Biró Attila • 2017. november 19. 07:00
A karácsonyi ünnep egyik legjobban várt része kétség kívül az ajándékozás. Sokaknak azonban komoly fejtörést okoz, hogy miként válasszanak ajándékot szeretteik számára. Kiváltképp igaz ez, ha a gyerekeknek szánt meglepetésekről van szó. Nehéz ugyanis az olyan ajándékok beszerzése, amik örömet okoznak, ugyanakkor elősegítik az ifjoncok fejlődését és még a pénztárcát is kímélik. A dilemma megoldásáért a Pénzcentrum szakértő segítségével járt utána, hogy milyen játékokat érdemes beszerezni a gyerekek számára és, hogy ezek mennyibe kerülnek.
Alig több mint egy hónap és itt a karácsony. Bár az ajándékok beszerzésére még bőven van lehetőség, nem árt jó előre felkészülni és körvonalazni, hogy milyen ajándékokkal rukkoljunk elő szeretteink számára. A legfrissebb kutatások szerint a magyar internetezők átlagosan 35 ezer forintot szánnak idén a karácsonyi ajándékokra és ebből 5-6 embert lepnének meg. Így egy főre körülbelül 7 ezer forint jutna a családi kasszából.
A slágertermékek pedig évek óta változatlanak: legtöbben valamilyen kozmetikumot, parfümöt vásárolnak, amit szorosan követnek a könyvek, játékok, társasok és az édességek. Természetesen a háztartási kiegészítők és a műszaki cikkek sem maradnak el sokkal a dobogósoktól.
Egy jó ajándék kiválasztása azonban nehéz feladat, kiváltképp akkor, ha a gyerekeknek szánt meglepetésekről van szó. Ekkor ugyanis rengeteg szempontot figyelembe kell vennünk. Először is fontos, hogy az ajándékot akarja és szeresse a gyerek, emellett a játékoknak olyan tulajdonságokkal is rendelkezniük kell, amik elősegítik az ifjoncok fejlődését, esztétikusak, szórakoztatóak és adott esetben akár meg is mozgatják őket. Ilyet pedig manapság nehéz találni, legalábbis akkor, ha a szülők vagy a rokonok nem szánnak megfelelő energiát a kutatáshoz.
Hiába ugyanis a manapság tapasztalható játékdömping, egyáltalán nem biztos, hogy az agyonreklámozott, túlajnározott játékok megfelelő ajándékoknak bizonyulnak majd a fa alatt.
Mindent a képzeletért
- mondja dr. Nuridsány Eszter, gyermek- és ifjúságpszichiáter, kiképzett pszichoterapeuta. A szakember ezzel azt szeretné nyomatékosítani, hogy egy gyereknek szánt ajándék kapcsán a legfontosabb, hogy az kreatív gondolkodásra sarkallja őket.
- teszi hozzá a terapeuta. A ma oly népszerű digitális játékok, a fent elhangzottak szerint például nem jelentik a legmegfelelőbb választást egy gyerek számára, hiszen azok nem egyszer komplett világokat jelenítenek meg, olyan varázslatos grafikával, amikben könnyen el lehet veszni. Jelenlétük ugyanakkor megkérdőjelezhetetlen, éppen ezért az ellenük való tiltás nem jó módszer.
- hívja fel a figyelmet a szakember. Nuridsány szerint fontos a mérték, hogy a gyerekek ne tölthessenek naponta 2-3 órát a számítógép vagy a tévé előtt. A szülőknek jó megoldás lehet például, ha a gyerekek szobájában nem helyeznek el olyan elektronikai eszközöket, amin azok bármikor játszhatnak, vagy ha például a gyerek okostelefonját egy bizonyos esti időpont után félre rakatják mondjuk egy fiókba.
Hatost dobtál, megint te jössz
Az ideális ajándék tehát első sorban kreativitásra sarkallja a gyereket. Ilyen lehet például egy jó könyv, ami már az egészen kicsiknek is megfelelő lehet. A későbbiekben pedig a fantasy, ifjúsági és a szépirodalmi művek egész tárháza nyílik meg a serdülők, így az ajándékozók előtt is.
A könyvek mellett a társasjátékok is kiváló ajándékok. Hiszen a kicsomagolásukat követően akár az egész család leülhet közösen játszani, így teremtve egy meghitt közösségi hangulatot. Ami csodálatos az ifjoncok számára is. A társasok mellett az építős játékok is jó választásnak számítanak, hiszen összerakásukhoz tervezésre van szükség, ráadásul a fantázia révén az egyes részekből a tervrajzokon is túlmutató, radikálisan új eszközöket lehet létrehozni.
