beállítások menüpontban be lehet állítani a konzolon, hogy a játékon belül ne lehessen tranzakciókat bonyolítani.

Szerencsejáték vagy zsákbamacska?

Novemberben nagy port kavart, hogy Belgiumban szerencsejátéknak szeretnék minősíteni a videojátékokban elérhető loot boxokat, azaz azokat a dobozokat, amelyek a játékosok megvásárolhatnak anélkül, hogy tudnák, azok mit tartalmaznak (játéktól függ, mi van a dobozban, de lehet benne fegyver, játékmenetet elősegítő tartozék vagy olyan kiegészítő, amitől a játékos karakterének külseje megváltozik). Sok játékban ezek a dobozok szerves részei a játékmenetnek és a karakterfejlesztésnek.

Hogy ezt pontosan hogyan kell elképzelni? Ha valaki például a a Star Wars Battlefront 2-vel játszik, akkor a játékon belüli fizetőeszközzel, a kristályokkal fizethet ezekért a dobozokért, amikhez viszont valódi pénzért mikrotranzakción át lehet hozzájutni.

A loot boxokkal kapcsolatban egyébként nagyon sok játékos fejezte ki nem tetszését. Az interneten több olyan bejegyzést, kommentet találni, akik azzal érvelnek, hogy ha kifizetik a játékot, mégis miért kéne még azért is fizetniük, hogy tulajdonképpen az alapvető, beígért játékélményben részesüljenek. Ráadásul a játékosok úgy fizetnek, hogy azt sem tudják, mit kapnak cserébe a pénzükért - a belga hatóság épp ezért érvel azzal, hogy ez sem más, mint szerencsejáték. Ha olyasmi van a dobozban, ami elősegíti a játékmenetet, az arra sarkallhatja őket, hogy újra vegyenek ilyen ajándékot rejtő dobozt. ha pedig nem olyasmi van benne, amire szükségük lenne, lehet, hogy épp ezért vesznek újat - érvelnek sokan az interneten, A belga igazásgügyi miniszter, Koen Greens szerint a szerencsejáték és a videojátékok összekeverése, különösen fiatalkorban, veszélyes a a gyerekek mentális egészségére.

Ugyanakkor a játékkiadóknak nagyon megéri, ez jelenti a legnagyobb bevételforrást, hiszen a játék megvásárlásáért csak egyszeri díj szedhető be, de a kis kiegészítések megvásárlása folyamatos bevételt jelent.

JÓL JÖNNE 500 EZER FORINT?

Pénzcentrum kalkulátorával könnyedén megtalálhatod a legolcsóbb gyorskölcsönt. De, hogy ne a sötétben tapogatózz, mi is elvégeztünk neked egy példaszámítást: kalkulátorunkban 500 ezer forintos hitelösszeget, és 60 hónapos futamidőt adtunk meg. A THM-ek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót a Sberbank nyújtja (THM 10,97%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 11,73%) ajánlata sem. Emellett érdemes még megemlíteni az MKB, a K&H, illetve a Cetelem és a Budapest Bank személyi kölcsönét is. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát.

Címkék:
vásárlás, pénzcentrum.hu, számítógép, játék, játékkonzol,