Pénzcentrum/Portfolio • 2017. december 14. 09:00
Értesülésünk szerint Baldauf László CBA-alapító kiszállásával összefüggésben több CBA-s vezető is elgondolkodott azon, hogy hasonló útra lépjen. Legjobb boltjainak üzemeltetési jogait ugyanis már a Lidlnek adta át Baldauf László - a Portfolio értesülésével összhangban -, aki további tárgyalásokat folytat a kiszállásról. A CBA illetékese ugyanakkor lapunk kérdésére közölte, hogy Dienes Zoltán felügyelőbizottsági elnökön kívül más további vezetőségi tagok nem adnak át jogokat. Dienes Zoltán csak egyetlen boltot ad bérbe, úgy tudjuk, az Auchannak.
- hangzott el a kérdés az egyik multinacionális kiskereskedelmi vállalat magas beosztású tisztviselőjétől a cég főhadiszállásán azok után, hogy a piac számára is nyilvánvalóvá vált, hogy a CBA több boltja is Lidl lesz.
A Lidl nagy csomagot vitt
Tegnap óta biztos, hogy Baldauf László érdekeltségének leépítésén dolgozik, ugyanis a Lidl bejelentette a Gazdasági Versenyhivatalnál, hogy hét darab CBA üzemeltetési jogát átveszi Baldauftól. A 2017. december 11-ei bejelentés alapján a felek közötti megállapodás a következő boltokat érinti:
- Center Veresegyház
- Center Üröm
- Center Szada
- Budapest, Ferenciek tere
- Budapest, Rákóczi út
- Budapest, Remete
- CBA-Aranyherceg
A Ferenciek terén lévő üzlet és a Rákóczi úti bástyái voltak a Baldauf-birodalomnak. Utóbbi azért is fontos, mert Baldauf karrierje "innen indult útjára", és vált a magyarországi kiskereskedelem leginkább meghatározó alakjává.
Mások is kiszállnának?
- mondta a Portfolio-nak a kiskereskedelmi folyamatokra rálátó forrásunk, aki úgy véli, hogy a CBA-Lidl volt a legnagyobb csomag, amiről egy füst alatt állapodtak meg.
Úgy fogalmazott, hogy Baldauf számos vidéki boltját "összekapcsolva" szeretné eladni, ugyanakkor a vevői oldalon szívesebben szemezgetnének a boltok között, ugyanis tartanak a gyenge vásárlóerőtől, valamint attól, hogy sokat kellene költeni a boltok felújítására.
A Spar lapunk kérdésére közölte: "természetesen ahogy a múltban, úgy a jelenben sem zárkózunk el újabb akvizícióktól - amennyiben ilyenekre lehetőség nyílik - hiszen hosszú távon elkötelezettek vagyunk a magyar vásárlók iránt. Ezt megerősíti az a tény is, hogy stratégiánk fő pillére az új üzletek átadása, valamint a már meglévő üzlethálózat fejlesztése. Ilyen célokra csak az idei évben közel 23 milliárd forintot fordítottunk". Arra azonban nem érkezett konkrét válasz, hogy tárgyalnak-e Baldauffal.
- fogalmazott egyik forrásunk.
Értesülésünkre reagálva Fodor Attila, a CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs igazgatója lapunkkal közölte: nincs szó arról, hogy a "vezetőség többi tagja" szisztematikusan leépítené érdekeltségeit. Egyetlen Príma üzlet van, amit Dienes Zoltán, a CBA Felügyelő Bizottságának elnöke bérbe ad, ez pedig az Újhegy Bevásárlóudvarban lévő Príma üzlet.
Egyetlen bérbeadásról van szó, semmi egyéb üzletről nincs - mondta a Portfolionak Fodor Attila. Hozzátette, a franchise rendszer sajátossága az, hogy a tagok vesznek, illetve eladnak üzleteket, hiszen a gazdaságos működésre törekednek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Nem segített a szabályozás
A hazai boltok vesszőfutása a vasárnapi zárvatartással kezdődött el igazán - ahogy azt több tanulmány is kimutatta -, amikor a multik a hazai láncok rovására javítani tudták pozícióikat. Azután a jelentős minimálbér- és garantált bérminimum emelés tett be nekik idén, ami ráadásul jövőre is folytatódik. A humánerőforrás-igényes kiskereskedelemben ez komoly problémát jelent a tulajdonosoknak, ahogy az is, hogy a munkaerőhiány végett egyébként is mennek felfelé a bérek. A KSH és több piaci szakértő korábban úgy találta, hogy az online pénztárgépek bevezetése, valamint az ekáer-rendszer szintén a kisebb boltoknak tett rosszat.
Ezzel összefüggésben egyik forrásunk úgy fogalmazott:
A helyzet egyelőre egyáltalán nem abba az irányba mutat, hogy a kiskereskedelem nagyobb része kerül végül magyar tulajdonba, amit egyébként Orbán Viktor miniszterelnök többször célként tűzött ki. Mindezek miatt kulcskérdés lesz, hogy milyen szabályozás várható a kiskereskedelemben a választások után.
Megkerestük Baldauf Lászlót is a kiszállással kapcsolatban. Kérdéseinkre nem érkezett válasz, de Baldauf László üzleteivel kapcsolatban Fodor Attila kiemelte: Baldauf László jelenleg nem kíván nyilatkozni, amennyiben megállapodás születik üzleteinek további hasznosításával kapcsolatban, úgy erről tájékoztatni fogja a sajtót is.
Mit lép a GVH? Mit lép a Lidl?
A versenyhivatal minden bizonnyal nem gördít akadályt az eddig ismertté vált változások elé, hiszen Baldauf 7 CBA-s boltjának átvétele nem jelent óriási piaci átrendeződést a 170 bolttal rendelkező Lidl esetében.
A boltok átvétele minden bizonnyal átszervezést is jelent majd: a Lidl jóval hatékonyabban üzemelteti egységeit, mint a CBA. A blokkk.com ezzel kapcsoaltban arra hívja fel a figyelmet, hogy az egy főre jutó árbevétel a Lidlnél a legtöbb az élelmiszereláncok körében, 80 millió forint körül mozog, ugyanez a CBA-Baldauf Kft-nél 23 millió forint volt 2016-ban. (Igaz, az eladott boltok vélhetően nem a CBA-átlagot testesítik meg, hanem annál jóval hatékonyabban működhettek.)
Felvetődik a kérdés, hogy miért nem hazai láncok veszik meg a CBA-üzleteket. Erre az a válasz, hogy a hazai üzletláncok nem biztos, hogy meg tudnák vagy akarnák venni a boltokat, nem is abba a súlycsoportba tartoznak, mint a multik, ugyanis nem elég tőkeerősek hozzá.