- emeli ki a gyermek- és ifjúságpszichiáter.
De nekem akkor is ez kell
Az ideális játék megtalálása nehéz feladat, a szülők pedig könnyen kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy szívük szerint nem azt a játékot vennék meg gyermekeik számára, amit azok követelnek. Ugyanakkor nem akarják azt sem, hogy utódaikat ne adj' isten kiközösítsék az iskolában, azért mert nem rendelkeznek valami olyannal, amivel a többiek nagy része igen.
- hívja fel a figyelmet a szakember. Akinek az okostelefonok korai beszerzéséről is megvan a véleménye. Véleménye szerint, ugyan szükséges lehet egy ilyen készülék, de már csak akkor, ha a gyerek képes akár mindenhová egyedül közlekedni, és nem harmadikos, negyedikes korában, amikoris ez még korai, viszont annál inkább elterjedtebb.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- hangsúlyozza Nuridsány. Ez azt jelenti, hogy egy okostelefonra vagy számítógépre igenis fel kell telepíteni olyan programokat, amik blokkolnak bizonyos tartalmakat, amit a szülő nem akar, hogy a gyereke lásson. Ugyanez, azonban fordítva is igaz, nevezetesen egy-egy erőszakosabbnak kikiáltott sorozatot, például a Tom & Jerryt vagy egy filmet, számítógépes játékot a szülő bevonódásával jól lehet kezelni.
Mennyi az annyi
Kis odafigyeléssel és gyerekünk megértésével tehát rengeteg kitűnő ajándékot vásárolhatunk. Nem szabad, azonban túlzásba esni.
- figyelmeztet a szakember.
Egy könyv ára ma 1 500 és 6-7 ezer forint között mozog, ami egy kis kiegészítéssel tökéletes ajándék lehet a fa alá. A társasjátékok ára ennél valamivel magasabb, így egy ma népszerű játékért 6 000-17 000 forint körüli összeget kell kifizetni. Ezeknél azonban nem szabad elfelejteni, hogy egy egész családnak okozhatnak éveken át tartó örömöt és kikapcsolódást.
A sok-sok évre szóló, szabadba csábító ajándékokért ugyanakkor mélyen a zsebbe kell nyúlni. Egy bicikli 40-120 ezer forint között érhető el manapság. Itt azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy egy jól kiválasztott típussal akár több mint 10 évre is letudhatjuk az ilyen jellegű vásárlásokat. A manapság egyre menőbb longboardok például 20 illetve 60 ezer forint között mozognak, így ezek megfelelő alternatívái lehetnek a bicikliknek. Ugyancsak jó választás lehet a roller is, ami nagyjából a bringák és a longboardok között helyezkedik el árfekvésben.
Az építős játékok zászlóshajója természetesen még mindig a Lego. Egy-egy tematikus csomag ára akár a 30-40 ezer forintot is elérheti, ugyanakkor, ha évek hosszú sora alatt sikerül felhalmozni egy kisebb gyűjteményt, akkor a gyermekek szinte végtelen variációvá építhetik a meglévő paneleket. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy egy-egy helyettesítő termékkel több ezer forintot is meg lehet spórolni.
Mindezek mellett természetesen egy-egy jól megválasztott számítógépes játék vagy éppen egy okostelefon is landolhat a fa alatt. Utóbbinál azonban fontos, hogy ár-érték arányban a lehető legjobb készüléket válasszuk, nem utolsó sorban olyat, aminek a tudása megfelel a gyereknek, nem pedig olyat, ami messze túlszárnyalja azt, fölöslegesen. A digitális játékok piaca is óriási, és egy-egy új játék 15 ezer forintba is kerülhet. Ezeknél érdemes figyelembe venni, hogy mennyi ideig tart a végigjátszás, hányszor lehet újra elővenni, lehet-e online másokkal együtt játszani.
Érezd jól magad
A legfontosabb tehát, hogy addig kutakodjunk, amíg meg nem találjuk a legideálisabb játékot. Ne intézzük el tehát annyival a karácsonyi ajándékvásárlást, hogy a leginkább ajnározott játékból vásárolunk be, mondván, hogy az biztos jó lesz majd. A játék ugyanis nem szabad, hogy csak kidobott pénz és a padlásra felhordott kacat legyen. Olyan eszköznek kell lennie, ami a gyerekeknek örömet okoz, és ez idő alatt fejleszti is őket.
- zárja gondolatait, dr. Nuridsány Eszter.